Rower to coraz częściej środek transportu, którym można udać się na wycieczkę po okolicy lub dotrzeć do pracy. Jeśli ma zastąpić samochód, musi zapewnić Ci przestrzeń do przechowania rzeczy. W trasie potrzebujesz zapasowej dętki czy apteczki, a w mieście miejsca do umieszczenia torebki lub plecaka. Dobrze dobrany bagażnik pozwoli ci zmieścić te i wiele innych przedmiotów.
Większość rowerów nie jest wyposażana fabrycznie w bagażnik. Jednak użytkownicy, którym zależy na funkcjonalności, często decydują się dokupić ten element i zainstalować go na swoim jednośladzie. To rozsądne, gdyż rezygnują z obciążenia, jakim zwłaszcza w upalny dzień na długiej trasie jest wypakowany po brzegi plecak.
Wybieramy bagażnik
Za wyborem bagażnika rowerowego przemawia wiele argumentów. Współczesne modele to designerskie, minimalistyczne konstrukcje, które znacząco nie zaburzą proporcji czy wyglądu pojazdu, natomiast zdecydowanie dodają mu funkcjonalności. Jednak, aby tak się stało, trzeba precyzyjnie dopasować gadżet do jednośladu. Dobra wiadomość jest taka, że ogromny wybór pozwala na doposażenie nawet rowerów sportowych, w tym MTB.
Na co więc zwracać uwagę przy zakupie bagażnika rowerowego? Ważne są takie parametry jak:
- udźwig — jeździsz w dalekie trasy obładowany licznymi pakunkami? Bagażnik rowerowy o udźwigu do 40 kg będzie dla ciebie optymalny. To spore obciążenie, ale dla wprawionych podróżników spore ułatwienie, skoro mogą zabrać za jednym razem prowiant, odzież, namiot i karimatę. Dla mniej wymagających wystarczające będą wersje 10- czy 25- kilogramowe,
- sposób montażu — dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy najważniejszy jest stabilny montaż bagażnika, w taki sposób, aby nawet pod wpływem obciążenia nie obcierał o koło czy błotnik. Zanim wybierzesz konkretny produkt, sprawdź, czy w twoim jednośladzie są nawiercone trzy otwory montażowe odpowiadające trzem punktom podporu (dwóm bocznym przy kołach i jednemu środkowemu na ramie). Alternatywą dla tego tradycyjnego sposobu montażu jest skorzystanie z obejmy i śrub lub zacisków, jednak taka instalacja może nie okazać się zbyt trwała.
Jeżeli nie jesteś pewien, czy twój rower będzie kompatybilny z wybranym bagażnikiem, sięgnij po rozwiązanie alternatywne. Jest nim zakup uniwersalnego akcesorium, które instaluje się do wspornika siodła. Pasuje ono niemal zawsze i nie ma szczególnych wymogów technicznych. Niejednokrotnie jest wyposażone w opcję regulacji, z uwzględnieniem np. średnicy kół. Taki sprzęt możesz kupić w internetowych sklepach rowerowych, takich jak Multibike.
Taki bagażnik do roweru może mieć konstrukcję prostą lub wygiętą, a jej ładowność zazwyczaj określana jest na nie więcej niż 10 kilogramów. Produkowana jest z lekkiego aluminium lub ze stali o wyjątkowej wytrzymałości.
Na zaprezentowanych typach bagażników z powodzeniem można montować zarówno sakwy, jak też koszyki z metalu czy wikliny. Umieszczone na nim nie powinny zasłaniać tylnego światła ani prowadzić do zachwiania równowagi. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo oraz możliwość swobodnego manewrowania jednośladem.
Materiał partnera zewnętrznego