Niezwykle dynamiczny obecnie postęp technologiczny sprawia, że właściwie wszystkie dziedziny IT są bardzo przyszłościowymi zawodami, w których z pewnością stabilnej i dobrze płatnej pracy nie zabraknie. Jednym z nich jest zawód programisty, który cieszy się ogromną popularnością. Coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu kariery właśnie jako programista.
Trzeba jednak wiedzieć, że programowanie jest dziedziną niezwykle rozległą, a ilość języków używanych w praktyce jest bardzo duża. Dodatkową trudnością są niewątpliwie także ciągłe zmiany, którym podlega ta branża – jeszcze kilka lat temu uważało się, że najlepszym językiem do nauki jest Pascal, dzisiaj trend ten wyraźnie się odwrócił. Od którego języka warto więc rozpocząć naukę?
Na początek – język angielski jest niezbędny w pracy programisty
Dobra znajomość języka angielskiego to podstawa w zawodzie programisty i fakt ten nie powinien być dla nikogo zaskakujący. Kursy programowania oczywiście prowadzone są także w języku polskim, ale angielski będzie podstawowym językiem używanym w praktyce programisty. Jego znajomość okazuje się konieczna już na samym początku ścieżki zawodowej – najlepsze, najbardziej aktualne materiały i źródła wiedzy praktycznej zdobędziemy właśnie z artykułów i prezentacji zapisanych po angielsku.
Pewnym pocieszeniem zapewne będzie fakt, że początkowo wystarczy znajomość na poziomie A2 – B1. W późniejszych etapach kariery zawodowej programista niejako mimochodem rozwija swoje kompetencje językowe chociażby czytając rozmaite publikacje branżowe czy komunikując się z zespołem oraz po prostu tworząc kody.
Jak wybrać język programowania na początek kariery?
Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych języków, opowiemy o ich zaletach i możliwych ograniczeniach, zastanówmy się nad tym, co powinno kierować nami w czasie dokonywania wyboru konkretnego języka. Czy szanse na łatwe znalezienie pracy? A może łatwość “obsługi” – poprawiania ewentualnych błędów, utrzymania i rozwijania kodu?
Tak naprawdę każdy język programowania jest tylko formą przekazu, narzędziem, które musimy poznać i wykorzystać. Większość z tych narzędzi jest do siebie w pewien sposób podobna, choć niektóre są bardziej skomplikowane niż inne. Dlatego też lepiej zacząć przygodę z tymi prostszymi, które dadzą nam dobrą podstawę do dalszego rozwoju zawodowego. Programista nigdy bowiem nie wiąże się z jednym językiem programowania czy jego aktualną wersją na zawsze. Wspominaliśmy już o ciągłych zmianach w tym zawodzie, prawda? To, że jeden język jest dziś aktualny i na topie, nie oznacza, że za rok czy kilka miesięcy nadal będzie. Dobrymi przykładami są tu języki C# i Angular, regularnie wzbogacane o nowe możliwości i funkcjonalności. Niezależnie więc od tego, który język wybierzesz na początek, szybko zauważysz potrzebę ciągłego rozwijania się, aktualizowania swojej wiedzy i nauki kolejnych języków.
Jakich języków możesz się uczyć?
Ogromną ilość aktualnie popularnych języków programowania możemy podzielić na dwie kategorie: języki skryptowe i kompilowane. Od razu należy zaznaczyć, że żadna z nich nie jest lepsza ani gorsza od tej drugiej – każda z nich jest przeznaczona do nieco innych zadań. Bardzo krótko opiszemy więc ich najważniejsze zalety i wady.
Języki skryptowe – czym się charakteryzują?
Do zalet tych języków należy przede wszystkim łatwość i szybkość pisania prostych aplikacji. Programy napisane w nich to pliki tekstowe, które można łatwo edytować nawet w notatniku i szybko zobaczyć efekty wprowadzanych zmian odświeżając stronę. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku małych projektów, jednak w przypadku dużych mogą okazać się niewystarczająco wydajne.
Języki kompilowane -ich wady i zalety
Do tej grupy należy popularna, często używana w praktyce programisty Java. Języki kompilowane są szybkie i wydajne, a więc idealne do dużych projektów. Kod jest prosty do utrzymania i rozwijania, pod warunkiem oczywiście, że został dobrze napisany. Do wad języków z tej grupy należy natomiast większy nakład pracy potrzebny do napisania aplikacji oraz konieczność kompilacji, czyli przetłumaczenia na język komputera. Dużym ułatwieniem pracy jest jednak możliwość znalezienia ewentualnego błędu w kodzie jeszcze przed uruchomieniem programu.
