Jak mądrze wybrać pożyczkę pozabankową?

0
6761
Symbol procenta
Przed podpisaniem umowy trzeba ją dokładnie przeczytać i zwrócić uwagę na paragrafy dotyczące ukrytych kosztów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dynamiczny rozwój rynku finansowego i rosnące potrzeby polskiego społeczeństwa sprawiły, że powstaje coraz więcej firm, które oferują pożyczki pozabankowe na raty. Wielu klientów ceni sobie te produkty finansowe ze względu na ich szeroką dostępność oraz niezbyt skomplikowane formalności, jakie należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę. Jednak czy każda z nich jest taka sama? Jak wybrać mądrze, aby nie wpaść w pułapkę wysokich kosztów?

Podstawowe cechy

Zastanawiając się nad wzięciem pożyczki pozabankowej na raty trzeba pamiętać o jednej, ważnej rzeczy – nie różni się ona niczym od standardowej pożyczki w banku. Jest to realne zobowiązanie, które należy spłacić w terminie wraz ze wszystkimi umownymi kosztami.

Na pożyczkę pozabankową składają się:

  • kapitał podstawowy – jest to kwota, którą klient chce pożyczyć,
  • odsetki – określony, najczęściej procentowy koszt, jaki ponosi klient w związku z pożyczeniem pieniędzy,
  • prowizja – wynagrodzenie firmy, która udziela pożyczki.

Z pożyczką pozabankową związane jest również pojęcie RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Im niższe RRSO, tym lepiej dla pożyczkobiorcy, bowiem oznacza to, że poniesie on mniejsze koszty związane z otrzymaniem pożyczki.

Spłata pożyczki pozabankowej ratalnej odbywa się w miesięcznych, najczęściej równych ratach. W skład jednej raty wchodzi część kapitału początkowego, odsetki oraz prowizja.

Jak wybrać żeby nie przepłacić?

Duża konkurencja na rynku sprawia, że firmy pozabankowe prześcigają się w organizowaniu promocji dla nowych i obecnych klientów. Na każdą z nich trzeba jednak spojrzeć „na chłodno”. Wybierając ofertę pożyczki pozabankowej warto zwrócić uwagę na wszystkie powyższe parametry. Istotna będzie wysokość oprocentowania oraz RRSO, które wskaże ile tak naprawdę kosztuje dana pożyczka. Kryterium ostatecznym powinien być okres, na jaki zostanie zaciągnięta pożyczka, ponieważ to od niego zależy wysokość miesięcznej raty. Wybrać należy pożyczkę, której całkowity koszt nie obciąży zbytnio domowego budżetu.

Przed podpisaniem umowy trzeba ją dokładnie przeczytać i zwrócić uwagę na paragrafy dotyczące ukrytych kosztów, związanych, np. z nieterminową spłatą pożyczki. Koszty te są najczęściej bardzo wysokie, a ich spłata stanowić może duży problem.

W dokonaniu właściwego wyboru pomóc mogą porównywarki pożyczek ratalnych dostępne w internecie. W jednym miejscu można sprawdzić, które oferty są najbardziej korzystne, szybko je porównać i podjąć decyzję, czy któraś z nich spełnia stawiane oczekiwania.


Materiał partnera zewnętrznego