Tapety ścienne – świetny sposób na odświeżenie wnętrza

0
1617
Wystrój wnętrza z motywami roślinnymi
Główną zaletą wykorzystania tapet ściennych jest wprost niezliczona ilość dostępnych wzorów, motywów oraz tekstur | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Dostępne obecnie tapety, wykonane w nowoczesnych technologiach, to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają skutecznego sposobu na oryginalnie wyglądające wnętrze. Niekiedy znacznie lepsze od tradycyjnego malowania ścian. Główną zaletą wykorzystania tapet ściennych jest wprost niezliczona ilość dostępnych wzorów, motywów oraz tekstur. Niektóre z wariantów, jakie możemy dzisiaj znaleźć na rynku można nawet malować, co pozwala na praktycznie dowolną fakturę ścian.

Tapety ścienne – główne zalety

Niezależnie od tego, jaki jest nasz ulubiony styl, w bogatej i rozbudowanej ofercie wielu sklepów wnętrzarskich na pewno znajdziemy wzór tapety, który z przyjemnością umieścimy w naszym mieszkaniu lub biurze. Możemy zdecydować się na położenie jej na jednej ze ścian lub w całym pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem może też być wykorzystanie pojedynczego pasa – w celu aranżacji mniejszego zakątka, tak by podkreślić stylistykę mebli lub roślin, które się tam znajdują. Krótko mówiąc – tapety ścienne dają dużo większe pole do popisu przy komponowaniu wystroju wnętrza.

Warto podkreślić, że tapety ścienne są zasadniczo dużo trwalsze i odporniejsze na zabrudzenia niż typowa farba, stosowana do malowania wnętrz. Tapeta dobrej jakości, przy założeniu, że będziemy o nią dbać, może zdobić nasze ściany nawet 10 lat. W zestawieniu z tradycyjnym malowaniem – zyskujemy około 5 lat bez konieczności remontu, gdyż ściany, pokryte farbą zdecydowanie szybciej staną się mało estetyczne.

Tapety ścienne są łatwe w układaniu, a sam proces przebiega szybko. Obecnie producenci tego typu towarów przykładają coraz większą wagę do tego, by również zdejmowanie tapety ze ściany było możliwie mało kłopotliwe. Różnorodne wzory tego rodzaju produktów znajdziemy w sklepie z tapetami WallColors.

salon tapeta z roślinami
Tapety ścienne są łatwe w układaniu, a sam proces przebiega szybko | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak dbać o tapety ścienne?

Produkowane obecnie tapety ścienne można bez większego problemu czyścić przy pomocy zwykłej, delikatnej, wilgotnej ściereczki. W celu poznania dokładnych wskazówek, co do usuwania zabrudzeń, najlepiej skontaktować się z producentem. Warto podkreślić w tym miejscu, że – podobnie jak zwykła farba, tapety generalnie źle znoszą duże ilości dymu tytoniowego. Dobrze jest więc zadbać, by ściany nie były wystawione na jego długotrwałe działanie.

Równie zły wpływ na omawiany wariant pokrycia naszych ścian będzie miała długotrwała ekspozycja na mocne światło słoneczne. Jeżeli planujemy położenie tapety w pokoju, gdzie silnie operuje słońce – nie zapomnijmy wyposażyć okien w tym pomieszczeniu w rolety lub zasłony.

Ważną kwestią jest także jakość kleju, jaki zostanie wykorzystany do położenia tapety. Obecnie duża część dostępnych wariantów to wersje samoprzylepne – tak więc nie ma konieczności zaopatrywania się w odrębne specyfiki klejące. Kupując tapety ścienne, nie kierujmy się wyłącznie atrakcyjną ceną.

Tapety a malowanie ścian

Zdecydowana większość designerów jest zgodna co do tego, że najciekawsze efekty wizualne osiąga się przy umiejętnym połączeniu tapet ze ścianami, które pokrywa się farbą w tradycyjny sposób. Warto wiedzieć, że tapety mają i tę przewagę nad zwykłą farbą, że doskonale maskują drobne niedoskonałości powierzchni. Przy kładzeniu tapet nie jesteśmy więc zmuszeni do tego, by zadbać o jak najgładszą ścianę. Inaczej jednak rzecz się ma z farbą – tutaj każde drobne zarysowanie będzie widoczne. Wspomniane wcześniej połączenie np. jednej ściany pokoju pokrytej tapetą z resztą pomalowaną naszym ulubionym kolorem pozwoli stworzyć wybitnie oryginalne i utrzymane w naszym guście wnętrze.

Podsumowując, tapety to w istocie bardzo dobre wyjście dla każdego, kto szuka niecodziennych inspiracji podczas tworzenia na nowo aranżacji swojego mieszkania, biura lub home office. Ten wariant kusi łatwością zastosowania, bogactwem dostępnych wzorów oraz trwałością.


Materiał partnera zewnętrznego