Chmury do przechowywania danych – usługi płatne i bezpłatne

0
1695
ilustracja chmura dane
Chmury to proces przechowywania danych na zewnętrznych serwerach, którego administratorem są firmy zewnętrzne | fot.: stock.adobe.com

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się zdalne rozwiązania gromadzenia danych. Wśród wszystkich tego typu innowacji, najpopularniejsze są chmury danych. Sprawdźmy, czy są chmury do przechowywania danych, jakie zalety płyną z korzystania z tego typu rozwiązań, oraz jakie są najpopularniejsze usługi chmurowe.

Czym są chmury do przechowywania danych

Z każdym rokiem ilość danych, które gromadzi każdy użytkownik internetu, rośnie w zastraszającym tempie. Fizyczne nośniki danych nie są w stanie pomieścić wszystkich danych, które zwykły użytkownik bądź przedsiębiorstwo chce posiadać w swoich zbiorach. Dlatego właśnie twórcy oprogramowania wyszli z inicjatywą i stworzyli przestrzeń, gdzie wszyscy użytkownicy mogą gromadzić swoje dane w sieci, bez ingerencji sprzętu jednocześnie zachowując całkowite bezpieczeństwo i prywatność owych danych. Chmury to proces przechowywania danych na zewnętrznych serwerach, którego administratorem są firmy zewnętrzne. To właśnie administrator serwera odpowiada za utrzymanie bezawaryjności serwera oraz bezpieczeństwa danych przed potencjalnym wyciekiem. Ze względu na coraz niższe koszty wykorzystywania takiego rozwiązania, usługa chmur staje się coraz powszechniejsza zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i domowych użytkowników.

Jakie są zalety gromadzenia danych w chmurze

Wykorzystywanie usługi gromadzenia danych w zdalnej chmurze niesie ze sobą szereg zalet. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest praktycznie nieskończona pojemność naszej wirtualnej przestrzeni. Zależnie od naszych potrzeb możemy wykupić żądaną wielkość przestrzeni, jest to więc doskonały pomysł w przypadku, gdy posiadamy setki tysięcy gigabajtów danych rozproszonych w różnych miejscach. Chmura pozwoli nam utrzymać całość dokumentacji oraz danych w jednym miejscu.

Obecnie użytkownik ma możliwość uzyskania dostępu do swojej chmury z różnych urządzeń. Dzięki temu będąc w podróży, w ciągu minuty możemy uzyskać dostęp do dowolnego dokumentu za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na naszym telefonie. Chmury są również bezpiecznym rozwiązaniem dla naszych wrażliwych danych. Mając dokumenty na swoim własnym komputerze, jesteśmy narażeni na fizyczną awarię sprzętu. Posiadając usługę chmury, nawet w przypadku awarii komputera możemy mieć pewność, iż nasze dokumenty będą bezpiecznie składowane w usłudze chmurowej.

Chmury płatne oraz bezpłatne – przegląd najpopularniejszych aplikacji

Większość aplikacji oferujących gromadzenie danych w chmurze proponuje zarówno rozwiązanie bezpłatne – proponujące pewną ograniczoną ilość przestrzeni dyskowej, jak i opcje płatną, która oferuje znacznie więcej miejsca dyskowego. Poniżej wymienione są najpopularniejsze rozwiązania chmurowe wraz z informacjami o ilości darmowej przestrzeni, jak i płatnych rozwiązaniach:

Google Drive

To najpopularniejsza aplikacja do gromadzenia danych – darmowa wersja oferuje 15 GB przestrzeni dyskowej. Jeżeli ta wielkość nas nie satysfakcjonuje, możemy rozszerzyć wielkość aż do 30TB.

Dropbox

Dropbox jest równie popularnym narzędziem. Jego darmowa wersja oferuje zaledwie 2 GB przestrzeni. W przypadku płatnych wersji, mamy możliwość rozszerzenia przestrzeni dyskowej do nielimitowanej wielkości.

Amazon Drive

Usługa chmurowa od Amazon zapewnia użytkownikom 5 GB darmowej przestrzeni na początek. W przypadku większych potrzeb użytkownika możemy dowolnie zwiększać wielkość przestrzeni chmurowej. Z każdym kolejnym TB, użytkownik musi opłacić miesięczną opłatę abonamentową wysokości 60 dolarów.

ŁNA