Zima to przede wszystkim czas dla dyscyplin sportowych, na które czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Zamarznięte jeziora są kuszącym miejscem dla fanów ekstremalnej motoryzacji. Jazda samochodem po takiej nawierzchni to spora dawka adrenaliny i niesamowite przeżycia. Dowiedz się czym jest jazda po zamarzniętym jeziorze i jakimi zasadami bezpieczeństwa należy się kierować!
Czym jest jazda po zamarzniętym jeziorze?
Ice driving – jazda po jeziorze zimą jest dyscypliną sportową dla odważnych osób, które uwielbiają adrenalinę. Zanim jednak jakiekolwiek auto pojawi się na trasie, lód jest wcześniej dokładnie sprawdzany, a najważniejsze jego parametry to grubość oraz wytrzymałość. Musimy pamiętać, że taka tafla powinna utrzymać ciężki samochód wraz z kierowcą, a niekiedy także z pasażerem. Oprócz dostarczania rozrywki, taka jazda ma na celu edukowanie uczestników, jak panować nad kierownicą w trudnych warunkach na drodze.
Jakimi zasadami bezpieczeństwa się kierować?
Aby można było bezpiecznie jeździć po zamarzniętym jeziorze, musimy mieć pewność, że lód jest odpowiednio gruby i wytrzymały. Dodatkowo warto upewnić się, że nie stwarzamy zagrożenia dla innych uczestników zawodów, a także sprawdzić, czy miejsce, po którym będziemy jeździć, nie jest uznane za chronione, gdyż przeciwnym wypadku grozi nam mandat.
Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, warto wcześniej porozmawiać ze służbami ratowniczymi, które będą w pogotowiu. W Polsce mamy możliwość skorzystania z takich jazd np. na Mazurach, gdzie wszystko organizowane jest legalnie i pod nadzorem odpowiednich jednostek. Minimalna grubość tafli lodowej dla przejazdu samochodem to 20 cm. Należy wziąć pod uwagę, że lód ma różną grubość w poszczególnych miejscach. Najbardziej niebezpieczne są te odcinki, w których widoczne są białe plamy, ponieważ oznaczają one, że lód w tym miejscu może z łatwością pękać.
Dobrze jest również zaasekurować się, zabierając na jazdę znajomych, którzy w razie nagłego wypadku będą mogli udzielić nam pomocy i wezwać odpowiednie służby na miejsce zdarzenia. Na taką nawierzchnię nie może jednorazowo wjeżdżać zbyt duża ilość aut, ponieważ będzie to powodowało nadmierne obciążenie lodu, czego konsekwencją będzie jego pęknięcie.
Na co zwrócić uwagę wybierając firmę oferującą jazdę po zamarzniętym jeziorze?
Bardzo istotne jest, aby organizator jazdy samochodem na lodzie działał legalnie oraz pod opieką odpowiednich służb. Chodzi tu przede wszystkim o szybką pomoc w razie wypadku oraz zapewnienie maksimum bezpieczeństwa uczestnikom. Warto także sprawdzić, czy firma, która podejmuje się organizacji, ma doświadczenie w tego rodzaju eventach i wie jak postępować, aby wszystko było zgodne z obowiązującym prawem i bezpieczne dla otoczenia. Taka firma powinna również oferować szkolenia dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą po zamarzniętym jeziorze. Jest to bardzo istotne, ponieważ bez wcześniejszej nauki, uczestnicy mogą popełniać podstawowe błędy, które stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Instruktorzy powinni być doświadczeni i profesjonalnie wyszkoleni, aby mogli nadzorować tego typu wydarzenia.
Jazda samochodem po lodzie — co mówią o tym przepisy prawa?
Ice driving jest nie tylko bardzo popularny w Laponii, ale także i w Polsce – mamy nawet swojego mistrza w tej dyscyplinie. Na lodzie kierowca musi przestrzegać pewnych zasad oraz liczyć się z niebezpieczeństwem. Do wyczynowej jazdy konieczne są umiejętności, które należy trenować i utrwalać poprzez regularne ćwiczenie swoich zdolności i zdobywanie doświadczenia na zamarzniętych torach. Profesjonalni kierowcy rajdowi mają cały sztab ludzi, który odpowiada za możliwość udzielenia pomocy poszkodowanemu oraz wezwanie odpowiednich służb ratunkowych.
Kierowca wjeżdżający na oblodzony teren musi wcześniej sprawdzić, czy nie jest on chroniony oraz, czy w pobliżu nie ma ludzi, dla których będzie stwarzał zagrożenie. W przeciwnym wypadku policja może ukarać go mandatem za stwarzanie niebezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również sprawdzenie tego, jaka jest grubość lodu. Jazda po takiej nawierzchni nie jest w Polsce zabroniona żadnymi przepisami, pod warunkiem, że jest w pełni bezpieczna i odbywa się w dozwolonym miejscu. Kierowcy wjeżdżający na lód powinni zapewnić sobie swobodny i łatwy podjazd, który pozwoli na szybki wjazd i wyjazd z zamarzniętego terenu. Ice driving jest więc sportem, który jest rzadko spotykany, ale dostarcza uczestnikom ogromnych emocji i jednocześnie wiele radości. Dla osób, które lubią adrenalinę, skorzystanie z oferty firmy organizującej jazdę po zamarzniętym jeziorze będzie świetną rozrywką. Jeśli chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc i atrakcji, jakie oferuje biuro podróży, to wystarczy wejść na https://dreamgo.pl/gdzie/
Materiał partnera