Jak walczyć z mokrym kaszlem?

0
752
przeziębiona kobieta z parasolką
Kaszel mokry jest zazwyczaj objawem infekcji, z którą organizm jest w stanie skutecznie walczyć | fot.: materiał partnera

Kaszel mokry charakteryzuje się odksztuszaniem wydzieliny dróg oddechowych przy kaszlnięciu. Odruch odkaszlnięcia wydzieliny jest ważny z punktu widzenia obrony przeciw drobnoustrojom. Do śluzu przylepiają się potencjalnie szkodliwe substancje, bakterie i wirusy, co częściowo zapobiega inwazji choroby. Walka z mokrym kaszlem nie powinna być skoncentrowana na zapobieganiu kaszlu, ponieważ może to doprowadzić do zalegania śluzu. Bardziej należy skupić się na ułatwianiu odkrztuszania.

Niefarmakologiczne sposoby walki z kaszlem

Walka z infekcją, częstej przyczyny mokrego kaszlu, składa się z wielu elementów. Należy pamiętać, że sukces w procesie walki z kaszlem opiera się w głównej mierze na sukcesie w leczeniu choroby wywołującej objaw. Zatrzymywanie kaszlu, szczególnie mokrego, nie jest celem samym w sobie, a jedynie drogą do celu, jakim jest pokonanie choroby.

Łagodzenie objawu kaszlu oraz ułatwienie odkrztuszania jest niezwykle istotne w procesie zdrowienia. Najważniejszym sposobem walki z kaszlem jest odpoczynek. Zaniechanie działań pogarszających objaw, „wygrzanie się” w domu oraz unikanie sytuacji prowadzących do potencjalnego zarażania innych osób w otoczeniu powinny stanowić podstawę w najczęstszych infekcjach przebiegających z mokrym kaszlem.

Oprócz odpoczynku stosować można metody takie jak: nawilżanie powietrza oraz kinezyterapia. Nawilżanie powietrza pozwala na upłynnienie wydzieliny w drogach oddechowych. Dzięki oddychaniu nawilżonym powietrzem odkrztuszanie staje się łatwiejsze. Kinezyterapia polega między innymi na delikatnym, szybkim oklepywaniu pleców dłońmi złożonymi w „łódeczki”. Technika pozwala na pomoc w lepszym odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny.

Farmakologiczne metody walki z kaszlem mokrym

Leki na kaszel mokry opierają się na substancjach rozrzedzających wydzielinę dróg oddechowych. Podawanie leków wykrztuśnych opiera się na podobnym założeniu, co metody niezwiązane z farmakologią. Rozrzedzenie wydzieliny pozwala na skuteczniejszy kaszel oraz ograniczenie ryzyka zalegania potencjalnie chorobotwórczych czynników w obrębie dróg oddechowych. Leki są zatem dopełnieniem metod niefarmakologicznych.

Powszechnie stosowanym lekiem mukolitycznym (wykrztuśnym) jest ambroksol. Może być przyjmowany w różnych postaciach, w tym syropu lub tabletek. Preparatem, w którym znajdziemy tę substancję jest Flavamed. Podczas stosowania leku należy pamiętać o piciu wystarczającej ilości wody, nie mniej niż 2 litry na dobę dla dorosłego człowieka. Należy również powstrzymać się przed przyjmowaniem preparatów wykrztuśnych wieczorem lub bezpośrednio przed położeniem się spać.

Kaszel mokry jest zazwyczaj objawem infekcji, z którą organizm jest w stanie skutecznie walczyć. Nie należy jednak zupełnie bagatelizować objawu. Zachowanie dystansu społecznego w celu uniknięcia rozprzestrzenienia infekcji oraz odpoczynek stanowią podstawę walki z chorobą. Pogarszające się lub niepokojące objawy, takie jak nieustępujący po dłuższym czasie kaszel, stanowią wskazanie do szukania profesjonalnej pomocy w gabinecie lekarskim.


Materiał partnera zewnętrznego