Soczewki kontaktowe to niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie dla osób z wadami wzroku. Są znacznie wygodniejsze w noszeniu niż okulary, pozwalają na bezproblemowe wykonywanie większości aktywności, w tym intensywnych ćwiczeń fizycznych. Pasują do każdej stylizacji i się nie psują. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na wymianę okularów na soczewki. Od jakich soczewek warto zacząć? Poniżej kilka podpowiedzi dla początkujących.
- Soczewki kontaktowe – typy i rodzaje
- Jakie soczewki wybrać na początek?
Soczewki kontaktowe – typy i rodzaje
Soczewki kontaktowe występują w bardzo różnych wersjach, natomiast dzieli się je przede wszystkim ze względu na długość użytkowania. Najpopularniejszy podział to:
- soczewki jednodniowe
- soczewki dwutygodniowe
- soczewki miesięczne
Każde z tych soczewek występują w wariantach dopasowanych do wady wzroku. Dodatkowo można zdecydować się na soczewki kolorowe, zmieniające kolor tęczówki. W ofercie sklepów optycznych występują również soczewki progresywne do korekcji presbiopii (inaczej: starczowzroczności) oraz soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu. Z soczewek korzystać może prawie każdy, natomiast istnieją takie wady wzroku i uszkodzenia gałki ocznej, które wykluczają ich stosowanie. Dlatego też przed decyzją o zmianie okularów na soczewki należy koniecznie skonsultować się z okulistą i optometrystą.
Jakie soczewki wybrać na początek?
Zakup soczewek kontaktowych powinien być zawsze poprzedzony konsultacją ze specjalistą. Znajomość wady wzroku nie wystarczy. Nie wolno kupować soczewek bez profesjonalnych badań pod kątem zakupu tego typu narzędzia korekcyjnego. Badanie poprzedzające wybór soczewek wygląda nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnej wizyty u okulisty. Warto także pamiętać, że wady wzroku mogą się zmniejszać lub zwiększać. Badanie wykonane rok wcześniej może się okazać nieaktualne. Dlatego też zawsze przed ostateczną decyzją o zakupie soczewek należy skorzystać z porady u specjalisty. Taka konsultacja może się okazać przydatna również w wyborze typu soczewek. Okulista bądź optometrysta na podstawie wykonanego badania oczu jest w stanie doradzić bądź odradzić konkretny typ soczewek. W przypadku większości osób decyzja ta jednak pozostaje po stronie pacjenta. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, może on swobodnie wybierać między wszystkimi trzema typami soczewek. Głównym kryterium jest oczywiście cena. I w tym przypadku soczewki miesięczne okazują się najtańszym rozwiązaniem. Równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest higiena, a tę w najwyższym stopniu zapewniają soczewki jednodniowe. Nie wymagają one żadnej dodatkowej pielęgnacji. Po ich zdjęciu należy je po prostu wyrzucić. W przypadku soczewek dwutygodniowych i miesięcznych konieczna jest codzienna pielęgnacja soczewek oraz zakup specjalnego płynu do ich przechowywania, a także pojemnika na nie.
Na początek specjaliści polecają przede wszystkim soczewki jednodniowe. Są one najlepszym rozwiązaniem z kilku względów. Po pierwsze, pozwalają zachować wysoki poziom higieny. Po drugie, ewentualne uszkodzenie ich przy zakładaniu nie generuje poważnych kosztów. Do czasu zdobycia wprawy w zakładaniu soczewek są więc najbardziej praktyczne. W końcu po trzecie, pacjent nie musi w tym przypadku myśleć ani o zakupie specjalnego płynu, ani pojemnika na soczewki. Z czasem wiele osób decyduje się przejść na soczewki dwutygodniowe. Są one nieco tańsze w miesięcznej perspektywie niż te jednodniowe, a jednocześnie pozwalają utrzymać wyższy poziom higieny niż w przypadku soczewek miesięcznych.
Materiał partnera zewnętrznego