Szczupak, król drapieżników, stanowi dla wielu wędkarzy istotne trofeum – zwłaszcza, że i w naszych warunkach można upolować rekordowe okazy. Żeby skutecznie poławiać szczupaki, należy wykazać się cierpliwością, finezją oraz całkiem niezłą kondycją – za najskuteczniejszy uważa się spinning, który wymaga od wędkarza niemałej aktywności. Oprócz umiejętności liczy się również odpowiednio dobrany sprzęt; od razu uprzedzamy, że nie można złapać pierwszej lepszej wędki na spinning i liczyć na to, że świetnie się sprawdzi. A zatem – o czym pamiętać, szukając wędki na szczupaka? Sprawdź, które parametry są szczególnie istotne i zobacz, czy któryś z zaproponowanych przez nas modeli przypadnie Ci do gustu!
Jakiego sprzętu potrzebujesz, żeby poskromić szczupaka?
Szczupaki to drapieżne, waleczne ryby – szczególnie w maju, tuż po skończonym tarle, są wygłodniałe, a przez to jeszcze bardziej skore do ataku. Te zębate ryby niejednokrotnie zaskakują swoją siłą, dlatego warto zainwestować w niezawodny sprzęt, który sprawdzi się nawet w trudnych warunkach.
Wybierając się na szczupaka, warto celować w zestaw spinningowy. Choć wszystkie elementy mają znaczenie, najważniejsze są wędziska i kołowrotki. Wędka powinna być przede wszystkim mocna i wytrzymała – konkretnym parametrom przyjrzymy się już za moment. Kołowrotek musi idealnie wyważać szczupakowy zestaw spinningowy – uzyskując na tej linii pożądany balans, odciążamy ręce, co znacząco podnosi komfort łowienia. Dobrze sprawdzi się model o szerokiej szpuli, w rozmiarze 3000 w górę. Taki sprzęt pozwoli na oddawanie dalszych rzutów i swobodne prowadzenie przynęty niezależnie od tempa. Wytrzymały, mocny młynek umożliwi nam na walkę nawet z wyjątkowo dorodnym i zdeterminowanym szczupakiem.
Jeśli chodzi o przynęty, podstawowym wyposażeniem pudełka powinny być gumy spinningowe w optymalnym rozmiarze od 8 do 13 cm. Takie średnie, lekko dociążone przynęty da się łatwo poprowadzić nawet w usianych zaczepami łowiskach. Jeśli w wybranym przez nas akwenie znajduje się dużo gałęzi, zwalonych drzew czy grążeli, przydadzą się haki offsetowe. Zamiast tradycyjnej żyłki warto zastosować wytrzymalszą plecionkę, która stanowi lepsze zabezpieczenie przed stratą przynęt. Swój zestaw na szczupaka uzupełnij o drobne, ale pożyteczne akcesoria, w tym agrafki, główki jiggowe, przypony czy podbierak.
Te i inne elementy zakupisz bez problemu w Internecie. Wybierając sklep wędkarski online, zwróć uwagę nie tylko na asortyment i atrakcyjne ceny, ale też warunki zakupów – szybkość wysyłki, opcję zwrotu czy zakupu na raty oraz ogólną obsługę klienta. Godnym uwagi miejscem w sieci jest Sklepwedkarski.pl – dzięki wygodnej nawigacji bez problemu odnajdziesz tam wszystkie interesujące Cię sprzęty. Przeglądając asortyment po typie produktów lub preferowanej metodzie (w tym przypadku spinningu), w najpopularniejszych kategoriach (takich jak wędki czy kołowrotki) odnajdziesz specjalną, dedykowaną zakładkę „Na szczupaka”. To bardzo pomocne rozwiązanie, zwłaszcza dla początkujących wędkarzy.
Jaka powinna być wędka na szczupaka?
Niestety – nie da się tutaj udzielić jednozdaniowej i uniwersalnej odpowiedzi. Szczupak to niezwykła ryba, skłonna do akrobacji podczas holu, a momentami wręcz nieprzewidywalna – zatem pewne jest, że wędzisko musi sprostać jej kaprysom. Poniżej przedstawiamy listę najistotniejszych parametrów wraz z sugestiami; trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie wskazówki, a ostatecznie wiele zależy od indywidualnej sytuacji na łowisku oraz preferencji danego wędkarza.
