Fakty i mity na temat studiów MBA

0
950
troje studentów przed ekranem laptopa
Największą zaletą studiów MBA są wyższe zarobki po ich ukończeniu | fot.: stock.adobe.com

Studia MBA cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak wciąż powszechne są pewne mity na ich temat. Co w takim razie jest prawdą, a co jest jedynie kwestią nadinterpretacji lub błędnego wyciągania wniosków?

Studia menedżerskie MBA to kolejne zwykłe studia podyplomowe – tylko z zakresu biznesu i zarządzania

Niektórzy nie dostrzegają żadnej różnicy między zwykłymi studiami podyplomowymi a studiami MBA. Tymczasem, aby aplikować na dowolny kierunek studiów podyplomowych, trzeba zazwyczaj jedynie legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Aby aplikować na studia MBA, trzeba natomiast posiadać jeszcze co najmniej 2-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. To jedna z podstawowych kwestii odróżniających studia MBA od innych studiów podyplomowych – ich uczestnicy mają nie tylko wiedzę, ale i duże doświadczenie, dzięki czemu możliwa jest intensywna wymiana doświadczeń między słuchaczami.

Największą zaletą studiów MBA są wyższe zarobki po ich ukończeniu

To oczywiście kwestia subiektywna, jednak wiele osób uważa, że największą i właściwie jedyną zaletą studiów MBA są wysokie zarobki większości absolwentów. O ile jednak trudno kwestionować motywację finansową kandydatów, o tyle plusów uczestnictwa w programie jest znacznie więcej. Słuchacze mogą na przykład rozbudować profesjonalną sieć kontaktów biznesowych. Na zajęciach poznają innych menedżerów i dyrektorów, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska w różnych branżach. Networking może okazać się kluczem do zmiany firmy lub do znalezienia osób chętnych do współtworzenia zupełnie nowego projektu.

Inną ogromną wartością studiów MBA jest możliwość wymiany doświadczeń nie tylko na linii wykładowca-uczestnik, ale także między samymi uczestnikami. Wynika to z doświadczenia, jakie należy posiadać, by aplikować na studia.

Na studiach MBA zajęcia odbywają się głównie w formie warsztatów

Prawdą jest natomiast, że na studiach MBA zajęcia teoretyczne są ograniczone do niezbędnego minimum, a większość spotkań ma formę warsztatową. Na przykład uczestnicy programów MBA realizowanych przez Wyższe Szkoły Bankowe (https://www.studiamba.wsb.pl/) analizują liczne case studies, biorą udział w dyskusjach i grach biznesowych czy tworzą własne projekty.

Swoje wyobrażenia na temat studiów MBA najlepiej skonfrontować również z opiniami absolwentów programu – w ten sposób można uzyskać najbardziej wiarygodne informacje dotyczące studiów MBA.


Artykuł sponsorowany