Zespół jelita drażliwego: jaka dieta łagodzi jego objawy?

0
1710
Kobieta z rękami na brzuchu
IBS jest trudnym do zdiagnozowania schorzeniem, ponieważ inne choroby, takie jak zapalenie jelit, rak jelita grubego czy uchyłki okrężnicy mają bardzo podobne objawy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Cierpisz na uciążliwe wzdęcia i zgagi? Długotrwałe bóle brzucha, zaparcia czy biegunki psują Twoje plany? Objawy nasilają się w stresowych sytuacjach? Najprawdopodobniej należysz do 20% populacji cierpiącej na zespół jelita drażliwego [1]. Jak sobie z tym radzić? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest przewlekłą chorobą jelitową dotykającą nawet 100 000 000 pacjentów w Europie i Ameryce Północnej. Dolegliwość ta dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Do jej najczęstszych objawów należą: bóle brzucha, zgaga, biegunki, zaparcia – czasami występujące naprzemiennie, uczucie „przelewania w brzuchu” czy śluz w kale . IBS jest trudnym do zdiagnozowania schorzeniem, ponieważ inne choroby, takie jak zapalenie jelit, rak jelita grubego czy uchyłki okrężnicy mają bardzo podobne objawy [1]. Dlatego terapia skupia się na eliminowaniu skutków i łagodzeniu objawów. Jak zatem wyleczyć zespół jelita drażliwego? Dieta jest tutaj poprawną odpowiedzią!

Unikaj wzdymających potraw

Jednym z najbardziej dokuczających objawów są wzdęcia, dlatego dieta w zespole jelita drażliwego powinna wykluczać dania wywołujących gazy. Unikaj kapusty, brukselki, brokułów, fasoli, cebuli i czosnku; zrezygnuj także z cytrusów, gdyż mogą one wywoływać nieprzyjemną zgagę [2]. Nie odmawiaj sobie pomidorów – pamiętaj jednak o usunięciu skórki, rozsmakuj się w soczystych morelach czy brzoskwiniach, a na kanapkę na pieczywie razowym z chudą szynką drobiową dodaj liść świeżej, zielonej sałaty [3].

Zrezygnuj ze smażonych dań

Kluczem do sukcesu w walce z IBS jest lekkostrawna dieta. Unikaj tłuszczy zwierzęcych takich jak smalec, boczek czy słonina [3]. Przygotowując lekką warzywną sałatkę możesz ją skropić niewielką ilością oliwy z oliwek czy tłoczonego na zimno oleju rzepakowego. Zamiast smażonych dań wybierz potrawy gotowane na parze lub pieczone w folii bez dodatku tłuszczu, na przykład łososia z dodatkiem koperku, który będzie przy okazji doskonałym źródłem kwasów omega-3 [2].

Błonnik kluczem do sukcesu

Pewnie wiesz, jak ważna jest rola błonnika w codziennej diecie. Nie inaczej jest przy IBS. W zależności czy dokucza Ci forma biegunkowa czy zaparciowa zespołu jelita drażliwego, dieta powinna zawierać błonnik rozpuszczalny lub nierozpuszczalny. Aby zmniejszyć częstość wypróżnień, wybierz błonnik rozpuszczalny, który wiąże wodę i zmniejsza perystaltykę jelit. Znajdziesz go w bogatych w pektyny: marchewce, dyni burakach czy niedojrzałych bananach. Możesz rozsmakować się w owocowych kisielach owocowych czy galaretkach. Lubisz smaki dzieciństwa? Przygotuj ryż na sypko z prażonymi jabłkami. Pamiętaj także o piciu odpowiedniej ilości wody niegazowanej (ok. 2 l dziennie) niezbędnej do rozpuszczenia się błonnika. Jeśli natomiast dokuczają Ci zaparcia, wybierz dietę bogatoresztkową, która poprawi perystaltykę jelit. Błonnik nierozpuszczalny znajdziesz w otrębach pszennych, orzechach, w kaszy gryczanej oraz owocach zawierających drobne pestki, takich jak maliny czy truskawki [3].

