Rozważasz założenie akwarium morskiego? Sprawdź, bez jakich sprzętów się nie obejdzie

0
1830
rybka błazenek w akwarium
Po upływie doby od ukończenia aranżacji akwarium, można przystąpić do zasiedlenia go stworzeniami | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z roku na rok przybywa chętnych na założenie akwarium morskiego. Jeśli jesteś jednym z nich, poniższy poradnik podpowie Ci, w jakie sprzęty i akcesoria powinieneś się zaopatrzyć. Do dzieła!

Punkt pierwszy: dobry filtr do wody

W przypadku zakładania akwarium morskiego kluczowa jest odpowiednia filtracja, a także odpienianie białek. Resztki pokarmowe i obumarłe stworzenia, emitujące białko, są wydalane poza środowisko wodne za sprawą odpieniacza. Domowa akwarystyka morska bazuje na trzech formach filtracji:

  • biologicznej – wykorzystuje się do tego złoża (ceramika), w którym zagnieżdżają się bakterie nitrafiltracyjne; złoże biologiczne świetnie radzi sobie z usuwaniem azotynów i azotanów;
  • chemicznej – wykorzystuje się do niej węgiel aktywowany, który niweluje szkodliwe związki chemiczne; węgiel powinno wymieniać się nie rzadziej niż co trzy (maksymalnie sześć) miesięcy;
  • mechanicznej – niezbędna jest do niej gąbka, w której zasiedlają się kultury bakterii nitrafiltracyjnych, których zadaniem jest usunięcie związków azotu z wody.

Wysokiej jakości sprzęt do filtrowania wody znajdziesz na stronie internetowej https://www.plantica.pl/akwarystyka-morska/.

Punkt drugi: skuteczny odpieniacz

Do najpopularniejszych sprzętów tego typu należą odpieniacze kostkowe. Ich sposób działania jest prosty: źródłem pęcherzyków powietrza są kostki lipowe (o bardzo drobnych pęcherzykach). Napędem odpieniacza jest pompka powietrzna.

Punkt trzeci: cyrkulator powietrza

Ich wybór na rynku jest bardzo duży. Zdecydowanie lepiej wybrać nieco droższy sprzęt, który zapewnia bezawaryjną i wydajną pracę. Curkulator należy włączyć i ustawić w odpowiednim kierunku.

Punkt czwarty: ułożenie skał

Skały to ten element aranżacji, który dość trudno raz i precyzyjnie ułożyć. Po kilku dniach można poprawić ich ustawienie. Na tym etapie do akwarium można dosypać żywy piach. Należy robić to powoli.

Punkt piąty: oświetlenie

Domowa akwarystyka morska nie istniałaby bez odpowiedniego oświetlenia. Mocniejszego światła wymagają przede wszystkim koralowce. Rybom wystarczy lampa o umiarkowanej mocy. Natężenie 1W/l wody powinno sprawdzić się zarówno w przypadku ryb, jak i koralowców. Lampa oświetleniowa daje też świetne efekty wizualne i ozdobne – niebieskie tło akwarium i światło wydobywają ze zbiornika to, co najpiękniejsze. Akwarium jest gotowe do zasiedlenia rybami – należy jednak przed tą czynnością odczekać 4-6 tygodni.

Punkt szósty: zarybianie

Po upływie doby od ukończenia aranżacji akwarium, można przystąpić do zasiedlenia go stworzeniami. Przy wpuszczaniu ryb do wody można wyłączyć światło i nie spieszyć się z wpuszczaniem ich do zbiornika. Warto dać im czas na aklimatyzację.

Podsumowując, zakładanie akwarium morskiego nie jest wcale rzeczą skomplikowaną. Warto jednak podejść do sprawy kompleksowo i zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne sprzęty, zanim zdecydujesz się zakupić ryby. Te ostatnie będą zwieńczeniem świetnie zaaranżowanego zbiornika.


Materiał partnera zewnętrznego