Hale stalowe – jak je wykorzystać w przemyśle i rolnictwie

0
1483
hala stalowa
Planując budowę hali stalowej, musimy zdecydować, czy chcemy skorzystać z uniwersalnego, gotowego projektu, czy stworzyć skrojoną dokładnie do naszych potrzeb konstrukcję | fot.: stock.adobe.com autor: Maksym Yemelyanov

Kariera konstrukcji stalowych w rolnictwie i przemyśle zaczęła się od najprostszych obiektów jak magazyny, wiaty rolnicze czy hale produkcyjne. Zalety tego rodzaju konstrukcji szybko sprawiły, że jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się wyspecjalizowane projekty hal stalowych, idealnie dopasowane do potrzeb konkretnych branż. Sprawdźmy, jak dzisiaj wykorzystywana jest ta technologia i jakie są jej najważniejsze zalety.

Projekt hali stalowej – gotowy czy indywidualny?

Planując budowę hali stalowej, musimy zdecydować, czy chcemy skorzystać z uniwersalnego, gotowego projektu, czy stworzyć skrojoną dokładnie do naszych potrzeb konstrukcję. Gotowy projekt oznacza zwykle niższe koszty oraz krótszy czas budowy. Na szczęście korzystając z gotowego rozwiązania, nie musimy ograniczać się do najprostszych konstrukcji. Aktualnie czołowi producenci hal stalowych posiadają w swojej ofercie szereg rozwiązań, dostosowanych do potrzeb konkretnych branż czy rodzajów działalności. Dobrym przykładem mogą być hale rolnicze od Frisomat.pl, o których więcej napisaliśmy poniżej. Każda z nich dostosowana jest do innego rodzaju działalności rolniczej. Skorzystanie z takiej oferty może być więc kompromisem pomiędzy projektem na zamówienie a gotowym produktem.

Hale stalowe rolnicze – przykłady zastosowań

Hale stalowe w rolnictwie początkowo używane były przede wszystkim jako wiaty na maszyny rolnicze i proste hale magazynowe. Dynamiczny rozwój branży pozwolił jednak na stworzenie szeregu wyspecjalizowanych projektów dopasowanych do poszczególnych rodzajów rolniczej działalności – mówi o halach rolniczych ekspert z firmy https://frisomat.pl. Przykładem takich wyspecjalizowanych hal stalowych są między innymi:

  • Przechowalnie warzyw i owoców – to hale magazynowe dostosowane do długotrwałego składowania płodów rolnych, bez utraty ich jakości. Dzięki odpowiednim rodzajom wentylacji, izolacji ścian oraz regulacji dostępu światła słonecznego, możliwe jest stworzenie warunków optymalnych do składowania poszczególnych gatunków warzyw lub owoców.
  • Hale inwentarzowe to kolejny przykład zastosowania tego rodzaju konstrukcji w rolnictwie. Dzięki tej nowoczesnej technologii można w kilka tygodni stworzyć budynek inwentarski o szerokości nawet 60 m, przeznaczony do hodowli bydła lub trzody chlewnej. Dzięki modułowej konstrukcji hal stalowych możemy w prosty sposób zwiększyć powierzchnię hali, wraz ze zwiększeniem jej obsady.
  • Magazyny materiałów sypkich – w szczególności zbóż.
  • Kurniki stalowe, czyli hale zintegrowane z najnowocześniejszymi metodami hodowli drobiu. Cechują je niskie koszty utrzymania hodowli.

Hale przemysłowe – nie tylko produkcyjne

Konstrukcje stalowe mają również szereg zastosowań w różnych gałęziach przemysłu i szeroko pojętego biznesu. Klasyczne hale produkcyjne czy magazyny to tylko najpopularniejsze przykłady.  W katalogach producentów hal stalowych znajduje się również szereg takich konstrukcji, jak chociażby:

  • Hale stalowe dla branży motoryzacyjnej – są to zarówno hale produkcyjne dopasowane do tej branży, jak i hale warsztatowe czy salony wystawowe.
  • Hangary lotnicze – służące do ochrony samolotów od dyspozycyjnych po samoloty klasy ULM.
  • Hale stalowe na potrzeby branży chemicznej – budowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i wymaganiami tej branży.
  • Hale przeznaczone do selekcji i przetwarzania odpadów. Są to konstrukcje przeznaczone dla dynamicznie rozwijającej się branży recyklingowej.
  • Do konstrukcji stosowanych w różnego rodzaju branżach można zaliczyć także hale tymczasowe. Są to solidne i praktyczne hale namiotowe chroniące przed wiatrem i wilgocią. Tego rodzaju obiekty tymczasowe mogą pełnić funkcję na przykład tymczasowego magazynu, namiotu na imprezy czy dodatkowego warsztatu na terenie firmy.

Projekty klasycznych hal magazynowych również ulegają zmianom i modernizacjom wraz z rozwojem nowych technologii. Dobrym przykładem takich innowacji jest integrowanie hal stalowych z coraz popularniejszymi panelami solarnymi. Większość gotowych projektów hal stalowych przewiduje już takie rozwiązanie.


Materiał partnera zewnętrznego