W jakich przypadkach wskazane jest zrobienie USG kolana?

0
998
USG kolana
USG jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, dokładnym i stosunkowo tanim | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Badanie ultrasonograficzne (USG) to podstawowe badanie obrazowe tkanek z zastosowaniem ultradźwięków. Jest dokładne, umożliwia wykrycie małych zmian w narządach do wielkości 0,1 mm. Stosowane jest w medycynie od 1951 roku. Wykorzystuje efekt Dopplera.

Wynik badania jest widoczny na ekranie w czasie rzeczywistym i można go również zapisać graficznie. USG jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, dokładnym i stosunkowo tanim. Zalety badania USG sprawiły, że, jest to podstawowe badanie diagnostyki obrazowej stosowne praktycznie w każdej specjalizacji medycznej.

USG stawu kolanowego, wskazania

Staw kolanowy z racji umiejscowienia i działających na niego sił, jest najbardziej narażonym na kontuzje i urazy miejscem w całym organizmie. Każde niefortunne postawienie nogi, bieg, uraz związany z upadkiem i wiele innych czynników może być przyczyną kontuzji kolana i wymagać pomocy ortopedy. Kolano oprócz możliwości kontuzji ulega naturalnemu zużyciu pod wpływem przenoszonych obciążeń.

Dlatego w razie jakichkolwiek dolegliwości bólowych kolana należy niezwłocznie zwrócić się do centrum ortopedii, takich jak przykładowo Carolina Medical Center w Warszawie, gdyż wielu schorzeń można uniknąć zwłaszcza we wczesnym stadium. Diagnostykę kolana najczęściej rozpoczyna badanie USG (zobacz: https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/badanie-usg/), a wskazaniami do wykonania badania USG kolana mogą być: kontuzje i urazy kolana (m.in. złamania, skręcenia, zwichnięcia), podejrzenie wystąpienia krwiaka, torbieli, ropnia, podejrzenie pęknięcia ścięgien kolanowych, pojawienie się płynów, zapalenie stawów, przerosty błony maziowej, guzy stawu kolanowego i inne choroby stawów, w tym głównie reumatoidalne zapalenie stawów,

Czy badanie USG jest zawsze pomocne?

Badanie USG jest możliwe do wykonania, gdy lekarz ma bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta. Wymagalny jest kontakt głowicy urządzenia, przez żel, z ciałem badanego. Niemożliwe zatem do wykonania jest badanie w miejscu założenia gipsu lub różnego rodzaju opatrunków. Badanie umożliwia diagnozę wielu schorzeń i chorób stawu kolanowego, ale jednak nie wszystkich. Niektóre struktury kolana są słabo widoczne w badaniu USG.

W takich przypadkach ortopeda zleca jako badania dodatkowe rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Badanie USG jest dokładne, nie wiąże się z dodatkowym obciążeniem pacjenta żadnym bólem lub dyskomfortem i w większości przypadków wystarcza do postawienia prawidłowej diagnozy.

Gdzie wykonać badanie USG?

Można śmiało powiedzieć, że USG zawitało pod strzechy.  Jest to obecnie rutynowe badanie w prawie każdej placówce medycznej. W przypadku kolana badanie USG wykonujemy u ortopedy, u którego zamierzamy kontynuować dalsze leczenie.

Z urazem lub innym schorzeniem kolana udajemy się do specjalistycznego centrum ortopedii jak przykładowo warszawska Carolina Medical Center. Placówka zajmuje się również ortopedią dziecięcą, wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt, na którym pracują wysokokwalifikowani lekarze specjaliści.


Materiał partnera zewnętrznego