Ocieplenie klimatu stało się faktem, co roku średnie temperatury dla poszczególnych miesięcy są wyższe o 2-30 C, coraz dłuższe są także okresy ciągłych upałów (z 5 do 8 dni). Niestety odbija się to negatywnie na naszym samopoczuciu, ciągle czujemy się zmęczeni, trudno nam się skoncentrować.
Zalety klimatyzacji
Klimatyzator pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, czyli 22-24 stopni C. Od kilkunastu lat klimatyzatory z powodzeniem stosowane są w placówkach handlowych, biurach, szpitalach. Stają się także standardem w nowym budownictwie mieszkaniowym, zarówno jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Coraz częściej montowane są także indywidualnie w mieszkaniach wybudowanych w latach wcześniejszych.
Głównym zadaniem klimatyzacji jest obniżanie temperatury w pomieszczeniach, ale można wykorzystać ją także do ich ogrzewania w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy nie działa jeszcze centralne ogrzewanie.
Każdy klimatyzator posiada filtr wyłapujący kurz i drobne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. To szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergię. Dostępne są także filtry bardziej zaawansowane wyłapujące roztocza, bakterie, wirusy, pyłki roślin, zarodniki pleśni i grzybów.
Klimatyzacja to nie luksus
Konkurencja na rynku spowodowała, ceny klimatyzatorów i montażu znacznie spadły i obecnie klimatyzacja dostępna jest na każdą kieszeń. Ostateczny koszt musi obliczyć firma montująca klimatyzację, ponieważ zależy on od kilku czynników:
• modelu klimatyzatora (wielkość mieszkania),
• trudności montażu (usytuowanie lokalu),
• odległości jednostki wewnętrznej od zewnętrznej (skraplacza).
Nie warto brać modeli najtańszych, bo ich praca może nas rozczarować (duże zużycie prądu, głośna praca). Dobrej jakości modele dostępne są już od 2 tysięcy złotych. Klimatyzację montujemy na wiele lat, więc nie warto oszczędzać na jakości. W razie braku wystarczających środków, powszechnie dostępna jest pożyczka przez Internet na konto. Oferuje ją wiele firm finansowych, formalności są minimalne, a pieniądze na koncie znajdą się w ciągu 24 godzin.
Koszty eksploatacji klimatyzacji
Panuje przekonanie, że klimatyzacja znacznie podwyższa wysokość rachunków za prąd. W rzeczywistości zużycie prądu jest niewielkie, oczywiście jeżeli wybierzemy model z inwerterem. Umożliwia on płynne regulowanie prędkości obrotowej silnika, w zależności od zapotrzebowania na moc chłodniczą. Inwerter (falownik) zapewnia także cichą pracę klimatyzatora, co ma ogromny wpływ na komfort wypoczynku w nocy.
Na koszty eksploatacji klimatyzacji składa się także coroczny przegląd. W jego ramach firma myje urządzenie wewnętrzne i zewnętrzne, czyści filtr i sprawdza szczelność całej instalacji. Koszt przeglądu to ok. 200 zł. Dzięki stałemu serwisowaniu klimatyzacja działa dłużej i sprawniej. Warto pamiętać, że zapchany filtr to nie tylko gorsza jakość powietrza w pomieszczeniu, ale także większe zużycie prądu. Serwisowanie jest także warunkiem utrzymania gwarancji producenta na jednostkę centralną.
Materiał partnera zewnętrznego