Zaprzyjaźnij się z ziołami

Przyprawy są zwieńczeniem każdego dania. Jeśli natomiast cierpisz na IBS, wybieraj je z rozwagą. Przede wszystkim unikaj chilli, musztardy, pieprzu i ostrej papryki. Doceń natomiast dobroczynne działanie ziół! Do pomidorowej sałatki bez pestek dodaj świeżą bazylię. Nie odmawiaj sobie kminku, który doskonale radzi sobie z zaparciami. Wykorzystaj dobroczynną rolę naparów ziołowych – doskonale sprawdzą się herbatki z rumianku, kopru włoskiego czy senesa. Przed snem zafunduj sobie filiżankę melisy, która pomoże Ci rozładować napięcie nerwowe, tak często współwystępujące w zespole jelita drażliwego [3, 4].

Delektuj się posiłkami!

Zespół jelita drażliwego jest chorobą psychosomatyczną, co oznacza, że jeśli się denerwujesz, żyjesz w ciągłym stresie, z większym prawdopodobieństwem wystąpią u Ciebie objawy IBS. Dlatego zadbaj o to, żeby posiłki, w regularnych odstępach czasu, spożywać w spokoju. Do ust władaj niewielkie kęsy i przegryzaj je około 20 razy. Co dzięki temu zyskasz? Twój organizm szybciej strawi posiłek, a Ty unikniesz uciążliwych wzdęć [5]. Pamiętaj także, że picie w trakcie posiłku rozcieńcza soki trawienne, przez co możesz czuć się ociężały – unikniesz tego odczucia pijąc szklankę wody dwie godziny przed i po posiłku.

Pamiętaj jednak, aby wszystkie zmiany w diecie wprowadzać powoli i obserwować reakcje swojego organizmu. Zaufaj swojemu organizmowi, a kiedy zauważysz, że któryś z zalecanych produktów Ci nie służy, wyeliminuj go. Jeśli jest to Twoje ulubione danie i nie wyobrażasz sobie bez niego życia, spróbuj wprowadzić je do swojego menu ponownie za jakiś czas, być może wtedy Twój organizm lepiej na nie zareaguje.

Najważniejszym „lekarstwem” w IBS jest dieta. Zespół jelita drażliwego można też leczyć, stosując leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Żyj aktywnie i naucz się walczyć ze stresem, a na pewno poczujesz się lepiej [6, 7]!

Bibliografia:

  1. Zespół jelita drażliwego (IBS) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie. WP ABC Zdrowie. https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
  2. Gierada E. Dieta w zespole jelita drażliwego (IBS). Dietetycy.org.pl https://dietetycy.org.pl/dieta-gdy-cierpisz-na-zespol-jelita-drazliwego-ibs/
  3. Korab T. Dieta w zespole jelita nadwrażliwego (ZJN / IBS). Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza. http://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleEntityBlockFilesElement/filePath/589/dieta-w-zespole-jelita-nadwrazliwego-ibs-wyd.ii.pdf
  4. Wilczkowska M. 3 najlepsze zioła na zaparcia. Polki.pl https://polki.pl/zdrowie/medycyna-naturalna,ziola-na-zaparcia-3-skuteczne-ziola,10031773,artykul.html
  5. Tempo jedzenia jest ważne. Punkt zdrowia. https://www.punktzdrowia.pl/dieta_odchudzanie/dieta/jedz_powoli_i_chudnij.php
  6. Aspiryna, paracetamol, ibuprofen. Laboratoria.net; http://laboratoria.net/home/16305.html
  7. Buscopan (hioscyna) – tabletki powlekane. MP.PL Baza Leków; https://bazalekow.mp.pl/lek/28559,Buscopan-tabletki-powlekane

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.


Materiał partnera zewnętrznego