W przeszłości bardzo dużym wyzwaniem zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw było gromadzenie oraz przechowywanie swoich danych na dyskach fizycznych. Bez względu na to, czy gromadzimy dane finansowe, dokumenty, zdjęcia czy muzykę, trzymając je na fizycznych nośnikach danych lub na dysku komputera zawsze zachodzi ryzyko awarii, której skutkiem jest utrata całego naszego wirtualnego dobytku. Oczywiście istnieje możliwość odzyskania takich plików w całości lub częściowo, jednak taka usługa jest bardzo droga i nie gwarantuje odzyskania całości danych. Od kilku lat jednak coraz popularniejsze okazuje się rozwiązanie przechowywania danych w wirtualnej chmurze.
Czym jest przechowywanie danych w chmurze?
Wirtualna chmura to nowoczesne rozwiązanie, za pomocą którego każdy użytkownik takiej chmura ma możliwość gromadzenia swoich danych na serwerach, które w fizycznej wersji należą do dostawcy danej usługi chmurowej. To właśnie dostawcy są w pełni odpowiedzialni za prywatność, bezpieczeństwo składowanych tam danych oraz utrzymanie takich serwerów. Możliwość przechowywania danych w chmurze jest udostępniona dzięki specjalnej aplikacji dostępnej zarówno na telefonach, tabletach oraz komputerach. Dzięki usłudze chmurowej możemy zgromadzić tam pliki, a następnie za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do internetu dostać się do nich w każdym miejscu i o każdym czasie bez zbędnych formalności. Dostawcy usług chmurowych oferują pewną ograniczoną pojemność wirtualnego dysku bez opłat, jeśli jednak planujemy zgromadzić na naszym dysku wirtualnym dużą ilość danych, wtedy niezbędne będzie opłacania miesięcznego abonamentu. Ceny takiej usługi są ściśle uzależnione od ilości miejsca, które chcemy pozyskać.
Jakie są obecnie najpopularniejsze rozwiązania gromadzenia danych w chmurze
Z każdym rokiem usługi chmurowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem do gromadzenia oraz przechowywania swoich plików. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się Dysk Google, w ramach którego otrzymujemy darmowe 5 GB pojemności na nasze dokumenty. Taki Dysk Google jest udostępniamy przy okazji zakładania konta na poczcie elektronicznej Gmail. Co ciekawe, w ramach naszego dysku, jesteśmy w stanie udostępnić pewną część plików innym użytkownikom, którzy mogą nasze zbiory tylko oglądać, lub nawet edytować w zależności od opcji, którą zdecydujemy się wybrać. Inne popularne usługi chmurowe to Amazon Web Services oraz Dropbox. Obie usługi działają podobnie jak dysk Google.
Jakie korzyści płyną z przechowywania danych w chmurze?
Rozwiązania chmurowe są jednym z najbezpieczniejszymi sposobami na gromadzenie swoich prywatnych bądź firmowych dokumentów oraz plików. Za tym rozwiązaniem przemawia ogromna elastyczność dostępu do naszych danych. Wraz z zainstalowaną aplikacją, jesteśmy w stanie w ciągu kilku sekund uzyskać dostęp do każdego dokumentu z poziomu naszego smartfona, Co więcej, jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które przywiązuje najwyższą uwagę do ochrony prywatności naszych danych.
ŁNA