Języki programowania, których warto się uczyć
Szkoły programowania oferują bardzo duży wybór kursów, na których nauczysz się pisać kody w wielu językach. Ale początkującemu trudno jest wybrać jeden konkretny. Wybór będzie uzależniony zarówno od tego, czym zamierzasz się zajmować w pracy, ale warto brać pod uwagę także czynniki takie jak zastosowania, funkcjonalności i uniwersalność języka i jego popularność na rynku. Nie uczymy się bowiem pisania kodów wyłącznie dla przyjemności, ale przede wszystkim po to, by dobrze na tym zarobić. Błędem byłoby więc rozpoczynanie od języków archaicznych i nie znajdujących zainteresowania wśród pracodawców. A oto te, spośród których zdecydowanie warto wybierać.
PHP
PHP jest obecnie jednym z najbardziej popularnych języków programowania, należącym do kategorii języków skryptowych. Jest także jednym z pierwszych, które weszły do powszechnego użytku. Używa się go przede wszystkim do rozszerzania możliwości stron www. Do jego zalet zdecydowanie należy prostota, a więc można się go nauczyć stosunkowo szybko.
Trzeba jednak pamiętać, że PHP rozwijał i nadal rozwija się bardzo dynamicznie, a zmiany nie zawsze są dobrze przemyślane. Dlatego też możecie napotkać na niespodziewane trudności, na przykład brak konsekwencji w konwencjach nazewnictwa lub argumentów. Może być to mocno uciążliwe, jednak nie zmienia faktu, że to język prosty i przyjemny i zdecydowanie godny polecenia.
Java
Należy do grupy języków kompilowanych i z wielu powodów wydaje się idealnym rozwiązaniem na początek. Pierwszym z nich jest jego ogromna popularność – Javy używa ponad 9 milionów programistów z całego świata. Wystarczy tylko wejść na jakikolwiek portal z ogłoszeniami o pracę dla programistów. Praktycznie każda oferta zawiera w rubryce “wymagania” adnotację o znajomości języka Java od podstaw a także na poziomie zaawansowanym. Jest szeroko stosowana w korporacjach i dużych firmach, ponieważ stworzone na niej aplikacje uruchamiają się na systemie Windows i Linux – zgodnie z ideą “write once – run everywhere”. Oznacza to, że znając Javę, nie będziesz prawdopodobnie musiał się martwić o rozwój swojej ścieżki zawodowej.
Java znajduje zastosowanie w tworzeniu wszelkiego rodzaju aplikacji, zarówno tych małych, jak i bardzo rozbudowanych. Zawsze sprawdza się świetnie, działa szybko i sprawnie.
Ciekawostką jest informacja, że nad ciągłym rozwojem Javy czuwa społeczność Java Community Process. To specjaliści z różnych firm, którzy decydują o standardach i kierunkach zmian czy aktualizacji języka oraz czuwają nad procesem jego rozwoju.
Javascript
Javascript to kolejny z grupy języków skryptowych. Jest on bardzo prosty do nauczenia się (niektórzy nawet twierdzą, że najprostszy) i bardzo popularny, znajduje zastosowanie zarówno na frontendzie, jak i backendzie. Jego uniwersalność jest jednym z czynników decydujących o tym, że ten dość już wiekowy język, nadal jest popularny i szeroko stosowany, a zapotrzebowanie na programistów posługujących się nim nie maleje.
C++
C++ jest jednym z najczęściej używanych języków programowania na świecie. Zyskał sobie popularność dzięki swojej wszechstronności i szerokim spektrum zastosowań. Używa się go na przykład do programowania aplikacji finansowych i gier komputerowych, którym daje dużą wydajność i możliwości. Pozwala pisać bardzo szybkie i rozbudowane programy.
Program napisany w C++ można wykonać w każdym systemie operacyjnym – Windows, Linux czy Mac OS. Nie trzeba pisać go od nowa. Nadaje się także do programowania obiektowego, co znacznie podnosi kwalifikacje operującego nim specjalisty. Jest także dość prosty do przyswojenia, a więc świetnie sprawdza się jako pierwszy dla przyszłego programisty.
Ruby on Rails
To język programowania używany głównie w startupach, wykorzystuje się go do tworzenia aplikacji webowych i w tym zadaniu sprawdza się znakomicie. Kod pisze się szybko i łatwo, konfigurację można sprowadzić do minimum dzięki zastosowaniu gotowych wzorców, a aplikacja daje się łatwo rozszerzyć dzięki dużej ilości dostępnych wtyczek.
Jeszcze kilka lat temu znajomość Ruby on Rails zapewniała błyskawiczny rozwój kariery programisty. Obecnie jednak ilość ofert pracy dla specjalistów programujących w tym Ruby on Rails jest znikoma.
