Importowanie z Chin nie jest łatwym zadaniem, szczególnie dla początkujących, na których czeka wiele pułapek. Potrzebna jest znajomość rynku chińskiego w czym pomoże międzynarodowa firma spedycyjna. Zadbać trzeba też o przyznanie numeru EORI, rejestrację w BDO, znalezienie dostawcy i jego weryfikację itd. Jak widać, przed importerem stoi wiele zadań do wykonania, dlatego przed przystąpieniem do części praktycznej trzeba nabyć teorię. Jest wiele kwestii, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem swojej przygody ze sprowadzaniem towarów z Chin.
Jak zacząć sprowadzać towary z Chin?
Chcąc importować z Chin, należy założyć firmę, wystarczy nawet zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kolejnym krokiem jest uzyskanie numeru EORI, na szczęście obecnie można wszystko załatwić przez Internet i nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W przypadku sprowadzania towarów z Państwa Środka bardzo ważne jest spełnienie obowiązku BDO, a znalezienie się w bazie danych wymaga uiszczania regularnych opłat. Co więcej, przybywa ich wraz z liczbą wprowadzanych produktów do obrotu. Rejestracji w BDO również można dokonać online. Mając już załatwione podstawy, można wreszcie przejść do znalezienia odpowiedniego dostawcy z Chin, co wbrew pozorom, nie jest wcale takie łatwe.
Jeśli ktoś nie ma znajomości, to pozostaje mu posiłkowanie się platformami typu B2B. Kontrahenta można znaleźć na popularnych portalach typu Made-in-China, Global Sources czy nawet Alibaba. Świetną opcją będzie branie udziału w targach handlowych, co wymaga jednak przyjazdu do Chin, ale jest to najlepszy sposób. Należy pamiętać o tym, że Chińczycy są bardzo nieufni, dlatego w celu zbudowania mocniejszej relacji powinno się załatwić wszystko osobiście. Coraz częściej można uczestniczyć w internetowych imprezach targowych, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Wyjazd do Chin daje jednak większe możliwości odnośnie do porównania ofert, zweryfikowania dostawcy i ocenienia fabryki.
O czym należy pamiętać w przypadku importu dóbr z Państwa Środka?
Decydując się na współpracę z chińskim dostawcą, zawsze trzeba zawrzeć z nim umowę i dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zweryfikowanie jej z prawnikiem, aby uchronić się przed niekorzystną współpracą. Zanim zleci się realizację zamówienia, powinno się zamówić próbki w celu ocenienia ich jakości i zgodności z wytycznymi. Istotne jest to, aby towar importowany z Chin spełniał wszystkie wymogi, które są narzucane sprzedawcom na rynku docelowym. W większości przypadków nie będzie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za sample, bo są one zwolnione z opłat celnych i podatku VAT. Każdy inwestor musi pamiętać o tym, aby kontrolować jakość towarów sprowadzanych z Chin pod kątem norm jakości i bezpieczeństwa. Zweryfikować trzeba przygotowanie fabryki do produkcji danego towaru, całą partię i losowe egzemplarze przed wysyłką.
Sprawdzić należy również przygotowanie do transportu i wszystkie niezbędne dokumenty. Kolejną kwestią jest wybór formy płatności. Bardzo ważne jest wybranie środka transportu. Do dyspozycji jest transport morski, lotniczy i kolejowy. Jeśli komuś zależy na jak najlepszym rozwiązaniu, to pozostaje spedycja morska. Z kolei najszybciej i najbezpieczniej jest transportować towary samolotem, ale wiąże się to z wysokimi kosztami. Chcąc przewieźć towary o dużej masie, wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych, warto zdecydować się na transport kolejowy. Na koniec należy zająć się przeprowadzaniem odprawy celnej, do czego potrzebnych będzie szereg dokumentów, w zależności od wybranego środka transportu. Będzie trzeba uiścić opłatę celną i zapłacić podatki, bez czego niemożliwe byłoby wprowadzenie importowanych towarów do obrotu.
Materiał partnera