Wybór studiów to jedna z trudniejszych życiowych decyzji. Skończyłeś liceum, zdałeś maturę i zastanawiasz się, co dalej? Zanim zdecydujesz się na konkretny kierunek, spróbuj odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: „Co tak naprawdę chciałbym robić po zakończeniu edukacji?”.
Jakie studia wybrać?
Koniec szkoły średniej to początek całkiem nowego etapu w życiu. To również moment, w którym musisz podjąć trudną decyzję. Jakie studia wybrać? Oferta wyższych uczelni jest naprawdę szeroka, co roku powstają nowe kierunki. Z jednej strony wręcz nieograniczony wybór daje ogromne możliwości, z drugiej strony – może przytłaczać i utrudniać podjęcie decyzji. Bliższa i dalsza rodzina, nauczyciele, koledzy ze szkoły, starsi znajomi, którzy już rozpoczęli studia – wszyscy służą dobrymi radami, wskazówkami i „life hackami”. Z pewnością mają dobre intencje, jednak wybór studiów to decyzja, którą powinieneś podjąć samodzielnie.
Zanim zaczniesz studia, zastanów się, co chciałbyś robić, gdy już je skończysz. Oczywiście, w ciągu najbliższych pięciu Twoje zamiary mogą wielokrotnie ulec zmianie, ale nawet tylko wstępnie nakreślony plan jest lepszy niż brak jakiegokolwiek planu. Wybór kierunku „na chybił trafił” może nie być najlepszym pomysłem. Planując ścieżkę zawodową, warto uwzględnić wysokość zarobków w danej branży, jednak kwestie finansowe nie powinny być jedynym wyznacznikiem. Praca, poza stabilizacją ekonomiczną, powinna zapewniać możliwość realizowania własnych ambicji – w przeciwnym razie stanie się tylko przykrym obowiązkiem.
Predyspozycje zawodowe
W wyborze studiów może pomóc Ci poznanie własnych predyspozycji zawodowych. Terminem tym określa się zbiór cech, które potrzebne są do wykonywania danego zawodu. Predyspozycje zawodowe obejmują Twoje umiejętności i zainteresowania, ale również Twój charakter, osobowość, sposób działania. Wszystkie te indywidualne uwarunkowania mają ogromne znaczenie w pracy zawodowej – inne cechy potrzebne są w pracy lekarza, a inne w branży kreatywnej.
Wybierając studia i planując karierę zawodową, warto skorzystać z metod, które pozwolą Ci w pełni poznać Twoje predyspozycje. Taka wiedza może być naprawdę cenną wskazówką. Aby ją zdobyć, wystarczy rozwiązać testy predyspozycji zawodowych. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi stosowanych w doradztwie zawodowym. Test składa się z prostych, zamkniętych pytań: W jaki sposób organizujesz pracę? Jak radzisz sobie ze stresem? Jak reagujesz na krytykę? Jesteś samotnikiem czy wolisz towarzystwo ludzi? Czy umiesz improwizować? Na podstawie udzielone przez Ciebie odpowiedzi stworzona zostaje szczegółowa analiza Twoich słabych i mocnych stron.
Darmowy testy predyspozycji zawodowych znajdziesz na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/.
Artykuł sponsorowany