Masz już konto bankowe, kartę kredytową, konto inwestycyjne oraz parę innych instrumentów finansowych. Po co miałbyś więc jeszcze interesować się kryptowalutą, albo traktować ją jako alternatywę dla wspomnianych tradycyjnych instrumentów?
Zespół giełdy kryptowalutowej Kriptomat jest zdania, że kryptowaluty oraz zasoby oparte na sieci łańcucha blokowego (ang. blockchain) stanowić będą w przyszłości podstawę gospodarki w której transakcje będą wolne i transparentne. Wydaje się, że jest to znacznie lepsza forma płatności za towary i usługi, z której korzystać mogą zarówno duże korporacje, mniejsze firmy, jak również osoby prywatne.
Mając to na uwadze, przeanalizujmy kilka najważniejszych cech kryptowalut, które sprawiają, że górują one nad tradycyjnym pieniądzem fiducjarnym oraz kontem w banku.
1) Szybkość i transparentność transakcji
Transakcje kryptowalutowe odbywają się wyłącznie między dwiema zainteresowanymi stronami. Wymiana środków zachodzi bezpośrednio między nimi, a cała transakcja zajmuje raptem kilka sekund. Porównajmy to teraz z tradycyjnym sposobem opłacania usług lub przelewania środków na konto firmy świadczącej nam usługi. W takim przypadku w transakcję zamieszana jest grupa pośredników, brokerów i przynajmniej jeden bank (często więcej niż jeden). Sprawa komplikuje się szczególnie wtedy, kiedy chcesz przesłać pieniądze do innego kraju – istnieje wówczas konieczność poniesienia naprawdę sporych dodatkowych kosztów, jak również zaakceptowania wyższych kursów walutowych. Kryptowaluty są natomiast zdecentralizowane i dokładnie w taki sam sposób korzystać można z nich zarówno w Zambii, jak również Azerbejdżanie. Nie kontroluje ich żadna instytucja, nie są związane bezpośrednio z żadnym miejscem, dzięki czemu Bitcoin i inne kryptowaluty mają dokładnie taką samą wartość w każdym miejscu na świecie.
2) Poufność transakcji
Wszystkie transakcje jakie wykonujesz za pomocą karty płatniczej są rejestrowane, nawet jeśli dotyczą one z pozoru tak błahych zakupów jak popcorn w kinie. Saldo na twoim koncie sprawdzane jest przy każdym użyciu karty, a często robi to instytucja finansowa, z którą pozornie nie masz żadnego związku. Banki natomiast szczegółowo zapisują całą historię twoich transakcji. Do takich informacji z reguły dostęp mają zarówno rządy, jak również inne instytucje.
Nawet jeśli informacje takie nie są wykorzystywane w żaden nielegalny sposób, tego typu rządowo-korporacyjna kontrola nie podoba się wielu ludziom, szczególnie mieszkańcom autokratycznych krajów typu Chiny. W przypadku kryptowalut, twoja historia transakcji dostępna jest wyłącznie dla ciebie.
3) Bezpieczniejsze niż karty kredytowe
Prawdopodobnie największym zagrożeniem związanym z tradycyjnym sposobem przechowywania informacji o transakcjach jest możliwość kradzieży tożsamości. Lista firm, które padły ofiarą kradzieży, a informacje o ich klientach trafiły w niepowołane ręce jest naprawdę duża. Co więcej, znajdują się na niej nawet najbardziej “zaufane” marki na świecie.
Bezpieczeństwo oferowane przez kryptowaluty sprowadza się do fundamentalnej różnicy w sposobie przeprowadzania transakcji. Transakcje oparte na kartach płatniczych działają na zasadzie “wyciągania” informacji. Sklep sprawdza twoje konto i pobiera z niego określoną kwotę. Kryptowaluty natomiast działają na zasadzie “przepychania” transakcji. Oznacza to, że posiadacz środków w kryptowalucie decyduje jaką dokładnie kwotę i komu zamierza wysłać.
Taka forma zapewnia ci bezpieczeństwo, ponieważ nie ma możliwości, aby twoje dane zostały komukolwiek udostępnione. Jest to fundamentalna różnica między tradycyjnym systemem, w którym dane zostają wyeksponowane.
