Home office ‒ jak urządzić domowy gabinet?

0
1878
home office domowy gabinet
Podstawą komfortowo urządzonego gabinetu do pracy zdalnej jest biurko i krzesło | fot.: materiał partnera

Aranżacja domowego biura ułatwia pracę w trybie zdalnym. Wydzielając we własnym domu przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do pracy zawodowej, łatwiej oddzielić obowiązki firmowe od tych codziennych. Urządzając gabinet w domu, warto kierować się funkcjonalnością, zadbać o stonowaną kolorystykę i przyjazny wystrój.

Jak wydzielić miejsce do pracy w domu?

Projekty nowo budowanych domów są konstruowane w taki sposób, aby łatwo można było wydzielić w nich różne strefy. Taki układ sprzyja funkcjonalności i wypoczynkowi. Przeglądając poradnik remontowy, znajdziemy wskazówki, które zalecają aranżację gabinetu w pomieszczeniu należącym do strefy nocnej. W domach piętrowych będą to pokoje umieszczone na poddaszu. Warunki tam panujące, czyli cisza i prywatność, sprzyjają efektywnej pracy i wzmożonej koncentracji. W przypadku budynków parterowych właściwym miejscem na gabinet będzie pomieszczenie znajdujące się jak najdalej od kuchni oraz salonu, gdzie przebywa najwięcej domowników.

Wymiary mebli biurowych, czyli ergonomia pracy przy komputerze

Podstawą komfortowo urządzonego gabinetu do pracy zdalnej jest biurko i krzesło. To od nich zależy nasze samopoczucie i forma kręgosłupa po wielu godzinach spędzonych przed monitorem. Zgodnie z zaleceniami osoba dorosła powinna pracować przy biurku o wymiarach co najmniej 130 cm (szerokość) i ok. 85 cm (głębokość). Blat biurka powinien znajdować się na wysokości 72‒75 cm, a w przypadku osób wysokich nawet 80‒85 cm. Krzesło biurowe powinno mieć opcję regulacji ‒ dzięki temu łatwo dopasujemy je do naszego wzrostu i potrzeb. Warto wybierać krzesła z miękkich i przyjemnych tkanin oraz z wbudowanymi podłokietnikami. Wzorowa pozycja podczas pracy przy biurku to proste plecy, luźne ramiona i ręce swobodnie oparte o blat. Stopy powinny dotykać podłogi, a oczy być oddalone od ekranu o 50‒70 cm.

Domowe biuro to nie tylko biurko i krzesło

Biurko i wygodne krzesło to najważniejsze, ale nie jedyne elementy wystroju w gabinecie. Poza nimi niezbędne są także półki na dokumenty, szafki na książki i komody lub konsole na sprzęty takie jak drukarka czy router. W takim wnętrzu może też pojawić się flipchart lub tablica korkowa, które ułatwią planowanie obowiązków. Aranżacja nabierze lekkości i nowoczesności, jeśli zamiast ciężkich szaf wybierzemy organizery, otwarte regały i stojaki. Pomieszczenie sprzyjające pracy powinno być dobrze oświetlone. Główne źródło światła to lampa sufitowa, ale niezbędne są także kinkiety i lampki biurkowe. Praca będzie przyjemniejsza, gdy we wnętrzu pojawią się świeże kwiaty, plakaty motywacyjne i zdjęcia. Ściany powinny tworzyć łagodne dla oczu tło w stonowanych kolorach ‒ szarościach, bieli, beżach lub odcieniach pastelowych. Miłośnicy wyrazistych rozwiązań i mocnych barw mogą urozmaicić jasne wnętrza dodatkami w stylu pop art. Lepiej zrezygnować z malowania ścian w domowym biurze na ciemne lub jaskrawe kolory. Takie pomieszczenie stanie się optycznie mniejsze i będzie utrudniało koncentrację. Może też sprawić, że szybciej poczujemy się w nim zmęczeni.


Materiał partnera