Kupiłeś właśnie nowe auto? Gratulacje! Za chwilę będziesz mógł nim jeździć, ale najpierw czeka Cię kilka drobnych formalności. Dzisiaj dowiesz się, co należy zrobić po zakupie samochodu, jakie opłaty uiścić i jakie dokumenty są niezbędne, aby zarejestrować auto.
Według danych prezentowanych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, w kwietniu 2022 r. zarejestrowano w Polsce aż 34 883 auta osobowe. Obowiązek rejestracji ciąży na każdym właścicielu pojazdu – zarówno nowego, jak i używanego. A oto jakich jeszcze należy dopilnować formalności.
Nowy samochód z salonu – co zrobić po zakupie?
Jeśli jesteś szczęśliwym nabywcą nowego auta, powinieneś zarejestrować Twój pojazd w Wydziale Komunikacji. W tym celu należy złożyć wniosek. Do urzędu weź za sobą dowód własności wystawiony przez dealera, dowód tożsamości, i dowód rejestracyjny.
Należy także uiścić opłatę rejestracyjną. Na chwilę obecną jest to wydatek rzędu niespełna 200 złotych. Kwota ta obejmuje wydanie dowodu rejestracyjnego, nalepek kontrolnych, tablic rejestracyjnych oraz opłaty rejestracyjne. Po rejestracji otrzymasz pozwolenie czasowe na 30 dni, a po około 2 tygodniach właściwy dowód.
Wykupienie ubezpieczenia to kolejny krok, o którym należy pamiętać. Pomimo wygody, jakie dają ubezpieczenia oferowane przez dealera, warto samodzielnie zadbać o polisy komunikacyjne i wybrać jedną z dostępnych w LINK4 opcji. Szczególnie opłacalny jest zakup polisy OC i AC w pakiecie. W ten sposób spełnisz obowiązek, jakim jest posiadanie polisy OC oraz zabezpieczysz nowo nabyty pojazd przed skutkami różnych nieprzewidzianych sytuacji, jakie mogą się zdarzyć na drodze.
Kupno auta używanego i niezbędne formalności
Kupiłeś auto używane? W Wydziale Komunikacji będziesz potrzebował dowód rejestracyjny auta. Weź też ze sobą stare tablice rejestracyjne, polisę OC do wglądu, umowę kupna-sprzedaży i kartę pojazdu, jeżeli została wydana. Trzeba będzie też wypełnić wniosek. Aby zarejestrować auto, powinno mieć ono ważne badanie techniczne. Odpowiedni dokument otrzymasz na stacji kontroli pojazdów.
Nowy właściciel powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości pojazdu. W Urzędzie Skarbowym należy wypełnić druk PCC-3, a kwotę uiścić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. W niektórych przypadkach można uniknąć tego obowiązku. Masz taką możliwość, jeśli np. 2% wartości pojazdu wynosi mniej niż 1000 zł, auto kupiłeś w komisie lub firmie pośredniczącej, bądź jesteś osobą niepełnosprawną i zakupiłeś samochód na własny użytek.
W przypadku aut z zagranicy należy opłacić także akcyzę. Obowiązek ten dotyczy wszystkich samochodów (nowych i używanych), które mają być po raz pierwszy zarejestrowane w Polsce. Wysokość opłaty zależy od wartości auta i pojemności silnika. W przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3 jest to 3,1% wartości.
Polisa OC. Obowiązek każdego posiadacza samochodu
Pamiętaj także, że po polskich drogach nie można poruszać się autem bez ważnego ubezpieczenia OC. Jest to polisa obowiązkowa – inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zapewnia ona odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu osobom trzecim. Przy zakupie używanego auta można korzystać z polisy OC sprzedawcy, ale nie przedłuży się ona automatycznie po zakończeniu okresu jej trwania.
Ubezpieczenie komunikacyjne najlepiej wykupić w LINK4. Możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora i w kilka minut wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie opcję. Z pewnością warto zdecydować się także na ubezpieczenie AC, które zabezpieczy Twój pojazd m.in. przed skutkami uszkodzeń powstałych niezależnie od Twojej woli. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem
https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-autocasco.
Formalności po zakupie auta – kilka słów na koniec
Jak widzisz, formalności po zakupie auta nie ma znowu tak wiele, trzeba tylko pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących terminów. Gdy już zarejestrujesz auto, zapraszamy na stronę LINK4.pl, gdzie będziesz mógł szybko, korzystnie i bezpiecznie ubezpieczyć swoje auto.
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.
Materiał partnera