Mentoring to narzędzie, które umożliwia transfer wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczniem a mentorem, czyli osobą, która ma rozległe kompetencje w danej dziedzinie. Jakie korzyści płyną z mentoringu? Jak wykorzystać tę metodę w biznesie? Czym powinien wyróżniać się dobry mentor?
Mentoring biznesowy
Czym jest mentoring? Tym określeniem opisuje się relację pomiędzy uczniem (mentee) a nauczycielem (mentorem). Mentoring jest powszechnie wykorzystywany poza szkołami czy uczelniami, znajduje zastosowanie praktycznie w każdej branży. Najważniejszym wyznacznikiem mentoringu jest dwustronność relacji mentee z mentorem – skupia się ona na rozwoju ucznia, jednak w praktyce ma przynosić korzyści obu stronom i inspirować je do ciągłego samodoskonalenia. Rolą mentora, którą powinna być osoba z wieloletnim doświadczeniem w danej dziedzinie, jest dzielenie się zdobytą już wiedzą z uczniem, który jeszcze tej wiedzy nie ma. Mentor powinien być autorytetem, który jest w stanie zainspirować i ukierunkować adepta znajdującego się na początku swojej ścieżki zawodowej. Z kolei mentee powinien być osobą otwartą na nowe wiadomości, żądną wiedzy i ambitną. Celem mentoringu jest przekazanie adeptowi wiedzy i kompetencji, które są niezbędne w danej branży czy dziedzinie i przydadzą się w dalszej karierze. Dobry mentor powinien być dla mentee autorytetem i doradcą, który jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mentoring powinien więc opierać się na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu, sprawnej komunikacji i nieograniczonym transferze wiedzy. Mentoring jest też szansą dla samego mentora – praca z młodszym mentee motywuje do ciągłego poszerzania kompetencji i pozwala spojrzeć na niektóre zagadnienia z zupełnie innej perspektywy.
Szkolenie mentoringowe dla finansistów
Mentoring jest narzędziem, które coraz częściej wykorzystywane jest w biznesie na całym świecie – również w Polsce. Odpowiadając na rosnące zainteresowanie tą metodą, EY Academy of Business wprowadziła do swojej oferty innowacyjny program mentoringowy – Finance Lead. Został on stworzony z myślą o osobach pracujących w szeroko pojętej branży finansowej. Program powstał w wyniku współpracy EY Academy of Business oraz ACCA Polska, a do grona mentorów zaproszono doświadczonych managerów, którzy dysponują ogromną wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem.
Szkolenie skupia się na pracy w parach – mentor i mentee wspólnie realizują wyznaczone przez siebie cele. Program mentoringowy Finance Lead stworzony przez ekspertów z EY Academy of Business gwarantuje innowacyjne metody nauki, które przynoszą namacalne efekty. Program skupia się na przekazywaniu wiedzy z konkretnego obszaru – finansów. Elastyczna formuła umożliwia indywidualny rozwój i umożliwia realizację oczekiwań mentora i mentee. Jest to niepowtarzalna szansa dla finansistów, którzy są żądni eksperckiej wiedzy. Mentoring umożliwia mentorom przekazanie bezcennych doświadczeń, które zgromadzili przez długie lata pracy w zawodzie. Jest to czysto praktyczna wiedza, której nie da się nauczyć z podręczników.
Na stronie internetowej dostępny jest formularz zapisów, cennik i szczegółowy program projektu: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/program-mentoringowy-dla-finansistow,250/.
Korzyści dla mentorów i mentees
Udział w szkoleniu mentoringowym Finance Lead przyniesie korzyści zarówno adeptom, jak i mentorom. Doświadczeni finansiści zyskają doskonałą okazję do rozwinięcia umiejętności przywódczych, a proces przekazywania wiedzy młodszym mentees pozwoli im skonfrontować własne doświadczenia z doświadczeniami młodszego pokolenia – z tej cennej lekcji korzyści mogą wynieść obydwie strony. Ponadto mentorzy mogą wziąć udział w warsztatach dla mentorów prowadzonych przez ekspertów EY Academy of Business. Program Finance Lead to też doskonała okazja do zbudowania sieci wartościowych kontaktów i poznania innych specjalistów działających w branży – takie znajomości mogą zaowocować w przyszłości. Nikogo nie trzeba chyba już przekonywać, że rola, jaką odgrywa networking we współczesnym biznesie, jest ogromna.
Mentees, którzy wezmą udział w szkoleniu, zyskają niepowtarzalną szansę rozwijania swoich kompetencji zawodowych pod okiem mentorów dysponujących ogromnym doświadczeniem. Taka współpraca jest doskonałą motywacją do dalszego, świadomego rozwoju zawodowego. Program obejmuje osiem indywidualnych spotkań z mentorem – umożliwia to dostosowanie procesu przekazywania wiedzy do oczekiwań uczestnika. Mentees mogą również wziąć udział w szkoleniach EY Academy of Business, które dopasowane będą do zdiagnozowanych wspólnie z mentorem potrzeb rozwojowych.
W roli mentees, mogą wziąć udział osoby, które ukończyły studia, pracują w branży finansowej i mają przynajmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w tym obszarze.
Harmonogram szkolenia:
- styczeń – luty 2020: Rekrutacja mentorów
- luty – kwiecień 2020: Rekrutacja mentees
- kwiecień – maj 2020: Tworzenie par mentor/mentee na podstawie wypełnionych ankiet
- maj 2020: START PROGRAMU
- 27 maja – kolacja dla wszystkich uczestników programu, spotkanie mentorów i mentee, wykład
- 28 maja – warsztat dla mentorów
- 29 maja – warsztat dla mentees
- czerwiec 2020 – maj 2021: Indywidualne sesje mentorów z mentees (osiem sesji w odstępach nie dłuższych niż cztery tygodnie)
- październik 2020: Warsztat Kompetencje przywódcze dla mentorów i mentees
- grudzień 2020: Warsztat Follow-up dla mentorów
- marzec 2021: Warsztat Komunikacja dla finansistów dla mentorów i mentees
- maj 2021: Uroczyste zakończenie programu – spotkanie wszystkich mentorów i mentees
Artykuł sponsorowany