Urządzanie domu albo mieszkania to nierzadko sytuacja pełna niełatwych wyborów i wyzwań. Czasem nawet aranżacja jednego pomieszczenia może rodzić różne dylematy – zwłaszcza w takim przypadku, jak kuchnia bądź łazienka, gdzie istotny jest nie tylko estetyczny, ale i praktyczny wymiar tej przestrzeni. Współcześnie jednak mamy dostęp do wielu atrakcyjnych rozwiązań, także w zakresie wykorzystywanych tworzyw. Jeśli więc chodzi o wspomniane pomieszczenia, warto pomyśleć możliwościach, jakie dają zyskujące na popularności wyroby z pleksi.
Szkło akrylowe – właściwości tworzywa i jego zastosowanie
Szkło akrylowe, potocznie zwane pleksą, to rodzaj przezroczystego tworzywa sztucznego, którego podstawowym składnikiem jest polimer. Choć swoją postacią przypomina nieco plastik, to jednak ze względu na swe liczne atuty (m.in. przyjazność dla środowiska) nierzadko go zastępuje. Na przykład jeśli chodzi o wspomnianą przezroczystość, transmitancja (przepuszczanie) światła widzialnego w takim przypadku, jak płyta pleksi przezroczysta o grubości 3 milimetrów, wynosi około 92 procent. Zresztą tworzywo to, zwłaszcza w postaci grubszych brył, zbliżone jest też wyglądem do szkła (na co wskazuje jego nazwa). Ale ponadto charakteryzuje się również odpornością na żółknięcie bądź warunki atmosferyczne, lekkością, wytrzymałością, oraz wykazuje właściwości izolacyjne i termoplastyczne, co zapewnia ogólną łatwość obróbki.
Zalety te sprawiają, że płyta pleksi cieszy cię rosnącą popularnością i znajduje coraz szersze zastosowanie – także w architekturze czy aranżacji wnętrz. Tworzywo to bowiem nie służy już jedynie do wykonywania zadaszeń i świetlików bądź stojaków i ekspozytorów reklamowych (np. w punktach handlowych). Obecnie nawet inspiruje artystów do wykonywania z niego stylowych, nowoczesnych rzeźb oraz zdobień. A w jaki sposób można wykorzystać ten materiał w domu lub mieszkaniu? Przykładowo, pleksi na balkon potrafi stanowić lekkie, a zarazem gustowne, różnego typu obudowanie tej przestrzeni. Wiele osób wybiera też pleksi do kuchni czy łazienki. W pierwszym przypadku może to być pokrycie fragmentu ściany, oddzielającego dolne meble kuchenne od wiszących na niej szafek. Rozwiązanie to jest nie tylko estetyczne, ale i praktyczne – odpowiednio przycięta płyta plexi biała lub przezroczysta zapewnia znacznie łatwiejsze utrzymanie tej powierzchni w czystości. Zaś w drugim przypadku tworzywo to może posłużyć do wykonania lekkich, ładnych akcesoriów łazienkowych, jak półki lub stojaki, albo wręcz przeszklenia (dla kabiny prysznicowej czy wanny). Wyroby z pleksi na wymiar coraz częściej wykorzystywane są także w celach dekoracyjnych. Statuetki, ozdobne napisy na ścianę, zegary, żyrandole, balustrady, a nawet całe meble – to tylko niektóre przykłady sprzętów i przedmiotów użytkowych, w jakich może występować płyta plexi przezroczysta.
Płyta pleksi – prosto, korzystnie, atrakcyjnie!
Wszystko jedno, czy myślimy o użyciu plexi do kuchni, czy też w łazience lub innym pomieszczeniu – w każdej z tych przestrzeni, nawet najbardziej specyficznej pod względem architektonicznym, będziemy mogli bez problemu wykorzystać wspomniane tworzywo na wiele różnych sposobów. Wynika to z kilku faktów. Po pierwsze, jak już było wspomniane – to materiał znakomicie poddający się obróbce. Daje się je wyginać i przycinać do praktycznie dowolnych kształtów i form. Co więcej, tworzywo to umożliwia skuteczne zastosowanie rozmaitych działań wykończeniowych, korzystnie wpływających na estetyczną lub praktyczną stronę końcowego produktu: np. takich jak grawerowanie, malowanie, drukowanie, czy też polerowanie, klejenie bądź wykonywanie otworów oraz gwintów.
Po drugie, za sprawą firm, których specjalnością jest plexi na wymiar i profesjonalne cięcie płyt do konkretnego kształtu (dzięki nowoczesnemu wyposażeniu w piły panelowe, wycinarki laserowe czy urządzenia do diamentowego polerowania krawędzi), zyskujemy jeszcze większą dowolność w procesie uzyskiwania elementów użytkowych i dekoracyjnych z tego tworzywa. I to nie tylko ze względu na niewygórowane koszty, choć owszem – w przypadku płyt pleksi cena to kolejna zaleta tego typu rozwiązań. Przede wszystkim jednak współcześnie mamy dostęp do stron internetowych sklepów, które umożliwiają samodzielne zaprojektowanie własnego produktu w trybie online. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby więc uruchomić wyobraźnie i sprawdzić, jak nasz pomysł sprawdziłby się w formie płyty pleksi na ścianę czy innego akcesorium. Podsumowując, rosnąca popularność tego materiału nie bierze się znikąd. W przypadku wyrobów z pleksi ceny, różnorodność obróbki oraz szerokie, użytkowe i dekoracyjne zastosowania powodują, że produkty te są coraz bardziej pożądane we współczesnych domach i mieszkaniach.
OLI