4) Opłaty za transakcje
Jeśli kiedykolwiek sprawdzałeś miesięczny wyciąg z konta, zauważyłeś pewnie ile różnego rodzaju opłat ponosisz za możliwość korzystania z obecnego systemu finansowego. Oczywiście w niektórych krajach wygląda to jeszcze gorzej, a banki działają tam w sposób który porównać można do krwiożerczego drapieżnika. Prowizje potrafią być naprawdę spore, zwłaszcza jeśli co miesiąc wykonujesz dużą liczbę operacji.
W przypadku kryptowaluty, górnicy opłacani są przez sieć kryptowalutową, a użytkownik końcowy z reguły nie ponosi żadnych kosztów. Oczywiście pewne koszty związane są z użytkowaniem bezpiecznego portfela cyfrowego, ale i tak jest to ułamek tego, co pobiera tradycyjny bank za identyczną usługę.
5) Prawdziwie demokratyczne podejście
Z kryptowalut korzystać może w zasadzie każdy, kto ma dostęp do internetu. Nie musisz dysponować żadnym fizycznym majątkiem, udostępniać adresu zamieszkania czy historii kredytowej ani ponosić opłat związanych z otwarciem konta czy organizować setkę innych spraw wymaganych przez tradycyjny bank. Szacuje się, że na świecie jest ponad 2.2 miliarda ludzi, którzy mają dostęp do internetu, ale nie do tradycyjnej bankowości. Wartość, jaką innowacja kryptowalutowa przynosi krajom w mniej rozwiniętych częściach świata czy obszarach wiejskich jest nie do przecenienia. Kryptowaluta ma potencjał na to, by dać dostęp do globalnej gospodarki ludziom, którzy do tej pory byli z niej wykluczeni z powodów finansowych, geograficznych czy też politycznych.
6) Pieniądze są naprawdę twoje
Może ci się wydawać, że pieniądze jakie zgromadziłeś na koncie oszczędnościowym, funduszu emerytalnym czy rachunku inwestycyjnym należą do ciebie. Z prawnego punktu widzenia rzeczywiście tak jest, natomiast w praktyce nie jesteś wcale posiadaczem danego rachunku. Miliony ludzi, którzy stracili oszczędności swojego życia podczas kryzysu w pierwszej dekadzie XXI wieku mogą potwierdzić, że jeśli instytucja, której powierzasz swoje środki działa w sposób nieodpowiedzialny, albo wręcz niezgodny z prawem, masz naprawdę małe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy. Banki mogą nagle zbankrutować ze względu na różne makroekonomiczne czynniki, zostać znacjonalizowane przez rządy czy po prostu stać się niewypłacalne ze względu na kiepskie zarządanie. Na całym świecie takie rzeczy dzieją się w zasadzie każdego dnia.
Wchodząc w posiadanie kryptowaluty, stajesz się wyłącznym właścicielem klucza prywatnego oraz publicznego, które tworzą twoją tożsamość oraz adres w sieci kryptowalutowej. Jeśli inny użytkownicy sieci będą ufać w wartość kryptowaluty, nikt nie będzie w stanie tej wartości odebrać. Patrząc na kurs Bitcoin można stwierdzić, że pomimo licznych wahań, wartość najpopularniejszej z kryptowalut stale rośnie.
Podsumowanie
Sześć wspomnianych zalet kryptowalut to oczywiście nie wszystkie, jakimi charakteryzują się cyfrowe waluty. Są to jednak najbardziej przekonujące powody, dla których ludzie rozważają wejście w świat kryptowalutowy i stać się częścią tej fascynującej, wciąż rozwijającej się gospodarki.
Ekonomiści przewidują, że światowa gospodarka stoi na skraju kolejnego poważnego kryzysu. Każdy kto przygląda się systemom bankowym i finansowym od kryzysu w 2008 roku wie, że wnioski nie zostały wyciągnięte i sytuacja może się powtórzyć. Kryptowaluta może stanowić najlepsze zabezpieczenie przed nieodpowiedzialnymi działaniami banków oraz krajowych rządów.
Materiał partnera zewnętrznego