Nowy wymiar pożyczki online – pożyczki społecznościowe

0
4745
Ręka w rękę
Pośrednikiem przy tego typu pożyczce nie jest bank, ani firma pozabankowa. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pożyczki online zrewolucjonizowały rynek usług kredytowych. Podobnie jak wcześniej zrobiły to pożyczki udzielane przez firmy spoza sektora bankowego. Dzisiaj jednak można wziąć pożyczkę z ominięciem zarówno banków, jak i firm pozabankowych. Ten nowy wymiar pożyczek online nosi nazwę pożyczek społecznościowych. Są one jeszcze tańsze, szybsze i prostsze do zaciągnięcia.

  1. Pożyczka społecznościowa to pożyczka z ominięciem banków i firm pozabankowych.
  2. Pożyczkę zaciąga się przez specjalną platformę komunikującą inwestora i pożyczkobiorcę.
  3. Inwestor i pożyczkobiorca wspólnie ustalają wysokość pożyczki i jej oprocentowanie.

Pożyczki społecznościowe przez Internet

Pośrednikiem przy tego typu pożyczce nie jest bank, ani firma pozabankowa. Jest to platforma internetowa, której właściciel pobiera odpowiedni procent za swoją usługę. Inwestorami są natomiast osoby prywatne, które w żaden sposób nie reprezentują sektora finansowego. Co ciekawe, to nie platforma, lecz zazwyczaj inwestor i pożyczkobiorca wspólnie ustalają wysokość oprocentowania pożyczki. Właściciel platformy pobiera jedynie prowizję za swoje pośrednictwo. W ten sposób pożyczki społecznościowe pozwalają zdobyć pieniądze na mniejsze lub większe wydatki. Starać się o nie mogą zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy (w zależności od oferty platformy). W ten dość prosty sposób można pożyczyć nie tylko mniejsze, lecz także całkiem spore kwoty (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych lub – w przypadku przedsiębiorców – kilkaset tysięcy). Pożyczki online rozszerzyły się więc o kolejną formę oferty, której podstawową zaletą jest możliwość negocjacji wysokości oprocentowania, co w przypadku ofert banków oraz firm pozabankowych jest raczej niemożliwe.

Pożyczki online – dla kogo?

Pożyczki społecznościowe przez Internet przyznawane są w oparciu o ranking pożyczkobiorcy. Pierwszy etap (obowiązkowy) tego typu weryfikacji jest dość prosty i nie wymaga podawania szczegółowych danych dotyczących kondycji finansowej, chodzi raczej o potwierdzenie tożsamości i wiarygodności danej osoby. Z kolei następne, nieobowiązkowe etapy wiążą się już potwierdzeniem dochodów, przedstawieniem zaświadczenia o zatrudnieniu lub zgodę na weryfikację w BIK. Wszystko to natomiast podnosi wiarygodność pożyczkobiorcy i zwiększa jego szanse na naprawdę atrakcyjną ofertę pożyczki.

Z pożyczek społecznościowych może skorzystać właściwie każdy. Nie eliminuje ani zadłużenie, ani brak wyjątkowo dobrej historii w BIK. Na pożyczkę trzeba być może czekać nieco dłużej niż w firmie pozabankowej, natomiast z reguły jest ona oparta na atrakcyjniejszych warunkach finansowych. Pożyczkobiorca sam deklaruje, jak dużą pożyczkę potrzebuje i ile jest gotów za nią zapłacić. Same formalności początkowe są zaś bardzo proste, tylko od klienta zależy, czy chce wejść na wyższe poziomy „ratingu” wiarygodności.


Materiał partnera zewnętrznego