– akcja – wędki spinningowe na szczupaka powinny charakteryzować się szybką lub bardzo szybką akcją (Fast/X-Fast). Dlaczego? Po pierwsze, skoro działanie szczupaka jest w dużej mierze instynktowne, powinniśmy prowokować go sposobem prowadzenia przynęty, a najłatwiej będzie nam uzyskać odpowiednią pracę z pomocą szybko reagującego kija. Po drugie – gwałtowne zwroty pod wodą, szarpnięcia i wyskoki, które chętnie uskutecznia szczupak, wymagają odpowiedniej przeciwwagi. Jeśli będziemy posługiwać się kijem o zbyt wolnej akcji, ryba uzyska w takich momentach zbyt wiele luzu, co grozi spięciem się z haka.
– ugięcie – kolejny istotny parametr, bezpośrednio powiązany z akcją; wędki na szczupaka powinny mieć odpowiednio „mięsiste”, paraboliczne ugięcie, które ułatwi nam hol nawet potężnego okazu. Szczupak to mocna i silna bestia o całkiem twardym pysku; kluczowe jest zatem dobre wcięcie.
– moc – nie, nie ciężar wyrzutowy (o nim za chwilę), a moc – obciążenie, które wytrzymuje wędka w trakcie siłowego holu. Gdy walczymy z większym szczupakiem, jest ono przekazywane przez blank do dolnika. Przy odpowiednio wysokiej sztywności i wytrzymałości dolnej części blanku zapanowanie nad rybą będzie w zasięgu naszych możliwości; damy też radę podnieść ją siłowo do powierzchni wody. Jeśli wybierasz spinning na szczupaka, mocny, wytrzymały blank to podstawa, przy czym ta kwestia jest tym istotniejsza, im dłuższej wędki używamy.
– ciężar wyrzutu – dopuszczalna masa przynęty i obciążenia. Chociaż to bardzo indywidualna sprawa i nie ma tutaj żadnych sztywnych limitów, generalnie dobieramy ów parametr do charakterystyki łowiska i ciężaru wyrzucanych przynęt. W specjalnej kategorii na stronie Sklepwedkarski.pl odnajdziemy uniwersalne wędki na szczupaka (sklepwedkarski.pl/pol_m_Spinningowe_Wedki_36-50g-280cm-na-Szczupaka-45369.html) o c.w. do 36-50g, które są przeznaczone do stosowania z ciężkimi woblerami i dużymi obrotówkami. Dodatkowo wydzielono na sklepie odrębną zakładkę opisaną jako „wędki szczupakowe ciężkie” o c. w. do 51, a nawet 99g. Jednocześnie przy połowie na małych jeziorkach oraz rzeczkach raczej łowi się znacznie delikatniej; w wielu przypadkach można swobodnie sięgnąć po kij o c. w. do 30g i taki sprzęt w zupełności nam wystarczy.
– długość – ponownie: wiele zależy tutaj od indywidualnych kwestii, ale możemy mówić o pewnych ogólnych zasadach. Wędki na szczupaka muszą być dostosowane do charakterystyki łowiska – jeśli warunki są trudne, a w wodzie można uświadczyć konary, gałęzie i inne przeszkody, lepiej sprawdzi się krótsza lub średnia wędka (powiedzmy od 210 do 250 cm), która pozwoli sprawnie operować przynętą nawet przy tego rodzaju przeciwnościach. Choć utarło się stwierdzenie, że do połowu z łodzi najlepiej sprawdzi się wędka o długości 220 o 240 cm, zaś przy połowie z brzegu powinniśmy wybierać modele od 240 cm w górę (a nawet i od 270 cm wzwyż), jest to w dużej mierze stereotyp. Wędziska, które są dziś dostępne na rynku – często polskiej produkcji i w bardzo atrakcyjnych cenach – są na tyle dobrej jakości i oferują tak dobrą pracę, że mogą zdać egzamin z brzegu nawet wtedy, gdy nie przekraczają 2 metrów. Odrębna sprawa to tzw. długość transportowa – oczywiście im będzie krótsza, tym wygodniejsze będzie przenoszenie i przechowywanie sprzętu. Do wyboru są wędki segmentowe i teleskopowe, przy czym najpopularniejszym wyborem są modele złożone z dwóch sekcji.
