6 magicznych pojemników: niebieski, żółty, zielony, brązowy, czerwony i czarny. Aż tyle? A podobno segregacja to łatwizna! Oczywiście! Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Bądź eko! Oto Twój przewodnik po tylko pozornie skomplikowanym labiryncie zasad sortowania śmieci.
Niebieski
To pojemnik przeznaczony na odpady papierowe. Znajdą w nim swoje miejsce gazety, zeszyty, papierowe torby, kartony i tektura. Wszystko to suche i pozbawione takich elementów jak zszywki, spinacze, czy plastikowe okładki. To nie jest ich miejsce. Pod żadnym pozorem do niebieskiego pojemnika nie wolno także wrzucać: kalki, papieru faksowego, papieru termicznego, czy odpadów higienicznych. Jaki błąd najczęściej popełniamy zaczynając sortować, błąd niemal każdego laika segregacji? To umieszczanie tutaj kartonów po sokach, napojach, mleku i śmietanie. Wszystkie te kartony trafiają do żółtego pojemnika, który odpowiada za tworzywa sztuczne.
Żółty
Co jeszcze znajdzie się w żółtym? Wszelkiego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych, w tym te po żywności, kosmetykach i środkach czystości, plastikowe zużyte długopisy, plastikowe butelki z oznaczeniem PET oraz ich nakrętki. Pamiętaj! Butelki zawsze pozbawiamy papierowych etykiet oraz nakrętek i obowiązkowo zgniatamy, tak by zajmowały jak najmniej miejsca. Najlepiej też, żeby wszystkie wrzucane tu pojemniki były czyste. Nie możesz tu wrzucać: opakowań, w których pozostała ich zawartość, pojemników po smarach, farbach, olejach, środkach owadobójczych lub chwastobójczych. O ile nie masz pojemnika czerwonego, coraz częściej spotykanego wśród świadomie segregujących, to znajdą tu także swoje miejsce puszki aluminiowe, metal i drobny złom.
Zielony
Jego przeznaczeniem jest szkło. Dokonując segregacji umieścimy w nim wszystkie umyte szklane opakowania po napojach oraz innych produktach spożywczych, a także kosmetykach, pozbawione etykiet i naklejek identyfikacyjnych. Nie wrzucisz tu natomiast domowej ceramiki, talerzy, szklanek, kieliszków, naczyń żaroodpornych, szyb, luster, lamp, żarówek, reflektorów i szkieł okularowych.
Brązowy
Brązowe pojemniki służą do sortowania odpadów naturalnych. Będą nimi: resztki warzyw owców, skorupki jajek, fusy z kawy i herbaty. Pomieszczą one także naturalne odpady pochodzące z naszych ogrodów takie jak: skoszona trawa, liście, gałęzie, chwasty. To także pojemnik na popiół z kominka i śmieci pochodzące z worków z odkurzacza. Zakazane jest wrzucanie do nich resztek nabiału, mięsa, ryb, czy zwierzęcych odchodów.
Czarny
Tu znajdzie swoje miejsce większość tych śmieci, które nie znalazły się w pozostałych pojemnikach. Będą to wspomniane wcześniej: porcelana, szkło stołowe, opakowania po aerozolach, artykuły higieny osobistej, szyby, czy żarówki.
Pojemniki specjalnego przeznaczenia
Istnieje jeszcze grupa pojemników na szczególnie newralgiczne odpady. Znajdziesz je w sklepach elektronicznych, aptekach, czy przy wejściach do supermarketów. Wędrują tutaj: zużyte baterie i akumulatory, różnego rodzaju sprzęt elektroniczny, świetlówki, farby, oleje oraz lekarstwa. Tej grupy odpadów nigdy bezwzględnie nie umieszczaj w swoich domowych pojemnikach. Pamiętaj, stwarzają one szczególne zagrożenie dla środowiska i ludzi.
To już wszystkie magiczne pojemniki. Poznałeś najważniejsze zasady i musisz przyznać, że nie taka straszna ta segregacja. Reguły są przejrzyste i łatwe do przyswojenia, a zatem do dzieła. Segregację czas zacząć!
ACZ