Samochodowe perypetie: czym jest sonda lambda i co zrobić w przypadku jej awarii?

0
634
sonda lambda
W przypadku zdiagnozowania awarii sondy lambda, nie pozostaje nam nic innego jak jej wymiana na nową | fot.: stock.adobe.com

Każdy posiadacz samochodu doskonale zdaje sobie sprawę, że nie są to maszyny bezawaryjne. Obecnie w najnowocześniejszych modelach, uszkodzenie nawet jednego małego elementu, może skutkować unieruchomieniem auta na okres skrupulatnej naprawy. Samochody lubią też płatać figle w najmniej oczekiwanym momencie i zatrzymać, w momencie kiedy najbardziej zależy nam na czasie. Jednym z częstszych problemów jakie występują, jest awaria sondy lambda. Czym ona jest i co zrobić w przypadku jej uszkodzenia?

Czym jest sonda lambda?

Tytułowa sonda lambda jest jednym z najważniejszych części układu wydechowego pojazdu. To właśnie jej prawidłowe funkcjonowanie warunkuje optymalnie przebiegający proces spalania. Nie da się ukryć, że lekceważone i bagatelizowane awarie w jej obrębie, doprowadzą właściciela pojazdu, do niezwykle kosztownych napraw. Sonda lambda została zainstalowana w pojeździe po raz pierwszy w 1979 roku. Już kilkanaście lat później, jej montaż był obowiązkowy w praktycznie każdym pojeździe. Ma ona za zadanie kontrolować mieszankę składu paliwowo powietrznego. Dzięki wysokiej skuteczności, niektóre modele zostały wyposażone w dwa egzemplarze wspominanej sondy. Znajdziemy je zarówno za, jak i przed katalizatorem.

Objawy awarii sondy lambda

Jako jeden z pierwszych objawów, wadliwie działającej sondy lambda jest zapalenie się kontroli „check engine” na desce rozdzielczej kierowcy. Jednak to zbyt wcześnie, na wysnuwanie dalekich wniosków, gdyż zapalenie się tej kontrolki może zwiastować w gruncie rzeczy inne awarie, a także być po prostu sygnałem ostrzegawczym. Wskaźnik może zapalić się gdy zniszczeniu ulegnie cała sonda lambda lub mechanizm przesyłania danych. Po czym więc jeszcze możemy poznać, że sond nie działa prawidłowo? Otóż sam samochód da nam pewne wskazówki. Ciężej będzie nam rozpędzić auto i wprowadzić silnik na wyższe obroty. Może on także zgasnąć podczas pracy. Zauważyć da się za to podwyższony pobór paliwa. Kolejnym objawem jest wzrost temperatury w układzie wydechowym.

Co zrobić w przypadku awarii sondy lambda?

sonda lambda
W przypadku zdiagnozowania awarii sondy lambda, nie pozostaje nam nic innego jak jej wymiana na nową | fot.: stock.adobe.com

. Nie ma bowiem specyficznych sposobów, dzięki którym o ten element układu wydechowego można specjalnie zadbać. Oczywiście pomocne okaże się tankowanie wysokiej jakości paliwa i stosowanie dodatków paliwowych, które wspomogą jej działanie. Warto także co jakiś czas skontrolować stan tego urządzenia i sprawdzić stan techniczny sondy. Wówczas dokonuje się oględzin i weryfikacji która obejmuje:

  • sprawdzenie czy sonda nie jest wygięta
  • sprawdzenie czy okablowanie nie zostało przetopione
  • sprawdzenie czy rdza nie zajęła styków
  • sprawdzenie stanu i szczelności uszczelek
  • sprawdzenie czy parametry pracy sondy lambda nie odbiegają od normy
  • parametry pracy nie odbiegają od normy.

Warto zadbać o ten element, gdyż długotrwałe, wadliwe działanie sondy lambda może przyczynić się do uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia katalizatora. Będzie to skutkowało kosztowną naprawą i unieruchomieniem samochodu na jakiś czas.

DGA