Jak przygotować ogród na wiosnę?

0
1534
Zadbany ogród
Wiosną przyroda budzi się na nowo do życia i nabiera soczystych kolorów. | fot.: Fotolia

Wiosną przyroda budzi się na nowo do życia i nabiera soczystych kolorów. Wiele osób chce, by tak samo ich ogród odrodził się jeszcze wspanialszy, ujmujący różnorodnością, barwami i wonią kwiatów. Jednak późniejsza okazałość zieleni, jej kwitnienie czy owocowanie, będą zależeć od odpowiedniego przygotowania przestrzeni ogrodowej. Jak za to się zabrać i na co zwrócić uwagę, by potem cieszyć się pięknem natury na własnej posesji?

Dla zapalonych ogrodników wiosna to ważny okres. Właśnie wtedy bowiem należy zabrać się za duże, wzmożonych prace, mające wkrótce przynieść efekty w postaci dobrze rosnącej, pięknej i okazałej zieleni. To czas działań poprawiających stan gleby, sadzenia bylin czy krzewów oraz drzew mających odkryte korzenie. Zanim jednak weźmiemy się za te czynności, wpierw powinniśmy dokładnie uprzątnąć ogród, zaradzić skutkom zimowych wiatrów i mrozów, a może też wdrożyć dodatkowe rozwiązania aranżacyjne.

Jaki nawóz do ogrodu na wiosnę?

Jednym z istotniejszych aspektów przygotowań ogrodu do okresu wegetacyjnego jest odpowiednie, wiosenne nawożenie. Od niego bowiem w dużej mierze będzie zależało to, jak dotychczasowe czy nowo posadzone rośliny będą kwitły i się rozwijały. Do tego zadania możemy wykorzystać rozmaite materiały. Dużym uznaniem cieszą się przede wszystkim nawozy organiczne, dobrze rozkładające się w ziemi, tworzące próchnicę (wyraźnie poprawiającą jakość gleby) oraz dostarczające zieleni niezbędnych składników. Dlatego wiele osób sięga w tym celu po kompost (dla różnych roślin, trawników), torf (dla rabatek), odpady węgla brunatnego bądź przekompostowaną korę. Jeśli okaże się, że nawozy organiczne dostarczają za mało cennych składników, warto dodać odmiany mineralne. Istnieją mieszanki zarówno bardziej uniwersalne, jak i specjalnie przygotowane dla konkretnych gatunków kwiatów, roślin iglastych czy też krzewów oraz drzew owocowych. Gdy mamy do czynienia z dawno nieuprawianą, mało urodzajną, zbitą ziemią, dobrym sposobem jest wcześniejsze posianie roślin na nawóz zielony. Gatunki wykorzystywane w tym celu (m.in. wyka, łubin, peluszka) szybko rosną, łatwo ulegają rozkładowi, skutecznie tworzą próchnicę i w dodatku nie dają „dojść do głosu” chwastom.

Obrzeża trawnikowe i kratka geosystem – rozwiązania dla Twojego ogrodu?

Na kompozycję ogrodowej przestrzeni posesji składają się nie tylko opisana wcześniej roślinność, ale również powierzchnia utwardzona, m.in. dla dróżek, podjazdów, miejsc parkingowych czy otoczenia domu. Nierzadko stosowanymi dla tych celów materiałami są płytki ażurowe bądź chodnikowe albo kostka brukowa, jednak istnieją też inne, estetyczne oraz ekologiczne metody. Dobrym przykładem jest kratka geosystem, skutecznie wzmacniająca powierzchnię. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Poszczególne panele takiej kratki można dowolnie wypełnić (np. korą, kamyczkami), tworząc wrażenie jednolitej lub bardziej ozdobnej nawierzchni, która jednak sprawia, że sama konstrukcja staje się w zasadzie niewidoczna. Ponadto, rozwiązanie to jest wykonane z trwałych materiałów (odpornych na upływ czasu, eksploatację i zmiany warunków pogodowych), a zarazem przyjaznych dla środowiska, nie mających negatywnego wpływu na przyrodę. Trzeba też wspomnieć, że kratka geosystem zapewnia pełną przepuszczalność wody, przeciwdziałając efektom powodziowym nawet przy obfitszych opadach. Tego typu rozwiązania często uzupełniają specjalne obrzeża trawnikowe, z powodzeniem zastępujące drewniane płotki czy betonowe krawężniki. Odgrywają one istotną rolę w stabilizowaniu chodników, dróżek i alejek, a także estetycznym odgradzaniu zieleni od ścieżek oraz placów. Oprócz tego oferują elastyczność w zakresie instalacji. Obrzeża trawnikowe mogą być różnej wysokości oraz w odmiennych kształtach, co zapewnia sporą dowolność w projektowaniu wymarzonej, ogrodowej aranżacji (uwzględniającej także skuteczne zabezpieczenie roślin, krzewów i drzew).

Jakie kwiaty do ogrodu na wiosnę?

Gdy poczynimy już wszystkie niezbędne prace, dotyczące uporządkowania ogrodu, zagospodarowania terenu, wzmocnienia powierzchni czy zadbania o jakość podłoża – przychodzi pora na działania służące pielęgnacji istniejącym już roślinom oraz posadzenie nowych kwiatów. Kwiecień warto poświęcić cebulkom mieczyków, a także takim odmianom, jak nasturcje, letnie astry, isemy lub sparaksisy, krzewy róż czy dwuletnie stokrotki, bratki oraz niezapominajki (w drugiej połowie miesiąca). Znowu w maju występują już dobre warunki do sadzenia rododendronów, azalii bądź iglaków. Ponadto, w tym czasie możemy jeszcze zdecydować się na cebulki letnich kwiatów, np. maciejek, begonii bulwiastych, dalii, pacioreczników czy eukomisów. Oczywiście, konkretny dobór gatunków zależeć będzie zarówno od naszych upodobań oraz pomysłu na aranżację ogrodu, jak i konkretnego terenu czy warunków uprawy. Niemniej, musimy pamiętać, że poszczególne odmiany roślin mają indywidualne potrzeby i nierzadko wymagają dodatkowych, odmiennych czynności pielęgnacyjnych.


OLI