Motywacja do nauki – gdzie jej szukać?

0
525
motywacja do nauki
O tym, jak niezwykle ważną rolę odgrywa w naszym życiu motywacja, nie trzeba zapewne nikogo przekonywać | fot.: materiał partnera

Chyba każdy z nas w trakcie swojej edukacji przynajmniej raz doświadczył na własnej skórze, czym jest całkowity brak motywacji do nauki. Zamiast siedzieć nad szkolnymi książkami i przygotowywać się do kolejnych sprawdzianów, wolał leżeć na łóżku z głową w chmurach. Zresztą są to właśnie te momenty, w których przez naszą głowę przewijało się już kultowe powiedzenie „gdyby mi się chciało tak, jak mi się nie chce”. Oczywiście obowiązki nie znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a nieustanne przekładanie nauki na rzecz nic nie robienia, nie wiąże się z żadnymi korzyściami. Może jedynie znaleźć swoje odbicie w pogarszających się rezultatach oraz problemach z nadgonieniem materiału. Jednak, jak się okazuje, znalezienie motywacji do nauki nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać na początku. Należy zatem wiedzieć, gdzie dokładnie jej szukać oraz jak nauczyć się jej „uruchamiania” w najważniejszych momentach.

Motywacja motywacji nierówna

O tym, jak niezwykle ważną rolę odgrywa w naszym życiu motywacja, nie trzeba zapewne nikogo przekonywać. W końcu to właśnie z jej pomocą niejednokrotnie osiągamy postawione sobie cele oraz wykonujemy te czynności, które nie sprawiają nam zbyt dużej lub wręcz jakiejkolwiek przyjemności. Jednak czym w ogóle jest ta niemalże mityczna motywacja? Wielokrotnie odnosimy się do niej jako do pewnego rodzaju siły, która zachęca nas do działania. Jednak, jak się okazuje, nie jest to zjawisko całkowicie jednolite. Według najprostszego podziału można podzielić je na motywację zewnętrzną oraz wewnętrzną. Pierwsza z nich składa się ze wszelkich bodźców dostarczanych z otoczenia, które sprawiają, że sięgnięcie po szkolne książki staje się łatwiejsze. Mogą być to zresztą wystawiane przez nauczycieli oceny. Poza nimi jest również motywacja wewnętrzna, czyli ta wynikająca z własnych pobudek, niewymagająca dodatkowego systemu nagród, a wiążąca się chociażby z radością z wykonywania danej czynności.

W poszukiwaniu celu

Dlaczego właściwie się uczysz? Jaki cel chcesz dzięki temu osiągnąć? Zadanie tych pytań, chociaż na samym początku może wydawać się nie mieć najmniejszego sensu, okazuje się niezwykle pomocne przy odnalezieniu motywacji do nauki. Według liczny badań brak świadomości tego, dlaczego właściwie siada się do książek szkolnych, jest jedną z najczęstszych przyczyn braku chęci do poszerzania swoje wiedzy. Celem, który może być źródłem motywacji, może być chęć zdania matury, dostanie się na wymarzone studia czy nawet zdobycie wymarzonej pracy. Wszystko to sprawia, że całkowicie zmienia się postrzeganie nauki, która nagle jawi się jako podstawowe narzędzie do osiągnięcia swoich marzeń. Warto zatem zastanowić się nad indywidualnymi pobudkami, a także zapisać je w pobliżu biurka czy w zeszycie, dzięki czemu łatwo powrócić do swojego celu i poprawić motywację.

Sposób na naukę

Siadasz do biurka, otwierasz książki szkolne i… nic. Jak często zdarza się, że po dosłownie chwili motywacji do nauki, która zazwyczaj przychodzi całkowicie znienacka, opada ona tak szybko, jak przyszła? Jeżeli zmagasz się z tym niemalże nieustannie, warto poszukać zupełnie innych, alternatywnych rozwiązań na zdobywanie wiedzy. Coraz częściej zresztą wspomina się o tym, że dzielimy się na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. W praktyce oznacza to, że w zależności od przynależności do danej grupy uczymy się najlepiej poprzez patrzenie i graficzne materiały do nauki, poprzez słuch oraz piosenki czy podcasty, a także przy uczestnictwie ruchu i doświadczania. Jeżeli wiesz, do której pasujesz, jesteś w stanie znacznie lepiej wybierać materiały do nauki, a tym samym znacznie łatwiej przyswajać wiedzę oraz odnajdywać motywację.

Materiał partnera