Czy ze zmarszczkami da się wygrać?

0
1516
wygrac-ze-zmarszczkami
Jedną z najbardziej zauważalnych oznak starzenia się skóry są zmarszczki | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wygląd wpływa na to, jak postrzegają nas inni, ale co najważniejsze, może mieć również duże znaczenie dla naszej samooceny. Właśnie dlatego jędrna i pozbawiona zmarszczek skóra to marzenie wielu kobiet. Czy jednak możliwe jest spowolnienie lub cofnięcie procesu starzenia? Tak, wystarczy tylko dobrać najlepsze metody do rodzaju i poziomu zaawansowania zmian. Kiedy najlepiej rozpocząć walkę ze zmarszczkami i które z zabiegów są do tego najlepsze? – radzi dr n. med. Iwona Chlebińska.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry

Po ukończeniu 25. roku życia na powierzchni skóry zaczynają być zauważalne oznaki starzenia się. Z upływem czasu procesy regeneracyjne zachodzące w skórze stają się wolniejsze i jej struktura ulega osłabieniu. Ilość substancji, dzięki którym skóra jest jędrna i gładka, zaczyna się zmniejszać, co spowodowane jest m.in. oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Rodzaje zmarszczek

Jedną z najbardziej zauważalnych oznak starzenia się skóry są zmarszczki. Proces starzenia się obniża w naszym organizmie poziom kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki którym skóra jest jędrna oraz gładka. Pojawiające się zmarszczki można podzielić na 3 grupy: płytkie/głębokie, statyczne/dynamiczne (mimiczne) i postarzające/obojętne. Zarówno ilość zmarszczek, jak i rodzaj naszej skóry jest uwarunkowana genetycznie. Ogólnie zasada poprawy zmarszczek polega na tym, że dynamiczne się blokuje, a fałdy – wypełnia. Preparaty stosuje się adekwatnie do rodzaju zmarszczek. Do dynamicznych wykonuje się blokadę ruchową, czyli botulinę, której działanie polega na przejściowym ograniczeniu ruchu mięśni twarzy. Iniekcje toksyny botulinowej najczęściej stosuje się na czole i wokół oczu. Służą one zmniejszeniu zmarszczek powodowanych mimiką twarzy. Efekt mija po kilku miesiącach i aby utrzymać jego rezultat zabieg trzeba powtarzać. Natomiast do ubytków stosuje się iniekcje wypełniaczy – ich  celem jest wypełnienie zmarszczek i ujędrnianie skóry, najczęściej przy użyciu kwasu hialuronowego.

Zmarszczki dynamiczne vs. statyczne

Małe niedobory wypełnia się lżejszym kwasem, powierzchownie, głębsze – gęstszym. Do dynamicznych zmarszczek najlepiej nadają się preparaty lekkie i giętkie, które pod powierzchnią skóry same się rozprowadzają, np. Teosyal Redensity II. To idealny preparat do stosowania w okolicach oczu, gdzie skóra jest bardzo cienka, pomarszczona, często występuje sinawe zabarwienie oraz widoczne są przebijające przez skórę naczynia. Preparat ten doskonale nadaje się do ujędrnienia, odżywienia, napięcia skóry oraz zniwelowania ciemnego koloru w oczodole. Zabiegi, by utrzymać napięcie i elastyczność skóry, należy powtórzyć kilka razy w odstępach miesięcznych. Na zmarszczki statyczne dobrze podziałają First Line, Ultimate oraz RHA 2 do 4. Preparaty te można ze sobą łączyć oraz stosować w różnych strefach twarzy. Zasada jest jedna: nie za dużo, ponieważ preparat może powiększyć swoją objętość i stać się widoczny, zwłaszcza wtedy kiedy stosujemy go, np. pod okiem, na czole lub skroni.

Im wcześniej tym lepiej

Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę tym lepiej będziemy wyglądać na starość. Uzupełnienie drobnych zmarszczek jest prostsze niż zrobienie uzupełnienia na obszarze całej twarzy. Badania medyczne wykazały, że stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, zawierających kwas hialuronowy może znacznie zwiększyć efekty zabiegów wypełniania zmarszczek tą samą substancją, jeżeli produkty te stosuje się regularnie przez dłuższy czas po iniekcji. Najlepsze zabiegi, które poleca się dla młodych osób to rewitalizacja oraz odnowienie napięcia całej skóry z wykorzystaniem Teosyal Redensity. Dla starszych osób sprawdzi się wypełnienie z wykorzystaniem preparatu Teosyal Global Action lub Deep Lines.


 

Ekspert:
Dr n. med. Iwona Chlebińska – absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (1996), ukończyła specjalizację z chorób wewnętrznych i nefrologii. Stypendystka stypendium naukowego w Japonii w Hamamatsu. Obroniła doktorat w 2007 roku. Od 2006 r. zajmuje się medycyną estetyczną, od kilku lat jest trenerem, prowadzi szkolenia. Członek Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Pracuje w prywatnym gabinecie LekMed przy ul. Ogrodowej 19 w Białymstoku.