Kamera termowizyjna to jedno z najbardziej precyzyjnych urządzeń do badania temperatury obiektów, które nie wymaga bezpośredniego kontaktu. Działają w oparciu o niewidzialne promieniowanie podczerwone, dzięki czemu są w stanie wykryć ciepło wytwarzane przez rozmaite przedmioty znajdujące się w otoczeniu i zobrazować to, co nie jest widzialne gołym okiem. Przedstawiamy najbardziej istotne informacje, które przydadzą się przy zakupie kamery termowizyjnej.
Zastosowanie kamery termowizyjnej
Szerokie zastosowanie kamery termowizyjnej sprawia, że obecnie urządzenie jest wykorzystywane w wielu rozmaitych dziedzinach. Doskonale sprawdzi się podczas kontroli mechanizmów maszyn lub elementów elektronicznych, aby zapobiec przed ich przegrzaniem i awarią, do diagnostyki szaf rozdzielczych czy stacji wysokiego napięcia, a także wykrywania wad izolacji i mostków termicznych, które mogą doprowadzić do podwyższenia kosztów związanych z ogrzewaniem. Kamery termowizyjne to także idealne rozwiązanie dla hydraulików w celu zbadania sprawności instalacji hydraulicznych lub w przypadku dostosowania rozkładu temperatury w systemach ogrzewania i wentylacji.
Poza przeprowadzaniem profesjonalnych badań kamery termowizyjne mogą być także przydatne w życiu codziennym. To coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie w różnego rodzaju systemach bezpieczeństwa, szczególnie do ochrony życia i mienia. Doskonale sprawdzą się do monitorowania rozległych terenów, w ciemnościach lub przy ograniczonej widoczności. Badanie temperatury obiektów odbywa się bezdotykowo, a sama termografia nie zakłóca w żaden sposób działania urządzeń ani nie ingeruje w obserwowany cel. Wszystkie badane obiekty skanowane są w czasie rzeczywistym, a rozkład temperatur i wartości pokazują się natychmiastowo.
Jakie istnieją rodzaje kamer termowizyjnych?
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych kamer termowizyjnych, dzięki czemu z łatwością można znaleźć idealny model dostosowany do indywidualnych potrzeb. Wyróżnić można wśród nich 3 główne rodzaje urządzeń – pełnowymiarowy sprzęt termowizyjny, kompaktowe kamery termowizyjne, a także adaptery. Pierwsza grupa przyrządów przeznaczona jest do precyzyjnego wskazywania miejsca uszkodzeń i usterek. Kompaktowe kamery termowizyjne doskonale sprawdzą się do mobilnego użytkowania, przy czym są niemal identyczne pod względem funkcjonalności co pełnowymiarowe urządzenia. Adaptery pozwalają z kolei korzystać z kamery termowizyjnej za pomocą smartfona.
W zależności od zapotrzebowania każdy może dopasować odpowiedni model kamery termowizyjnej wyposażonej w przydatne funkcje. Do wyboru są lekkie monokulary termowizyjne z wbudowanym rejestratorem, urządzenia o dalekim zasięgu, z szybkim przetwarzaniem obrazu, długim czasem pracy czy możliwością podłączenia do smartfona. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także kamery termowizyjne dedykowane dla konkretnych profesji – dla leśników do obserwacji zwierząt w nocy, przeznaczone dla przemysłu budowlanego, do kontroli instalacji i ocieplenia budynku czy modele do połączenia z bronią.
Jak wybrać odpowiednią kamerę termowizyjną?
Poszukując odpowiedniego modelu kamery termowizyjnej, szczególnie do pracy w trudniejszych warunkach, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wytrzymałość urządzenia i szczelność obudowy. Duże znaczenie ma również waga i poręczność, gdyż wpływa na komfort użytkowania. W zależności od indywidualnych potrzeb dobrym wyborem będzie kamera termowizyjna ze standardowym lub dotykowym ekranem. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie dostosowanie rozdzielczości detektora w zależności od zastosowania urządzenia oraz wymaganej dokładności pomiarów.
Przy zakupie kamery termowizyjnej istotne jest sprawdzenie zakresu temperatur, w jakich można dokonywać pomiarów. Na budowę wystarczą urządzenia o zwykłych parametrach, zaś w przypadku badania usterek w różnego rodzaju instalacjach i mechanizmach, potrzebny będzie sprzęt o znacznie większym zakresie. Dodatkowo można zwrócić uwagę na inne cechy, takie jak czułość termiczna kamery czy powtarzalność odczytów. Warto, aby wybrana kamera termowizyjna była wyposażona w akumulator, który można samodzielnie wymienić, gdyż niektóre urządzenia nie mają otwieranej komory zasilania, przez co wymagają regularnego korzystania z serwisu
Materiał partnera zewnętrznego