Z pewnością mogliśmy niejednokrotnie natknąć się na pojęcia UX i UI Designera. Choć same nazwy tych zawodów wybrzmiewają nieco tajemniczo, to tak naprawdę nie ma w nich nic skomplikowanego. Niemniej jednak, dane formy wykonywania pracy stają się z roku na rok coraz bardziej popularne w naszym kraju i na świecie.
Wszystko to spowodowane jest nieustannym rozrostem zapotrzebowania na strony internetowe w celach sprzedażowych. Czy zatem UX i UI Designer to jakaś konkretna odmiana programisty? Nic z tych rzeczy.
UX Designer – praca i podstawowe zadania
UX to pewien skrót oznaczający User Experience. W wolnym tłumaczeniu oznacza to po prostu „doświadczenia użytkownika”. Zagłębiając się w temat bardziej, możemy dojść do wniosku, że chodzi tutaj głównie o zbiór reakcji i odczuć odbiorcy wchodzącego na konkretną platformę internetową. Można powiedzieć, że UX Designer zajmuje się badaniem i projektowaniem doświadczeń użytkownika, generowanych na podstawie ich ruchu na stronie.
Jak się okazuje, istnieje wiele technik badania zachowań odbiorców na witrynie. Poddawanych testom może być np. kilkadziesiąt osób, którzy mają za zadanie chociażby „zakupić” jeden produkt. W ten sposób badacze wiedzą, gdzie użytkownik napotyka na problemy, czy ma jakiekolwiek trudności ze znalezieniem konkretnego towaru oraz czy poruszanie się po stronie sprawia mu przyjemność. Taki projektant UX dowiaduje się wielu rzeczy o reakcji użytkowników na widok danej witryny i ma w pełni opanowane projektowanie doświadczeń odbiorcy.
UI Designer – czym się tak naprawdę zajmuje?
Wiele osób uważa, że jest to ten sam zawód. Absolutnie to nieprawda. UX Designer jest odpowiedzialny za projektowanie technik, mających na celu pozytywny odbiór strony przez klienta. Wizualność produktu oraz układ strony jest już natomiast zadaniem UI Designera. Praca takiej persony to projektowanie stron internetowych zgodnie z intuicją i oczekiwaniami klienta. Ważne jest w końcu, czy odbiorca na stronie, na której ma zrobić zakupy, będzie się czuł dobrze. Problem ze znalezieniem poszczególnych opcji w menu czy trudność w filtrowaniu produktów to przykładowe rzeczy, decydujące często o wyjściu odbiorcy ze strony.
UI Designer to osoba odpowiedzialna za stworzenie układu strony, szaty graficznej, menu, rozkładu treści czy zdjęć. Można powiedzieć, że jest to po prostu front-endowiec, budujący witrynę wedle oczekiwań klienta.
Jakie cechy są potrzebne do bycia UX/UI Designerem?
W teorii uważa się, że przecież obydwa te zawody należą do grupy zdalnych, gdzie wymagane jest sprawne oko i wytrzymałe plecy. Pamiętajmy, że praca przed komputerem także wymaga wielu umiejętności. W celu zbadania zachowań użytkownika na stronie, warto cechować się komunikatywnością, empatią i logicznym myśleniem. Co ważniejsze, zbadanie zachowań to jedno. Do stworzenia na podstawie tego strony potrzebna jest jeszcze rozbudowana wyobraźnia i zmysł estetyczny. Warto dodatkowo interesować się psychologią i w pewnym stopniu odczytywaniem ludzkich odczuć.
Materiał partnera