SQL
Język programowania SQL przeznaczony jest głównie do tworzenia baz danych, zarządzania nimi i ich modyfikacji. Cieszy się dużą popularnością i należy do języków deklaratywnych. W jego przypadku nie wydajemy poleceń jak coś ma być wykonane, deklarujemy nasze oczekiwania. Mówiąc prościej, kodowanie w SQL polega na określeniu warunków, które spełniać musi efekt końcowy, bez konieczności opisywania sekwencji poszczególnych kroków, które do osiągnięcia tego efektu prowadzą. To język mocno wszechstronny (sprawdza się na każdym sprzęcie i systemie operacyjnym) i prosty, dzięki czemu łatwo jest się go nauczyć.
Oto języki, których warto się nauczyć. Który z nich jednak wybrać na początek? Zdecydowanie dobrym wyborem będzie Java – jest najpopularniejsza patrząc pod kątem ilości ofert pracy. To język istniejący od lat, a więc bardzo stabilny i sumiennie rozwijany. Posiada bardzo dużą grupę użytkowników w Polsce i na całym świecie, a więc dostępność źródeł rzetelnej wiedzy na jego temat jest ogromna. I nic nie wskazuje na to, że miałby stracić na swojej popularności. Także C++ będzie świetnym pomysłem na początek ze względu na swoją uniwersalność.
Jak się tego nauczyć – samodzielnie czy na kursie?
Droga do zostania programistą może być długa, ale z pewnością także szalenie ciekawa i satysfakcjonująca. Jak zacząć? I czy można odnieść sukces ucząc się samodzielnie? Oczywiście można uczyć się samemu, po prostu próbując i ucząc się na popełnianych błędach. Ale z nauką programowania jest trochę tak jak z nauką grania na instrumentach muzycznych – jeśli chcesz być prawdziwym wirtuozem, musisz mieć nauczyciela, mentora, który pokaże Ci najlepsze drogi do osiągnięcia upragnionego celu. Jeśli więc chcesz być nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale wręcz mistrzem, musisz skorzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych, czyli wybrać się na kurs. Jaki? Stacjonarny czy online? Podstawą sukcesu jest znalezienie dobrej szkoły programowania. Dobrej – czyli jakiej?
Kurs stacjonarny – wybierz najlepszy
Jest kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając szkołę i kurs programowania. Pierwszym z nich jest oczywiście dostępność kursów programowania w języku wybranym przez Ciebie. Druga sprawa to, jeśli planujesz ukończyć kurs stacjonarny, możliwość korzystania z zajęć weekendowych – dzięki temu nie będą one kolidowały z Twoją obecną pracą. I to, co najważniejsze – wykładowcy. Tylko ucząc się od najlepszych masz szansę stać się jednym z nich. Pamiętaj więc, aby wybierać szkołę, która ma doskonałą renomę, a kursanci, którzy ukończyli szkolenie w niej, cieszą się opinią prawdziwych specjalistów w swojej dziedzinie i mają na swoim koncie sukcesy zawodowe. Dobrym źródłem wiedzy na temat szkoły będą opinie na jej temat w internecie – szukaj jednak nie tylko opinii kursantów, ale także odznaczeń, dyplomów, certyfikatów. Z pewnością ich zdobywanie dobrze świadczy o poziomie nauczania i sukcesach, które także Ty możesz odnieść po skończeniu kursu.
Doskonałym pomysłem jest także wybór szkoły, w której zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Choć początkowo może to sprawiać pewne trudności, to jednak właśnie język angielski jest tym, którym porozumiewają się programiści. Szybko jednak się do takiego stanu rzeczy przyzwyczaisz i poprawisz swoją umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Można więc powiedzieć, że upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.
A może kurs online – jakie są jego zalety i czy warto z niego skorzystać?
Kurs online to opcja niezwykle wygodna – nie musisz wychodzić w domu, a więc oszczędzasz cenny czas, uczysz się w zaciszu własnego domu, w komfortowych i przyjaznych warunkach. Możesz ukończyć kurs organizowany przez szkołę znajdującą się wiele kilometrów od miejsca Twojego zamieszkania, bez żadnych ograniczeń.
Nie musisz się obawiać, że utkniesz na jakimś problemie i zostaniesz z nim sam. Także na kursie online będziesz pod opieką trenera, który będzie służył Ci radą i pomocą w trudnych chwilach. To opcja doskonała dla każdego przyszłego programisty, lecz szczególnie dla tych kursantów, którzy najlepiej przyswajają wiedzę w swoim własnym domu, nie zaś w grupie obcych sobie osób.
Praca programisty jest nie tylko bardzo ciekawa, ale także stabilna i dobrze płatna. Daje ogromne możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, pozwala poznać wspaniałych ludzi. Zanim jednak odniesiesz swoje pierwsze zawodowe sukcesy, wybierz odpowiedni dla siebie język programowania i opanuj go pod okiem najlepszych instruktorów. Tylko to otworzy przed Tobą szerokie wrota kariery.
Materiał partnera zewnętrznego