Jak dostać awans w pracy

0
4337
mężczyzna w biurze przy komputerze
Pierwszym krokiem na drodze do awansu jest ustalenie celu, do którego zmierzasz | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla wielu osób awans zawodowy jest niezwykle ważnym elementem rozwoju i zarazem nagrodą za trud włożony w pracę oraz zaangażowanie. Jest to również bardzo silna motywacja do tego, aby pozostać w danej firmie i się z nią utożsamiać. Nie każdy jednak wie, jak ubiegać się o awans, a co ważne, jak w ogóle się do niego przygotować. Dlatego dziś podpowiemy Wam kilka sprawdzonych na to sposobów.

Określ realny cel

Pierwszym krokiem na drodze do awansu jest ustalenie celu, do którego zmierzasz. Musisz dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć i ocenić, czy w danej firmie postawiony przed samym sobą cel w postaci awansu jest w ogóle realny do zdobycia. Jeśli Twoim celem jest uzyskanie stanowiska kierowniczego, natomiast firma, w której pracujesz, nie daje możliwości takiego awansu z racji tego, że sam właściciel firmy jest kierownikiem i nie zamierza tego zmienić, nie ma sensu starać się uzyskać takiego awansu, gdyż z dużym prawdopodobieństwem Ci się to nie uda. Natomiast w firmie, w której awans pionowy jest możliwy i mile widziany, będziesz mieć szerokie pole do popisu, aby się wykazać.

Bądź wsparciem dla szefa

Nie chodzi tu oczywiście o to, aby być cieniem swojego szefa, chodzić za nim i ciągle dopytywać, czy w czymś mu nie pomóc. Bycie wsparciem to przede wszystkim bycie wzorowym i godnym zaufania pracownikiem. Nie pozwól, by Twój przełożony musiał upominać się o wykonanie zleconych Ci zadań lub notorycznie znajdował w nich błędy, które nie powinny wystąpić. To z pewnością nie będzie działało na Twoją korzyść i może sprawić, że Twój obraz w oczach szefa jako potencjalnego pracownika do awansu, zblednie. Przełożony musi czuć, że Twoja obecność w firmie ma dodatkową wartość, a Ty sam wyróżniasz się  na tle innych pracowników bardziej profesjonalnym podejściem i samodzielnością.

Myśl o przyszłości

Twoja droga do awansu powinna być rozważona nie tylko w oparciu o aktualne potrzeby pracodawcy, ale również o długofalowe potrzeby zmieniającego się rynku. Zastanów się, jakie umiejętności oraz predyspozycje mogą być pożądane w pracy za 5 czy 10 lat. Jeśli pracujesz w branży IT jako programista, warto zastanowić się, jakie języki programowania mogą być popularne za kilka lat, a które obecnie są wykorzystywane jedynie sporadycznie. Technologie się zmieniają, świat się coraz bardziej automatyzuje i robotyzuje, a sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w zawodową i prywatną sferę życia. Myśl przyszłościowo o swojej drodze do awansu.

Nowe umiejętności i praktyka

Awans zawodowy to w wielu przypadkach również konieczność nabycia nowych umiejętności. Ich zakres będzie różnił się w zależności od tego, jaką wybierzesz ścieżkę kariery oraz jakie są wymagania w Twojej firmie, jeśli chodzi o kompetencje na danym stanowisku. Może to być na przykład uzyskanie certyfikatu ukończenia szkolenia z Project Managementu, na przykład PRINCE2, który jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych na stanowiskach zarządczych. Droga do awansu może wymagać odbycia szkolenia z projektowania graficznego czy zdania egzaminu językowego. Koszt takich szkoleń może wahać się od kilkuset złotych do 2.000, a nawet 3.000zł. Jest to zatem kosztowna inwestycja, na którą warto odkładać środki z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z zewnętrznej formy finansowania takiego szkolenia. Pomocna może okazać się na przykład pożyczka online, która pozwoli na zdobycie kilkuset złotych praktycznie od ręki.

Determinacja

Droga do awansu może być ciężka i pełna przeszkód. Już na jej początku uzbrój się w cierpliwość i nie poddawaj się przy pierwszym niepowodzeniu. To tylko Cię wzmocni i uczyni lepszym kandydatem na awans. Pamiętaj, że żadne sukcesy nie przychodzą za darmo. Musisz wyjść poza swoją dotychczasową strefę komfortu i często poświęcić sporą część życia prywatnego, aby dotrzeć do celu. To poświęcenie zaprocentuje bowiem osiągnięciem wymarzonego awansu i spełnieniem oczekiwań wobec samego siebie.

Mamy nadzieję, że tych kilka porad pomoże Ci poukładać sobie drogę do awansu i sprawi, że z pełną gotowością oraz pewnością siebie pójdziesz do szefa i poprosisz o to wyróżnienie.


Materiał partnera zewnętrznego