Kto może otrzymać odszkodowanie za spóźniony lot?

0
2811
samolot na pasie startowym
Jeżeli często podróżujesz samolotem, z pewnością przyda Ci się wiedza, jakie odszkodowanie przysługuje Ci, gdy Twój lot będzie opóźniony | fot.: unsplashphoto

Opóźnienie samolotu jest zawsze stresujące, bez względu na to, jak jest duże i gdzie zamierza się lecieć. Stres jest jednak znacznie większy, gdy samolot spóźnia się o kilka godzin, a pasażerowie wiedzą, iż dotrą na lotnisko docelowe z dużym opóźnieniem. Taka sytuacja jest szczególne nieprzyjemna, gdy planuje się przesiadkę na inny lot lub na miejscu ma się do załatwienia pilne sprawy. Jeżeli Twój lot się opóźnia, sprawdź, kiedy możesz otrzymać odszkodowanie z tego tytułu.

  1. Przyczyny opóźnień samolotów
  2. Kiedy można otrzymać odszkodowanie za spóźnienie samolotu?
  3. Jaką kwotę odszkodowania można otrzymać?

Tanie loty po całym świecie zachęcają do częstego podróżowania drogą lotniczą. Samolotem można w kilka godzin dotrzeć nawet na drugi koniec Europy, a kilkunastogodzinny lot umożliwia odbycie podróży za ocean. Jeżeli często podróżujesz samolotem, z pewnością przyda Ci się wiedza, jakie odszkodowanie przysługuje Ci, gdy Twój lot będzie opóźniony. Dowiedz się więcej na temat zwrotu kosztów za spóźnienie samolotu.

Przyczyny opóźnień samolotów

Wśród przyczyn opóźnień samolotów wyróżnia się przyczyny niezależne od linii lotniczych i pozostające wyłącznie po ich stronie. Przewoźnik nie ma wpływu na kwestie takie jak pogoda, zamachy terrorystyczne, strajki kontrolerów lub zamieszki polityczne. Po jego stronie jest jednak zadbanie o odpowiedni stan techniczny floty samolotowej oraz zatrudnienie załogi, która będzie w stanie obsłużyć lot i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pasażerom.

Przyczyny opóźnień samolotów są różne, jednak wyłącznie przyczyny zależne od przewoźnika uprawniają do uzyskania odszkodowania, jeżeli lot będzie opóźniony. Wszelkie pozostałe czynniki są niemożliwe do przewidzenia, dlatego przewoźnik nie może ponosić odpowiedzialności za ich wystąpienie. Zwrot kosztów za opóźniony lot jest zatem niemożliwy, jeżeli lot opóźni się z powodu wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych, nawet gdy opóźnienie sięga kilkudziesięciu godzin. Jest to szczegółowo wyjaśnione na stronie GIVT.

Kiedy można otrzymać odszkodowanie za spóźnienie samolotu?

O odszkodowanie za opóźniony lot można starać się za każdym razem, gdy spełnione zostaną określone warunki, a przyczyna opóźnienia leży po stronie linii lotniczych. Przede wszystkim ważna jest długość opóźnienia. Zwrot kosztów można otrzymać, gdy na lotnisko docelowe dociera się co najmniej o 3 godziny później niż wynikało to z pierwotnego planu podróży. Jeśli chodzi o godzinę wylotu, kwestia odszkodowania jest postrzegana nieco inaczej – możliwe jest jego uzyskanie, gdy wylot opóźnia się minimum o 5 godzin. Krótsze opóźnienia w starcie i lądowaniu maszyny wiążą się z brakiem możliwości uzyskania zwrotu kosztów za lot.

Odszkodowanie za opóźniony lot uzyska się wyłącznie w przypadku, gdy złoży się odpowiedni wniosek bez przyjmowania innej rekompensaty. Jeżeli przyjmie się od linii lotniczych voucher na kolejny lot lub inną formę przeprosin za opóźnienie, uzyskanie odszkodowania w postaci gotówki stanie się niemożliwe. Co ważne, w celu uzyskania zwrotu kosztów za opóźnienie lotu ważne jest złożenie odpowiedniego wniosku w określonym terminie. Po jego upływie nie ma się możliwości otrzymania rekompensaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat terminów ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot, skorzystaj z pomocy GIVT.

Jaką kwotę odszkodowania można otrzymać?

Maksymalna kwota odszkodowania, którą można uzyskać za spóźnienie samolotu, wynosi 600 euro. Tyle otrzyma pasażer, jeżeli jego lot spóźni się na lotnisku docelowym o co najmniej 3 godziny i gdy podróż przebiegała na trasie o długości powyżej 3500 km. Jeśli trasa liczyła od 1500 do 3500 km, rekompensata wynosie maksymalnie 400 euro, natomiast na trasach do 1500 km – 250 euro. Takie sumy powinny zachęcać do ubiegania się o odszkodowanie, zwłaszcza gdy spóźnienie sięgało kilku godzin, a odbycie alternatywnego lotu okazało się niemożliwe.

Co ważne, maksymalna suma odszkodowania za opóźnienie przylotu samolotu na lotnisko docelowe o co najmniej 3 godziny zostanie pomniejszona o połowę, gdy linie lotnicze zaproponują pasażerowi inny lot do tego samego miejsca. Odszkodowanie obniżone o 50 procent będzie przysługiwało jedynie, gdy przylot nadal będzie miał miejsce po upływie pierwotnie zaplanowanej godziny. Jeżeli alternatywny samolot dotrze na lotnisko docelowe szybciej, uzyskanie zwrotu kosztów jest niemożliwe, gdyż przewoźnik w pełni wywiązał się ze swoich obowiązków.

Ubiegając się o odszkodowanie za opóźniony lot, powinno się pamiętać, by zrobić to w określonym terminie i przedstawić wszystkie dowody na to, że przewoźnik nie wykonał usługi. Jeżeli nie wie się, w jaki sposób udowodnić swoje racje i zwrócić się o rekompensatę finansową, dobrze jest skorzystać z pomocy GIVT. Dzięki temu wszystkie formalności zostaną odpowiednio załatwione, a pieniądze szybko trafią na konto pasażera. Co ważne, o takie odszkodowanie można ubiegać się, nawet gdy do opóźnienia doszło w przypadku lotu czarterowego w trakcie wycieczki zakupionej w biurze podróży.


Materiał partnera zewnętrznego