Blogi – jak zacząć karierę blogera?

0
1105
Mężczyzna przed laptopem
Bloger musi przyciągać przede wszystkim wartością swoich tekstów. | fot.: artykuł partnera

Kariera blogera z pewnością nie należy do najłatwiejszych, ale niewątpliwie jest wartym podjęcia wyzwaniem. Bloger musi przyciągać przede wszystkim wartością swoich tekstów, a nie samym wyglądem celebryty. Tym bardziej, jeśli podejmuje się komentowania sytuacji politycznej w kraju czy oceny postępowania innych ludzi.

Słowa mają moc, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Osoba, która decyduje się publikować własne opinie i poglądy, musi wykazać się nie tylko odwagą i konsekwencją, ale również odpornością na krytykę innych – niekiedy zupełnie nieuzasadnioną.

Jak zacząć blogowanie?

Początkujący blogerzy w zasadzie mają dwie dostępne opcje, aby zacząć publikować swoje teksty. Mogą założyć własne blogi, co jednak wiąże się z dość dużym ryzykiem, że ich twórczość, bez odpowiedniej promocji, nie zostanie przez nikogo zauważona. Wówczas publikowane treści pozostaną jedynie formą cyfrowego pamiętnika, pisanego dla siebie i ewentualnie dla najbliższych. Tylko nieliczni twórcy zaistnieją w świecie cyfrowego blogowania, zwłaszcza jeśli wcześniej uda im się wypromować siebie również w innych mediach.

Znacznie lepszą opcją jest wykorzystanie platformy blogowej, z której na co dzień korzystają miliony użytkowników, a dodatkowo jej treści są na bieżąco aktualizowane i udostępniane w innych mediach. To najlepsza opcja na start – wystarczy przejść proces szybkiej rejestracji i od razu można korzystać z platformy, którą cieszy się znaczną popularnością w sieci.

Zdecydowanie nie nadają się na pisanie blogów klasyczne portale społecznościowe, które przyzwyczaiły użytkowników do krótkich form wypowiedzi, w których poza słowem, równie ważne znaczenie ma też obraz. Nie jest to niemożliwe, ale ciężko przebić się tam z dłuższą formą wypowiedzi.

Jak prowadzić blog?

Platformy blogowe to specyficzny kanał dotarcia do odbiorcy – publikowane treści można zaklasyfikować jako formę między klasycznymi i osobistymi wpisami a publicystyką. Najpoczytniejsi autorzy potrafią przyciągnąć setki użytkowników, już chwilę po publikacji nowego artykułu. Oczywiście na rozgłos trzeba sobie zasłużyć umiejętnym prowadzeniem własnego konta. Przede wszystkim liczy się lekkie pióro, trochę artyzmu w ubieraniu myśli w słowa oraz umiejętność celnego puentowania, co liczy się zwłaszcza przy tekstach obyczajowo – politycznych. O polityce również trzeba pisać z pasją, aby zarazić innych.

Pozostałe zasady są znacznie prostsze – trzeba przypominać się czytelnikom i regularnie udostępniać posty. Każdy tekst musi przysłowiowo żyć własnym życiem – odbiorcy potrzebują czasu, aby zareagować. Należy pozwolić, aby pod tekstem toczyła się dyskusja, a co więcej warto w niej uczestniczyć. Blogi są dla tych, którzy nie boją się ani komentarzy, ani krytyki.


Artykuł partnera