Wartość rynkowa pojazdu to parametr, który musimy poznać nie tylko przy zakupie lub sprzedaży samochodu. Wycena potrzebna jest także przy jego ubezpieczaniu czy braniu pożyczki pod zastaw. Warto więc wiedzieć jakie czynniki mają wpływ na rynkową wartość i jak przebiega proces wyceny.
Kiedy potrzebna jest wycena samochodu?
Zazwyczaj wartość rynkową pojazdu chcemy obliczyć wówczas, gdy pozbywamy się samochodu. Wizyta w komisie i przyjęcie proponowanej ceny nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Wiadomo, że instytucje oraz osoby skupujące auta zaniżają ich wartość, ponieważ ich biznes opiera się na modelu „kup taniej, sprzedaj drożej”. W takiej sytuacji staramy się więc poznać wartość naszego pojazdu na własną rękę lub udajemy się do niezależnego rzeczoznawcy.
Średnią wartość pojazdu wyceniają również firmy ubezpieczeniowe. Od tego parametru zależy bowiem kwota składki, jaką będziemy płacić za autocasco. Sprzedawca polisy korzysta przy tym z elektronicznych systemów, a wyniki ich działania nie zawsze muszą zbiegać się z rzeczywistością. Bywa i tak, że używany samochód kupimy taniej niż wynosi jego rynkowa wartość. Przedstawienie ubezpieczycielowi wiarygodnych dokumentów może sprawić, że zapłacimy mniejszą składkę.
Wycena będzie potrzebna również wtedy, kiedy bierzemy pożyczkę pod zastaw ze stron takich jak https://autokapital.pl/. Rzeczoznawcy zatrudniani przez firmy pożyczkowe nie tylko korzystają z elektronicznych systemów, ale mogą także przeprowadzać jazdy próbne. Od wartości pojazdu zależy bowiem maksymalna kwota wsparcia finansowego, o jaką może ubiegać się posiadacz samochodu.
Jakie czynniki wpływają na wartość rynkową pojazdu?
W zależności od stopnia precyzji, jakiego pożąda się od badania, w ustalaniu wartości rynkowej pojazdu bierze się pod uwagę różne czynniki. Kiedy samochód wyjeżdża z salonu, zazwyczaj podstawą jest cena zakupu widniejąca na fakturze wystawionej przez sprzedawcę. Kwestie brane pod uwagę rozrastają się wówczas, kiedy samochód ma już swoje lata, spory przebieg albo sprowadzany był z obcego kraju.
Na wartość rynkową pojazdu mogą mieć wpływ:
- marka
- model
- rok produkcji
- pierwsza rejestracja
- przebieg
- wyposażenie
- kraj pochodzenia
- pojemność i moc silnika
- dotychczasowe naprawy
- historia wypadków i stłuczek
- ogólny stan techniczny
- fabryczne wyposażenie
Jak przebiega wycena wartości rynkowej samochodu?
Najłatwiej jest w przypadku nowego samochodu, który ubezpieczamy po raz pierwszy lub na który bierzemy dopiero kredyt. Wówczas wycena jego rynkowej wartości dokonywana jest na podstawie kwoty, którą płacimy w salonie. To nie tylko wygoda, ale również możliwość modyfikacji wyceny za pomocą wybierania droższego lub tańszego wyposażenia. Mniej zapłacimy w końcu za wersję standard, a więcej za nadprogramowe dodatki.
Jak natomiast sprawdza się wartość rynkową pojazdu używanego? Jeśli chcemy poznać orientacyjną wycenę na własne potrzeby, pomogą w tym podstawowe kalkulatory, które znajdziemy w internecie. Biorą one jednak pod uwagę jedynie model, producenta, rok produkcji, przebieg i wersję silnikową. Tak obliczona wartość jest przez to mocno orientacyjna.
Rzeczoznawcy oraz ubezpieczyciele korzystają zazwyczaj z systemów Info-Ekspert oraz Eurotax. W użyciu są ponadto bazy Audatex oraz DAT. Pozwalają one dokonać zaawansowanej wyceny, mając dostęp chociażby do baz danych z historią pojazdów sprawdzaną po numerze VIN lub numerze rejestracyjnym. Po dokonaniu odpowiedniej opłaty skorzystają z tych systemów również klienci indywidualni. To dobra opcja, jeżeli chcemy zweryfikować wycenę kupowanego lub zastawianego auta. W tych przypadkach powinniśmy być w końcu szczególnie ostrożni!
Materiał partnera zewnętrznego