Na co należy uważać przy zakupie mieszkania z kredytem hipotecznym?

0
615
dom z obciążoną hipoteką
Jednym z największych ryzyk związanych z zakupem domu lub mieszkania jest zakup nieruchomości już obciążonej hipoteką | fot.: stock.adobe.com

Kupno mieszkania stanowi jedno z największych marzeń osób, które nigdy nie mieszkały na swoim. Ważne jest jednak, by inwestycja ta była od początku do końca przemyślana i przeprocesowana w sposób zorganizowany od początku do samego końca. Jednym z największych ryzyk związanych z zakupem domu lub mieszkania jest zakup nieruchomości już obciążonej hipoteką. Tego typu inwestycje są z góry nacechowane negatywnymi emocjami. Wielu kupujących, którzy szukają wymarzonego domu lub mieszkania z góry odrzucają tego typu oferty. Jest to błędne postrzeganie ofert kupna takiego mieszkania. Poniżej przedstawione zostały kroki, które powinniśmy wykonać w celu bezpiecznego przeprowadzenia tego typu transakcji.

Sprawdzenie ksiąg wieczystych

Pierwsza i najważniejsza kwestia, która wymaga od nas weryfikacji to księga wieczysta. Jak wiadomo, księga wieczysta to dokument, który odpowiada każdej nieruchomości. Księgi są złożone z kilku rozdziałów, które charakteryzują się innym zakresem informacji. W przypadku chęci zakupu nieruchomości z hipoteką, nas zainteresuje z pewnością rozdział trzeci, a także czwarty. Rozdział trzeci obejmuje informacje dotyczące potencjalnych ograniczeń związanych z lokalem. Takim ograniczeniem może być prawo wieczystego użytkowania a także egzekucja komornicza, której roszczeniem jest właśnie nasza hipoteka. Przeglądając księgę wieczystą (elektronicznie lub w wersji papierowej dostępnej w starostwie powiatowym), nie powinniśmy znaleźć żadnych informacji w rozdziale trzecim. Jeśli jednak napotkamy tam jakieś punkty, możemy odstąpić od takiej transakcji, gdyż wydaje się ona być zbyt ryzykowna i w końcu nieopłacalna dla nas. w czwartym rozdziale naszej księgi wieczystej znajdziemy informacje na temat hipoteki. Rozdział ten zawiera informacje o wysokości zadłużenia wynikającego z kredytu hipotecznego. Tam też możemy zwrócić uwagę na bank, który udzielał kredytu. Jest to dla nas bardzo istotna informacja, która będzie determinować decyzję o zakupie nieruchomości. Jeśli zdecydujemy się na zakup, warto mieć świadomość, że staniemy się właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką, którą będziemy musieli spłacić.

Weryfikacja warunków kredytu hipotecznego

Kolejną kwestią, która wymaga naszej weryfikacji jest umowa kredytowa. To od warunków, na jakich jest ona udzielona zależy, czy zakup nieruchomości objętej hipoteką jest opłacalny. Osoba, która sprzedaje nam nieruchomość powinna udostępnić nam do wglądu umowę, na jakich otrzymała kredyt. Jeśli decydujemy się na zakup takiej nieruchomości, w gestii kupującego jest złożenie wniosku o ustalenie kwoty niezbędnej do zamknięcia hipoteki. Promesa, czyli zezwolenie na spłatę całości zobowiązania jest relatywnie prosta do otrzymania a powinna ona zawierać informacje o całkowitej kwocie niezbędnej do spłaty a także szczegółowe dane rachunku (tzw. rachunek techniczny), na który kupujący powinien uregulować wpłatę. Jeśli otrzymamy promesę, możemy być pewni, że hipoteka zostanie usunięta z rozdziału czwartego księgi wieczystej.

W momencie, gdy dopilnujemy tego typu formalności, zakup nieruchomości objętej hipoteką nie powinno stanowić ryzyka.


ŁNA