Outplacement – o czym mowa w praktyce?

0
424
outplacement
Decydując się na outplacement warto odpowiedzieć sobie na pytanie jaki ma być cel działań w tym zakresie | fot.: materiał partnera

Coraz więcej firm poszukuje nowszych form usprawniania działalności. Korzyści w zakresie zatrudniania nowych pracowników może przynieść outplacement. Tyczy się on również wdrażania i przeprowadzania przez pierwsze kroki w firmie. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym jest outplacement?

Outplacement to system łagodnych zwolnień czy też zwolnienia monitorowane. Program ten dotyczy pracowników, którzy są na wypowiedzeniu lub jeszcze w ciągu kolejnych 6 miesięcy po zwolnieniu, a także osób, których zwolnienie jest już pewne. Pracodawcy wprowadzający outplacement do firmy chcą pomóc zwalnianym pracownikom w szybszym znalezieniu nowego zatrudnienia. W związku z tym przygotowują dla nich szkolenia, które mają pomóc im lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, wyznaczyć nową ścieżkę kariery, rozwinąć się. Choć najczęściej zwolnienia monitorowane wykorzystywane są w przypadku zwolnień grupowych, nie ma przeszkód, by pomagać pracownikom także indywidualnie. Coraz częściej z takiego rozwiązania korzystają mali przedsiębiorcy, a do niedawna odbywało się to jedynie w dużych firmach.

Warto podkreślić, że organizowane w ramach łagodnych zwolnień szkolenia nie powinny jedynie przekazywać teorii i uczyć tego, jak szukać pracy. W całym programie chodzi o to, by zwalniana osoba otrzymała nową pracę, a nie tylko napisała dobre CV. Owszem, z całą pewnością jest ono potrzebne w poszukiwaniach, jednak cel outplacementu to znalezienie nowego stanowiska przez zwalnianego pracownika. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://futurecollars.com/outplacement/.

Outplacement a zakres działań

Decydując się na outplacement warto odpowiedzieć sobie na pytanie jaki ma być cel działań w tym zakresie. W podstawowej formie celem jest po prostu wsparcie pracowników licząc na to, że pomoże im w znalezieniu nowej pracy. W takim przypadku jesteśmy ukierunkowani na sam proces outplacementu niekoniecznie skupiając się na rezultacie takich działań. Możemy jednak też postawić na kompleksowy program wsparcia, który będzie stanowił pełny proces prowadzący od momentu zwolnienia pracownika do chwili znalezienia przez niego nowej pracy.

Przy takim podejściu do outplacementu jako organizacja wspieramy odchodzącego od nas pracownika na każdym etapie szukania przez niego nowego zatrudnienia. Mówimy tutaj więc zarówno o tym najbardziej oczywistym zakresie wsparcia związanego choćby z pomocą przy przekwalifikowaniu się jak też już o konkretnym wsparciu w poszukiwaniu nowej firmy.

Materiał partnera