Jak zostać policjantem? Egzamin i wymagania

0
734
samochód policyjny
Pamiętaj aby na kilka miesięcy przed testami do Policji popracować nad kondycją fizyczną oraz nad znajomością teorii potrzebnej na egzamin z wiedzy | fot.: materiał partnera

Praca w zawodzie policjanta jest nieprzerwanie atrakcyjna i przyciąga co roku rzeszę nowych rekrutów chętnych do rozpoczęcia pracy w niebieskim mundurze. Same egzaminy nie są łatwe i wymagają sporo przygotowań ze strony kandydata oraz naturalnych predyspozycji do pracy w tym zawodzie. Jak wyglądają egzaminy do Policji? Tego dowiesz się w tym artykule!

Czy trzeba się przygotować do egzaminu?

Ogromną przewagę mają kandydaci, którzy odpowiednio szybko zabiorą się za treningi przygotowujące do egzaminów oraz naukę teorii. Dzięki temu mają szansę zaliczyć egzaminy na bardzo wysoką liczbę punktów, co jest głównym czynnikiem decydującym o przyjęciu do Policji.

Pamiętaj aby na kilka miesięcy przed testami do Policji popracować nad kondycją fizyczną oraz nad znajomością teorii potrzebnej na egzamin z wiedzy. Testy fizyczne oraz teoria to w sumie najprostsze części egzaminu, więc zdecydowanie warto otrzymać możliwie jak najwyższą liczbę punktów z obu egzaminów.

Kolejne etapy egzaminu są bardziej wymagające, a mówimy tutaj o testach psychologicznych oraz wywiadzie zorganizowany, które stanowią spore wyzwanie dla większości kandydatów.

Jednym zdaniem, zacznijcie przygotowania odpowiednio wcześnie a nic nie powinno Was zaskoczyć podczas egzaminów do Policji.

Testy do Policji w 2021 roku. Jak wyglądają?

Każdego roku formuła egzaminów wygląda bardzo podobnie. Zmianie ulegają jedynie zestawy pytań na teście wiedzy oraz często obniżane są wymagania na testach fizycznych ze względu na słabnącą ogólną kondycję fizyczną społeczeństwa.

Etapy testów do Policji dzielą się na następujące części – test sprawności fizycznej, test wiedzy ogólnej do Policji, testy psychologiczne oraz rozmowę kwalifikacyjną. Tak więc przejdźmy do rzeczy i opisów poszczególnych części egzaminu.

  • Test Sprawności Fizycznej, czyli TSF

Każdy policjant musi być sprawy fizycznie a coraz trudniej o wysportowanych kandydatów. Z roku na rok spada kondycja fizyczna społeczeństwa, więc zespoły rekrutujące muszą dostosowywać wymagania do panujących trendów aby pozyskać odpowiednią ilość nowych kandydatów.

Na egzaminie trzeba zaliczyć stacje z 6 ćwiczeniami a czas na wykonanie ich to 1 minuta i 41 sekund. To maksymalny czas na ukończenie, każdy czas poniżej uzyskuje większą ilość punktów.

  • Test Wiedzy Ogólnej, czyli TWO

Test wiedzy do Policji obejmuje 40 pytań zamkniętych i na każde z nich jest tylko jedna poprawna odpowiedź. Pytania dotyczą między innymi wiedzy z zakresu prawa, wiedzy o państwie polskim oraz jego ustroju. Wiele pytań dotyczy również Ustawy o broni oraz codziennej pracy policjanta.

  • Test psychologiczny

Kandydaci uważają, że to zdecydowanie najtrudniejsza część egzaminu do Policji. Nie ma możliwość przygotować się do niego, gdyż sprawdza on nasze naturalne cechy oraz umiejętności logicznego myślenia.

Test psychologiczny dzieli się na

  • Test na inteligencję
  • Test osobowości
  • Rozmowę z psychologiem.
  • Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna polega na wywiadzie z doświadczonymi policjantami jednostki Policji, którzy zadają różne pytania mające na celu wywołać u kandydata reakcję stresową. Podczas tego etapu kandydaci są bacznie obserwowani i oceniani pod kątem odporności na stres. Podstawa to stoicki spokój oraz sprawne i stanowcze odpowiadanie na pytania.

Materiał partnera