Polskie prawo zobowiązuje pracodawcę do ewidencjonowania czasu pracy, ale nie określa sposobu, w jaki rejestr ma być przygotowywany. Co na celu ma takie działanie i komu przynosi ono więcej korzyści? O tym przeczytasz poniżej.
Przesadna kontrola czy zaufanie w granicach rozsądku
Wielu pracowników, którzy słyszą o rejestracji czasu pracy, reaguje dosyć nerwowo, a gdy w grę wchodzą systemy elektroniczne, bywa to wręcz powodem do kłótni. Warto jednak byś pamiętał, że ewidencja godzin, które spędzasz za biurkiem czy też w jakichkolwiek innych okolicznościach zawodowych jest stworzona przede wszystkim z myślą o pracowniku. Dzięki takim rejestrom zatrudniający musi rozliczać się z każdej przepracowanej godziny i nadgodzin, jeśli wypłacana jest pensja za etat. Brzmi dobrze, prawda? W rzeczywistości jednak sprawa trochę się komplikuje. Wielu ludzi w obawie przed szefem nie wpisuje rzeczywistego czasu poświęconego obowiązkom zawodowym na kartach leżących przeważnie w kadrach lub sekretariacie. W efekcie pracodawca jest rozgrzeszony z zaniżania pensji, która należy się podwładnym, jak również nie ma kontroli nad tym, ile jego ludzie czasu spędzają w firmie. Wbrew pozorom na braku efektywnego systemu tracą wszyscy.
Jak dobrze ewidencjonować czas pracy
Wspomniana kartka leżąca gdzieś w biurze, o której większość przypomina sobie raz w miesiącu, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i interesuje Cię skuteczna oraz rzetelna rejestracja czasu pracy, postaw na nowoczesne opcje elektroniczne lub cyfrowe. Do wyboru masz parę wariantów. Mogą to być np. karty odbijane przy wejściu oraz wyjściu dające realny obraz tego, jak wygląda sytuacja. Dobrze sprawdzają się cyfrowe listy obecności. Jest to zdecydowanie lepsza propozycja dla przedsiębiorców, którzy swoim pracownikom umożliwiają pracę zdalną. W ten sposób członek każdego działu będzie logował się do systemu, nawet gdy będzie poza siedzibą firmy. W końcu w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe, a nowoczesny szef musi podążać za zmieniającymi się trendami.
Co pracodawca zyskuje na nowoczesnej rejestracji czasu pracy
Systemy elektroniczne i cyfrowe, które można znaleźć obecnie na rynku, pozwalają na naprawdę konkretną kontrolę. Oczywiście możesz ufać swoim pracownikom, jednak raz na jakiś czas zdarzy się osoba, która to wykorzysta, wymykając się co kilkanaście minut na papierosa lub w celu załatwienia prywatnych problemów. Cyfrowa rejestracja czasu pracy sprawi, że zatrudnione osoby będą bardziej dbały o punktualność oraz o przestrzeganie długości przerw. Poza tym, taki system jest sygnałem dla pracownika, że w Twojej firmie panuje pełna transparentność. Oferujesz konkretne warunki za konkretną pracę, a co za tym idzie, również za czas. Inwestując w takie rozwiązanie, wyeliminujesz spóźnialskich oraz nieuczciwych ludzi ze swojego otoczenia, innym natomiast dasz do zrozumienia, że cenisz każdą poświęconą minutę, rozliczając się z tego skrupulatnie.
Dla niektórych rejestracja czasu pracy jest zbędną formalnością. Przyglądając się jej jednak dokładniej, przynosi ona zdecydowanie wiele korzyści, a nowoczesne systemy cyfrowe i elektroniczne pozwalają ewidencjonować czas pracy bez angażowania pracowników kadr.
Materiał partnera