Promienie słoneczne oraz promieniowanie UV są szkodliwe dla skóry – wysuszają ją i podrażniają. Często dochodzi także do poparzeń. Z tego powodu wiosną i latem kluczową rolę odgrywa ochrona skóry twarzy i ciała przed słońcem.
Kosmetyki do ochrony skóry przed słońcem
Kosmetyki, które służą do ochrony przed słońcem, mają udowodnione klinicznie działanie zabezpieczające przed promieniowaniem UVA i UVB. Są one oznaczone symbolem SPF (sun protection factor – wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej). Jego wartość może mieścić się w zakresie od 2 do 50. Im jest wyższa, tym większy filtr przeciwsłoneczny zastosowano w danym produkcie. Za bardzo wysoki stopień ochrony uważa się SPF powyżej 30.
Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym zmniejszają ryzyko powstania oparzeń i chronią skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania. Na wiosnę i lato należy zaopatrzyć się w balsam lub mleczko do ciała z SPF minimum 30, natomiast do twarzy, zwłaszcza tej z problemami skórnymi, dobrze sprawdzi się krem matujący SPF30. Preparaty należy nakładać codziennie, nie tylko przed opalaniem, ale przed każdym wyjściem z domu.
Warto zwrócić uwagę na to, aby kosmetyki do ochrony skóry przed słońcem miały nie tylko odpowiednią wartość SPF, ale także:
- pantenol, który łagodzi podrażnienia naskórka;
- glicerynę zatrzymującą wodę w głębokich warstwach skóry;
- dimetikon ochraniający warstwę lipidową naskórka.
Jak jeszcze chronić skórę przed słońcem?
Poza stosowaniem kosmetyków do ochrony skóry przed słońcem należy podejmować inne działania, które ograniczają czas ekspozycji na promieniowanie. Dzięki temu ryzyko oparzeń i innych powikłań zostanie zredukowane do minimum. Zalecane jest:
- unikanie słońca w czasie jego największej aktywności – między godziną 11 a 16;
- naprzemienne przebywanie na słońcu i chowanie się do cienia (cykle po 20–30 minut);
- osłanianie części ciała najbardziej narażonych na promieniowanie – ramion, twarzy, głowy;
- zakładanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV;
- stosowanie balsamów i kremów nawilżających do codziennej pielęgnacji skóry;
- picie odpowiedniej ilości wody – minimum 2 litry dziennie.
Wpływ promieniowania słonecznego na skórę
Promieniowanie słoneczne UVA i UVB dociera do głębokich warstw skóry i powoduje, że dochodzi do ich stopniowego uszkodzenia. W konsekwencji zanikają naturalne włókna kolagenowe, co przyspiesza proces starzenia się skóry. Staje się ona mniej elastyczna, sucha i podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Długotrwała ekspozycja na słońce powoduje, że dochodzi do reakcji alergicznej, rumienia, a także oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia. Pojawia się wówczas ból, świąd, tkliwość i obrzęk tkanek oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Duże dawki promieniowania UV wpływają także na procesy nowotworowe. Najgroźniejszym powikłaniem jest czerniak złośliwy. Jego objawy to niesymetryczne, brązowe zmiany skórne.
Materiał partnera zewnętrznego