Co się kryje pod pojęciem „fintech”?

0
918
fintech wizualizacja
FinTech szybko się rozwija i niewątpliwie stanowi szansę dla sektora finansowego | fot.: stock.adobe.com

Nowoczesne technologie odważnie penetrują branżę finansową. Korzystają z nich nie tylko banki, ale także firmy, które chcą działać w sektorze finansowym. Aktywne i sprytne firmy z sektora Fintech mają coraz lepszą pozycję na rynku. 

Fintech – co to w ogóle jest?

Fintech, czyli technologia finansowa, to innowacyjna usługa finansowa oparta na technologii informacyjnej. W ostatnich latach firmy z tego sektora z powodzeniem ugruntowały swoją pozycję na rynkach Azji, Europy i Stanów Zjednoczonych.

Sektor FinTech obejmuje innowacyjne nadzorowane firmy, takie jak banki, instytucje płatnicze, firmy ubezpieczeniowe, firmy inwestycyjne; oraz firmy bez nadzoru, często start-upy, które dopiero zaczynają działalność.

Start-upy, które opracowują innowacyjne produkty dla banków, a także dla innych instytutów i firm finansowych są często powiązane z tym sektorem. Firmy Fintech obejmują różne rodzaje aplikacji bankowości mobilnej, które umożliwiają zarządzanie finansami, otwieranie rachunków z ograniczeniem wypłat na określone cele (rozrywka, dodatek mieszkaniowy) lub dostarczanie odpowiednich informacji o transakcjach, pożyczkach, ubezpieczeniach i inwestycjach. Konta w różnych bankach można włączyć na jednym ekranie.

Fintech wkracza w obszary związane z technologią Machine Learning, tzn. w programy sztucznej inteligencji, które umożliwiają zarządzanie portfelem inwestycyjnym za pośrednictwem wirtualnych doradców. Biometria to dziedzina, którą Fintech intensywnie penetruje. Usługi transakcyjne i kantory internetowe rozwijają się dynamicznie dzięki tym rozwiązaniom. Rozwój Fintech powoduje, że klienci szybciej i chętniej decydują się na przejście na kanały mobilne.

Polska, a Fintech

Warszawa może również dołączyć do gry jako ważne miejsce na innowacyjnej mapie świata. Polska jest jednym ze światowych liderów nowoczesnej bankowości i bardzo dobrze wykorzystuje nowe technologie w branży finansowej. Warszawa w globalnym rankingu Deloitte za 2017 rok otrzymała 108 punktów, co nie zapewniło jej najważniejszego miejsca, ale wciąż wyprzedziliśmy Pragę, Mediolan lub Madryt.

W Europie Warszawa zajmuje wysoką, piątą pozycję wśród tzw. Nowych hubów, za Sztokholmem, Kopenhagą, Edynburgiem i Oslo. Wśród najważniejszych Fintechów, które mają siedzibę w stolicy Polski, Deloitte wymienia m.in. PayU, Blue Media, PolishPayment Standard – Polish Payment Standard (BLIK), CurrencyOne, Finanteq, VoicePIN, ZenCard. KPMG wyraża się w superlatywach o Polsce, zgodnie z którymi sektor Fintech będzie się z nami rozwijał. Według KPMG nasz kraj umacnia swoją pozycję jako centrum finansowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

Fintech jest obecnie szczególnie wspierany zarówno na świecie, jak i w Polsce. Wspierają go unijne regulacje, które są bardziej liberalne pod względem płatności niż kilka lat temu.

Podsumowując, sektor FinTech szybko się rozwija i niewątpliwie stanowi szansę dla sektora finansowego. Rozwiązania oferowane przez uczestniczące w nim firmy muszą być bezpieczne, aby nie podważać zaufania klientów do instytutów tego rynku. Zaufanie klienta jest bardzo trudne do zdobycia i łatwe do stracenia.

 

KCI