Benching, czyli uczuciowe manipulacje w kontaktach międzyludzkich

0
5710
para idąca autostradą
Benching jest sytuacją, gdy budując wzajemne związki, trzymamy kogoś dosłownie na ławce rezerwowych | fot.: stock.adobe.com

Wraz z nastaniem  nowych możliwości na szersze kontakty międzyludzkie, pojawiają się specyficzne zjawiska. Nie zawsze są one pozytywne, jednak trzeba przyznać, że istniały one zawsze. Nie mniej jednak, to właśnie współczesne czasy i najnowocześniejsza technologia, warunkują powszechność takich a nie innych zachowań w relacjach międzyludzkich. Jednym z nich jest benching.

Czym jest benching?

Benching jest sytuacją, gdy budując wzajemne związki, trzymamy kogoś dosłownie na ławce rezerwowych. W języku angielskim słowo „bench”  oznacza ławkę. Cała koncepcja tego zjawiska, oznacza sytuację, gdy nie mamy zamiaru zbyt głęboko angażować się w związek, ale udajemy zainteresowanie drugą osobą, żeby mieć ją niejako na zapas. Jak by na to nie patrzeć, benching polega na bezustannej manipulacji emocjonalnej. Głównie polega to na zbyt długim trzymaniu drugiej strony w niepewności. Niepewność na początku związku może być nawet ekscytująca. Jednak, gdy taki stan rzeczy trwa zbyt długo, strona wobec której stosowany jest benching, zaczyna cierpieć.

Benching – kto stosuje taką taktykę w relacjach?

Trudno mówić o motywach, którymi kierują się tacy gracze. Taki sposób traktowania drugiego człowieka, może wynikać zarówno z niedojrzałości emocjonalnej, egoizmu jak też z prostego wyrachowania. Może również oznaczać strach przed samotnością. Wtedy to utrzymujemy kontakt z drugą osobą, udajemy zaangażowanie bo wizja samotności jest jednak nieprzyjemna. Tego rodzaju manipulację stosuje się również wtedy, gdy jesteśmy nieszczęśliwie zakochani w kimś innym a jednocześnie dochodzimy do egoistycznego wniosku, że jednak wypada kogoś mieć. Każdy tego typu przypadek oznacza  wyjątkową niedojrzałość i na dodatek kompletny brak empatii. Benching nierzadko jest też narzędziem do podnoszenia własnej samooceny. Zazwyczaj to druga strona jest bardziej zaangażowana emocjonalnie i właśnie ten fakt podbudowuje i tak już wybujałe ego strony przeciwnej.

Benching – sposób na związek w XXI wieku?

Może praktyka benchingu jest stara jak świat, ale to ostatnio nastąpiło upowszechnienie tego zjawiska. Wydaje się, że tego typu praktyki miłosne to odpowiedź czasów na szybki i łatwy dostęp do licznych portali społecznościowych, komunikatorów i aplikacji randkowych. Duża ilość użytkowników tego typu stron, traktuje związki zbyt powierzchownie, mając na uwadze łatwość i nawiązywaniu wciąż nowych kontaktów. Jednocześnie relacja partnerska oparta na benchingu może trwać bardzo długo, ale zazwyczaj nie ma szans się pogłębić. Tego typu uczuciowa manipulacja wynika też z niechęci do całościowego zaangażowania uczuciowego i paradoksalnie również ze strachu przed samotnością. Atmosferą sprzyjającą powstawaniu głębszych relacji międzyludzkich może być również modna ostatnio tendencja do nieliczenia się z uczuciami innych.

Benching jest bez wątpienia zjawiskiem negatywnym w relacjach międzyludzkich. Wynika z braku poszanowania dla uczuć innych a także z najnormalniejszego ludzkiego egoizmu. Tego typu manipulacje uczuciami w niektórych środowiskach odbierane są jaką oznaka mocnego, zdecydowanego charakteru mimo, że u drugiej strony powodują stres, ból i rozczarowanie.

TST