– waga – tak, wędki na spinning powinny być wytrzymałe, ale jednocześnie jak najlżejsze. W przeciwnym razie walka ze szczupakiem okaże się nadmiernie męcząca. Pomocne jest tutaj wykorzystanie nowoczesnych materiałów, w tym zastosowanie komponentów z włókna szklanego bądź węglowego. Idealnie, jeśli blanki będą na tyle mocne i trwałe, żeby wytrzymać minimum kilka sezonów, a jednocześnie na tyle smukłe i lekkie, żeby nie stanowić zbytniego obciążenia dla ręki. Warto również pamiętać o wklejce o pełnym profilu, na której lepiej widać brania. Poleca się jej zastosowanie zwłaszcza przy połowie na gumy z opadu. Co prawda taką technikę się głównie do łowienia sandaczy i okoni, ale da się w ten sposób upolować również szczupaka.
Dodatkowa wskazówka
To oczywiście nie wszystkie istotne kwestie – ważnych jest jeszcze wiele szczegółów, od liczby i jakości przelotek aż po cenę i renomę danego producenta. Coraz więcej firm umieszcza na swoich produktach oznaczenie „pike”, które sugeruje, że wędzisko jest zaprojektowane z myślą o połowie szczupaka, co także bywa bardzo pomocne. Ostatecznie jednak najlepiej będzie poradzić się ekspertów, wziąć pod uwagę powyższe parametry, a na końcu sprawdzić, jak dany model leży w dłoni. Wygodna rękojeść i indywidualne odczucia są niezwykle ważne. Nie oznacza to wcale, że musisz wybrać się na wycieczkę do sklepu stacjonarnego – w dzisiejszym świecie, zwłaszcza po ekspansji wirusa, większość rzeczy da się załatwić wysyłkowo i przez Internet. Upewnij się tylko, że dany sklep oferuje korzystne warunki zwrotu. Jeśli postawisz na wędki spinningowe ze strony https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Spinningowe_Wedki-45368.html i dokonasz zakupu jako zalogowany klient, zamiast standardowych dwóch tygodni przysługuje Ci aż 100 dni na zwrócenie (nieużywanego) towaru bez podawania przyczyny.
3 wędki na szczupaka, którymi warto się zainteresować
Na koniec trzy godne uwagi propozycje z różnych półek cenowych – przedstawiamy je od najtańszej do najdroższej, przy czym nawet najbardziej kosztowna propozycja pozostaje w przystępnej cenie:
- Jaxon Grey Stream 10-40 g – wędzisko z bardzo udanej serii o lekkiej, smukłej konstrukcji, parabolicznej akcji i blanku z mocnego włókna węglowego (C24T). Kij, który perfekcyjnie leży w dłoni, a przy tym minimalizuje ryzyko spadów i spięć w trakcie holu. Do połowu szczupaków poleca się zwłaszcza wersję o c.w. 10-40g. Na rynku dostępnych jest kilka różnych długości od 210 do nawet 285 cm.
- Dragon Black Rock II – zwłaszcza w długościach 218 i 245 cm i o c.w. 14-42g. Obok tego smukłego, czułego blanku o szczytowym ugięciu i akcji X-fast trudno przejść obojętnie. Wędka jest wykonana z japońskich włókien węglowych Toray, świetnie wyważona i wprost idealna do połowu z łodzi. Większą wytrzymałość gwarantuje nawój z kilku szlifowanych, cienkich warstw taśmy węglowej.
- Savage Gear Custom Predator Fast Shad 45g – dwuskładowa, superszybka wędka o długości 258 cm to jeszcze jeden spinning z włókien Toray. Warto zwrócić tutaj uwagę na dopracowane detale: solidne mocowanie kołowrotka, uchwyt z doskonałej jakości korka, przelotki Coil Control CCS SIN. Do wędki Custom Predator Fast Shad dołączany jest ekskluzywny pokrowiec.
Materiał partnera