Rachunek bankowy dla firm, czyli jak wybrać konto, żeby potem nie narzekać

0
794
mężczyzna w garniturze z koszulką z napisem and the winner is
Rachunek firmowy, który spełniałby potrzeby wszystkich bez wyjątku przedsiębiorców, jest więc równie realny co jednorożec | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przymierzasz się do założenia firmowego konta i nie masz czasu (ani ochoty) na przedzieranie się przez gąszcz bankowych ofert? A może doszedłeś do wniosku, że wszystkie rachunki firmowe są niemal identyczne i nie ma znaczenia, który z nich wybierzesz? Jeśli masz problemy z oceną poszczególnych kont firmowych lub nie wiesz, na jakie aspekty rachunku warto zwrócić uwagę – koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Dzięki naszym wskazówkom wybór konta stanie się łatwiejszy, a Ty – prawdopodobnie – zaoszczędzisz parę złotych.

Pierwsze i najważniejsze – określ swoje wymagania

Jest oczywiste, że podmioty gospodarcze różniące się profilem działalności, formą prawną, wielkością i stażem oczekują od konta w banku czegoś innego. Rachunek firmowy, który spełniałby potrzeby wszystkich bez wyjątku przedsiębiorców, jest więc równie realny co jednorożec.

Wystarczy chwila zastanowienia, aby dojść do wniosku, że inne wymagania wobec banku ma samozatrudniony, inne – spółka typu import-eksport. Co innego jest ważne dla skromnego detalisty, który na co dzień operuje głównie gotówką, co innego – dla rozwijającej się prężnie firmy produkcyjnej. Słowem, każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą ma swoje własne specyficzne potrzeby i to właśnie do nich musi „dopasować” swoje firmowe konto.

Zanim więc zdecydujesz się na konkretny rachunek, poświęć chwilę czasu na sprecyzowanie, do czego ROR będzie Ci potrzebny. Przede wszystkim odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • jakie operacje bankowe będę wykonywał najczęściej?
  • czy oprócz rachunku bankowego będę potrzebował bardziej zaawansowanych usług, np. dostępu do e-księgowości, e-urzędu, ubezpieczeń?
  • czy zamierzam skorzystać z innych produktów banku (przykładowo: kredytu obrotowego, rachunków pomocniczych, konta walutowego, kart kredytowych, lokat i rachunków oszczędnościowych, factoringu, leasingu itp.)?
  • w jaki sposób będę zarządzać swoim kontem (za pośrednictwem bankowości elektronicznej, tradycyjnie w oddziale)?

Odpowiedź na powyższe pytania ułatwi Ci przeglądanie bankowych cenników i oszacowanie kosztów związanych z prowadzeniem rachunku.

Darmowe konto firmowe? Czy takie istnieje?

Kiedy będziesz już wiedział, czego chcesz i jakie aspekty rachunku są dla Ciebie ważne, możesz przystąpić do drugiej fazy operacji i przyjrzeć się dokładnie różnym opłatom. W pierwszej kolejności sprawdź prowizję za prowadzenie konta i obsługę karty płatniczej, bo właśnie te pozycje będą generować stałe koszty. Na szczęście, w wielu bankach miesięczne opłaty za konto i kartę są warunkowe i będziesz mógł ich uniknąć (najczęściej wykonując wymagane transakcje kartą lub zapewniając określony wpływ na firmowy rachunek).

Następnie weź listę czynności bankowych, które będziesz w swojej firmie wykonywał najczęściej i ustal, ile mniej więcej będą Cię kosztować. Uprzedzamy – na tym etapie możesz przeżyć przykrą niespodziankę, ponieważ w wielu bankach część mniej popularnych operacji jest obłożona wysoką prowizją. Może więc się zdarzyć, że nie będziesz musiał płacić za konto i kartę, jednak bank „odbije” to sobie na innych pozycjach. Przykładowo – za każdą wpłatę gotówki w oddziale policzy sobie min. 10 zł.

Załóżmy dalej, że jesteś właścicielem cukierni i co drugi dzień wpłacasz utarg w bankowym okienku. Czy dalej będziesz twierdził, że masz bezpłatny rachunek? Czy raczej stwierdzisz, że trafiło Ci się drogie konto?

Jednak Twój przyjaciel – właściciel hurtowni spożywczej, który też posiada ROR w Twoim banku – jest swoim rachunkiem wręcz zachwycony. Operacje gotówkowe są dla niego nieistotne, bo jego firma rozlicza się wyłącznie za pomocą przelewów… i tak się składa, że nie płaci za nie nawet złotówki.

Reasumując, tak jak nie istnieje najlepsze konto firmowe dla wszystkich, tak nie istnieje całkowicie darmowy rachunek. Za różne operacje będziesz musiał zapłacić – rzecz w tym, by nie były to bajońskie sumy.

Ranking kont firmowych – fajna ściąga dla leniwych

No cóż, aby znaleźć najlepsze konto dla firmy, będziesz musiał się nieco wysilić, czyli przeprowadzić szczegółową kalkulację kosztów w oparciu o bankowe cenniki. Na szczęście, istnieje również metoda „na skróty”, z której możesz skorzystać. Jeśli chcesz w szybki sposób porównać wszystkie najważniejsze prowizje, poszukaj w sieci profesjonalnych serwisów, które przygotowują takie zestawienia opłat, a także publikują obiektywne recenzje poszczególnych rachunków. Taki ranking kont firmowych znajdziesz np. na stronie: https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-firmowych.

Ostatnia rada – zobacz, co możesz zrobić w bankowości internetowej

Kolejną kwestią, którą warto uwzględnić przy wyborze konta, są różne funkcjonalności ułatwiające zarządzanie firmą dostępne w ramach bankowości internetowej i mobilnej. Wiele z tych rozwiązań pozwala na obniżenie kosztów administracyjnych i lepszą kontrolę finansów, dlatego warto mieć do nich dostęp.


Materiał zewnętrzny