Popularne i dobrze płatne zawody w branży IT

0
1903
programista pracujący nocą przed komputerem
Osoba znająca choćby podstawy programowania może liczyć na dobrze płatne oferty pracy, niemniej jednak jest to trudna profesja | fot.: stock.adobe.com

Branża IT z roku na rok coraz prężniej się rozwija i coraz więcej osób znajduje w niej dobrze płatną, ciekawą pracę. Popyt na specjalistów będzie wzrastał ze względu na postępującą globalizację i informatyzację społeczeństwa. Jakie zawody w sektorze IT są godne zainteresowania?

Programista

Największe zapotrzebowanie na rynku informatycznym jest właśnie na programistów. Osoba znająca choćby podstawy programowania może liczyć na dobrze płatne oferty pracy, niemniej jednak jest to trudna profesja. Przede wszystkim programista musi znać język programowania i to nie jeden, a najlepiej kilka. Oczywiście, można wyspecjalizować się w jednym języku, jednak wtedy trzeba liczyć się z mniejszym zainteresowaniem wśród pracodawców. Programista specjalizuje się w tworzeniu programów komputerowych, ale może pracować również jako analityk systemowy czy projektant oprogramowania. Co pisania programów nie jest potrzebne wykształcenie informatyczne (choć jest ono mile widziane przez pracodawców), a umiejętności praktyczne. Programista może liczyć na zarobki od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie – wszystko zależy od tego, w jakim języku programuje i jakie jest jego doświadczenie zawodowe.

Grafik komputerowy

Grafikiem komputerowym mogą zostać osoby uzdolnione nie tylko technicznie, ale i artystycznie. Poza znajomością specjalistycznych programów grafik musi mieć również głowę pełną pomysłów. Grafik komputerowy tworzy obrazy reklamowe, strony internetowe, animacje, wizytówki. Odpowiada za stronę graficzną czasopism i książek. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ten zawód, grafik komputerowy może pracować w bardzo wielu miejscach niezwiązanych z branżą IT. Musi znać on programy, które służą do tworzenia i obróbki grafiki. Zarobki grafików komputerowych mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie w przypadku realizowania bardziej skomplikowanych projektów. W tym zawodzie popularne jest również prowadzenie własnej działalności gospodarczej, dzięki czemu grafik ma duży wybór form, jakimi będzie się zajmować.

Tester oprogramowania

Produkt, który zostanie stworzony przez projektanta i programistę musi być dobrej jakości. Nad nią czuwa tester oprogramowania, który realizując stworzony przez siebie plan testów czuwa nad tym, aby znaleźć błędy w kodzie, które następnie zostaną skorygowane przez programistów. Tester oprogramowania musi cechować się skrupulatnością i cierpliwością. Nie musi umie programować, jednak osoba na tym stanowisku powinna przynajmniej znać podstawy różnych języków programowania. Jest to doskonała propozycja dla osób po studiach informatycznych, które nie czują się dobrze w pisaniu programów. Specjalista może liczyć na zarobki rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie, a wzrastają one wraz z gromadzeniem doświadczenia.

Pracując jako specjalista w branży IT można liczyć na jeszcze jeden przywilej – często praca ta może wykonywana zdalnie, w domowym zaciszu. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy, jakie przeznaczamy na dojazdy do biura. Ponadto godziny pracy informatyków zwykle są elastyczne, zatem można pracować o dowolnej porze. Zastanawiając się nad wyborem zawodu lub zmianą branży warto pomyśleć o IT, gdyż jest to sektor z ogromnymi perspektywami rozwoju.


DTK