Szafki pod telewizor i RTV – nowoczesne, wiszące czy białe?

0
1606
Poszukiwania idealnej szafki pod telewizor na pewno będą czasochłonne, a wszystko to przez bardzo duży wybór modeli - od nowoczesnych, przez eleganckie, minimalistyczne, prowansalskie, rustykalne, skandynawskie czy loftowe | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kiedyś telewizory były istnym technologicznym rarytasem dla nielicznych. Podczas ważnych imprez sportowych: igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata sąsiedzi wspólnie w kilkadziesiąt osób oglądali zmagania najlepszych sportowców przy jednym małym, najczęściej czarno-białym telewizorze.

Kiedyś telewizory były istnym technologicznym rarytasem dla nielicznych. Podczas ważnych imprez sportowych: igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata sąsiedzi wspólnie w kilkadziesiąt osób oglądali zmagania najlepszych sportowców przy jednym małym, najczęściej czarno-białym telewizorze. Z biegiem lat posiadanie telewizorów stało się powszechne, nastąpił rozwój telewizji, samego przekazu, a od kilku lat niemal komputerowych wizualizacji. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez tego sprzętu domowego. Chętnie oglądamy seriale, filmy, przeróżne programy i show telewizyjne oraz wydarzenia sportowe. A sam telewizor ma swoje specjalne miejsce, przeważnie w salonie, choć zdarza się, że w niektórych mieszkaniach i domach wisi lub stoi on również w sypialni.

Kobieta przed telewizorem
Telewizor może być umieszczony na ścianie za pomocą odpowiednio skonstruowanego stelaża, a wszystkie kable schowane w przygotowanym wcześniej tunelu | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wybór telewizora – jak go dokonać?

Wybierając telewizor warto dobrze dobrać jego rozmiar (przekątną) do odległości, w jakiej będzie stała kanapa lub fotel, z których będziemy oglądać migające przed nami obrazki. Podajemy prosty wzór: dla telewizorów Full HD – każdy cal to 4-4,5 cm odległości, a dla 4K – 2,1 cm. Telewizor jest obecnie jednym z urządzeń domowego kina, łączy się nierozerwalnie z dekoderem i głośnikami. A taka ilość sprzętów elektronicznych wymaga efektownego wyeksponowania. Ale jak to zrobić? Na czym je umieścić? Jakie rozwiązanie jest najbardziej funkcjonalne? Poniżej odpowiemy na wszystkie te pytania.

Na ścianie czy na szafce?

Telewizor może być umieszczony na ścianie za pomocą odpowiednio skonstruowanego stelaża, a wszystkie kable schowane w przygotowanym wcześniej tunelu. Jest to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza dla rodziców mających małe dzieci, które mogą ściągnąć telewizor na siebie. Można też postawić na tradycyjne rozwiązanie czyli np. stojącą szafkę pod telewizor w stylu nowoczesnym lub klasycznym – dostępne są one w jasnych lub ciemnych kolorach, co daje wiele możliwości aranżacji wnętrza.

Wśród przeróżnych propozycji, odnaleźć można również szafki RTV wiszące, które mają niepowtarzalny wygląd, a kolejną ich zaletą jest możliwość zawieszenia ich na dowolnie pasującej nam wysokości. Wybierając szafkę oraz mebel do siedzenia pamiętajmy, aby środek ekranu znajdował się na wysokości gałek ocznych. W przeciwnym razie wcześniej czy później nabawimy się bólu kręgosłupa, spowodowanego wyginaniem lub skrzywianiem szyi podczas oglądania.

Szafka pod telewizor
Wybierając szafkę oraz mebel do siedzenia pamiętajmy, aby środek ekranu znajdował się na wysokości gałek ocznych | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jaka powinna być praktyczna szafka pod telewizor?

Przede wszystkim funkcjonalna, bo oprócz podtrzymywania telewizora mogłaby pomieścić dekoder lub głośniki, a także inne niezbędne w salonie przedmioty. Ponadto dopasowana charakterem do wnętrza, co gwarantuje, że stworzy spójną całość z kolorami ścian i pozostałymi elementami aranżacji pomieszczenia. Najlepsza będzie średniej wielkości i wykonana z materiału wysokiej jakości.

Szafki RTV wiszące – wyjątkowe i praktyczne rozwiązanie.

Szafki RTV wiszące sprawdzą się z niedużych salonach, połączonych z jadalnią lub kuchnią. Pozwalają one na dużą oszczędność miejsca, a dzięki umieszczeniu ich na określonej wysokości cała aranżacja zyska mnóstwo lekkości. Dodatkowo przestrzeń między podłogą a meblem optycznie powiększy i rozciągnie ścianę. Małe pomieszczenia to idealne miejsca do zawieszenia tego typu szafek np. w lakierowanej bieli lub w jasnych odcieniach drewna. Poza tym mebel, jakim jest szafka wisząca pod telewizor, to dekoracyjny element aranżacji na ścianie i nie powinna rywalizować z obrazami lub ramkami ze zdjęciami. Łatwo się ją montuje, odznacza się dużą wytrzymałością konstrukcji, bez problemu utrzymuje ciężar nawet dużego telewizora.

Szafki pod telewizory – różne rozwiązania i obfitość oferty

Poszukiwania idealnej szafki pod telewizor na pewno będą czasochłonne, a wszystko to przez bardzo duży wybór modeli – od nowoczesnych, przez eleganckie, minimalistyczne, prowansalskie, rustykalne, skandynawskie czy loftowe. Nowoczesny design można wzmocnić zamontowaniem do szafki oświetlenia LED. Miłośnikom elegancji polecamy ciemne drewno lub fornir. A tym, którzy najbardziej lubią zaskakiwać innych, mogą postawić na szafki wykonane w całości ze szkła. Więcej porad i ciekawostek aranżacyjnych dotyczących salonu lub sypialni znajdziesz na stronie https://dommania.pl.


Materiał partnera zewnętrznego