Darmowe narzędzia do tworzenia przejrzystych prezentacji

0
2505
prezentacja-multimedialna
Z zestawienia tego widać, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez potrzeby płacenia abonamentu za program do robienia prezentacji | fot.: stock.adobe.com

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszym narzędziem do tworzenia prezentacji multimedialnych jest (nadal) PowerPoint. Jest prosty i niezawodny, ale żeby z niego korzystać niezbędne jest posiadanie całego – płatnego – pakietu Microsoft Office. Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele bardziej dostępnych, bo darmowych podobnych programów, które nie tylko dorównują klasykowi, ale nawet mogą się okazać pod pewnymi względami znacznie bardziej urozmaicone, co przekłada się na większą swobodę w tworzeniu prezentacji. 

Canva

Pierwszy z omawianych programów jest znany bardziej jako narzędzie do projektowania plakatów i logo, lecz stanowi równie dobre miejsce do tworzenia prezentacji. Warto skorzystać z Canvy szczególnie, jeżeli mamy w zamyśle projekt urozmaicony graficznie, w którym chcemy wiele pokazać (dlatego coraz częściej jest wybierana przez nauczycieli w szkołach podstawowych). Użytkownik ma do wyboru różne szablony, kształty, a nawet muzykę i animowane tła. Choć portal jest darmowy, to istnieje możliwość skorzystania z płatnej wersji – Canva Pro, oferującej więcej grafik, fontów itd.

Focusky i Prezi

O ile z Canvy skorzystamy po prostu w przeglądarce, o tyle program Focusky to darmowa aplikacja (choć również z opcją VIP), którą należy pobrać na swoje urządzenie. Dla niektórych niedogodnością może być język – Focusky występuje tylko w wersji anglojęzycznej. Narzędzie to jest stworzone to robienia prezentacji, znajdziemy w nim setki szablonów, a każdy z nich możemy dowolnie modyfikować. Ma tę przewagę nad PowerPointem i Canvą, że prezentacje w nim projektowane nie muszą być linearne, slajd po slajdzie. W zamian wybieramy z szablonu lub „rysujemy” samodzielnie tło prezentacji i możemy się po niej poruszać wedle uznania: po kole, po liściach na drzewie, po piętrach budynku lub po prostu po strzałkach. Mamy możliwość przybliżenia i oddalenia danych treści, wyznaczenia kolejności działań i zapisania ich, tak aby, w trakcie przedstawiania tematu, wszystko układało się w całość.

Prezi to następne narzędzie, z którego korzysta się w przeglądarce internetowej. Również występuje jedynie w wersji anglojęzycznej i tak, jak wyżej wymieniony Focusky, pozwala użytkownikom na wiele twórczych szaleństw, z uwagi na dowolność w poruszaniu się po planszy. Na pierwszy rzut oka Prezi jest stosunkowo skomplikowane – tak naprawdę ma wiele wspólnego z poprzednim omawianym narzędziem, lecz wygląda bardziej jak program do pracy, mniej do zabawy. Ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości: Prezi jest bardzo popularne w biznesie, podczas gdy Focusky’ego pokochali nauczyciele.

Impress

Na koniec warto wspomnieć o programie najbardziej podobnym do PowerPointa, czyli Impress z pakietu LibreOffice – darmowego odpowiednika Microsoft Office. Zrobimy w nim wyłącznie prezentację linearną, ale zbytnio się nie natrudzimy. Jest doskonała dla początkujących lub zapracowanych – na prezentacje nietuzinkowe robione w Prezi czy Focusky należy poświęcić znacznie więcej czasu, aby były dobre i przejrzyste. W przypadku Impress również mamy możliwość umieszczenia na nich wykresów, grafik czy efektów specjalnych, lecz w przypadku, gdy zależy nam na prostocie, Impress sprawdzi się perfekcyjnie.

 

Oprócz opisanych powyżej czterech najpopularniejszych darmowych narzędzi do tworzenia przejrzystych prezentacji, na polskim rynku znajdziemy wiele innych, które jeszcze nie znalazł szerokiego grona zwolenników, ale wcale ich to nie dyskredytuje. Należą do nich np. Prezentacje Google, pozwalająca na grupowe tworzenie jednego projektu na różnych urządzeniach albo SlideDog, którego cechą charakterystyczną jest łatwość umieszczania na jego prezentacjach nagrań video. Z zestawienia tego widać, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez potrzeby płacenia abonamentu za program do robienia prezentacji.

JGR