Podróż zagraniczna najczęściej kojarzy się z lotem samolotem. Najczęściej wyobrażamy sobie, że będzie trwała długo. Tymczasem zagranica to też Niemcy i Ukraina, gdzie bez trudu dostaniemy się drogą lądową.
Ukraina – samolotem czy autobusem?
Czy z Polski jest daleko na Ukrainę? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim rejonie kraju mieszkamy. Mieszkańcy południowo-wschodniej Polski mogą pomaszerować do naszych sąsiadów nawet na piechotę. Jednak statystyczny Polak potrzebuje środka transportu, by dostać się do tego bliskiego geograficznie, ale dalekiego kulturowo kraju.
Ukraina zachwyca bogatą historią, licznymi zabytkami, walorami przyrodniczymi i kuchnią, niby podobną do naszej, a jednak zupełnie inną. Jeszcze do niedawna komunikacja na trasie Polska – Ukraina obejmowała jedynie najważniejsze miasta. Dziś, kiedy w liczba pracujących i mieszkających w Polsce Ukraińców przekroczyła milion, a do tego pochodzą oni z różnych zakątków swojego kraju, zaszły duże zmiany w podróżowaniu na trasie Polska – Ukraina. To już nie tylko samoloty do najważniejszych miast, nie tylko pociągi jeżdżące na określonych trasach, ale także autobusy, którymi można się dostać praktycznie do każdej ukraińskiej miejscowości.
Podróż samolotem na Ukrainę jest stosunkowo tania. Bilet w dwie strony możemy kupić już za 500 złotych. Do dyspozycji mamy cztery lotniska, na które można dolecieć bezpośrednio: Lwów, Charków, Kijów i Odessę. Każde z nich jest dobrym punktem startowym do rozpoczęcia podróży po Ukrainie.
Jeśli jednak chcemy podróżować taniej, do tego nie interesują nas duże miasta, warto rozważyć inne opcje. Z kilku największych polskich miast jeżdżą pociągi międzynarodowe do Lwowa i Kijowa. Przy odrobinie szczęścia uda się pojechać bez przesiadek. Podróż trwa kilkanaście godzin, czasem nawet dwadzieścia, ale jej trudy rekompensuje możliwość poruszania się po pociągu i „rozprostowania nóg”. Dobrą opcją jest wykupienie miejsc do leżenia lub miejsc w wagonach sypialnych. Niektóre pociągi zestawione są tylko z takich wagonów.
Najtańszą opcją podróżowania na Ukrainę jest autobus. To także najlepszy wybór dla tych, którzy muszą dostać się do mniejszych miejscowości, gdzie nie ma lotnisk, a ruch kolejowy jest mocno ograniczony. W tej chwili wyjeżdżające z Polski autokary dojeżdżają aż do kilkuset miejscowości ukraińskich.
Najdłuższa podróż autokarowa trwa 30 godzin. Liczba ta przeraża jednak tylko do momentu, w którym uświadomimy sobie, że chodzi o przejazd na trasie Szczecin – Odessa, czyli w praktyce odbywamy wycieczkę krajoznawczą przez oba kraje w całości.
A na piechotę? Sporo osób wybiera takie rozwiązanie i korzysta z przejścia granicznego dla pieszych w Medyce. W ten sposób można ominąć korki na granicy, jednak po przejściu do sąsiedniego kraju przyda się jakaś komunikacja. Ruch pieszy polecany jest tylko osobom, które podróżują na niewielkie odległości, ewentualnie obieżyświatom, którzy lubują się w przygodach.
Niemcy – co przemawia za podróżą autokarem?
Sytuacja w zachodniej części Polski jest niemal lustrzanym odbiciem tego, co dzieje się na wschodzie kraju. Różnica polega tylko na tym, że to nie Niemcy przyjeżdżają pracować do nas, ale my jeździmy do nich. Sporo osób mieszkających blisko granicy wybiera opcję pracy w Niemczech i mieszkania w Polsce. Tłumaczy się to wyższymi zarobkami wypłacanymi w Euro z jednoczesną chęcią mieszkania w Polsce. Stąd transport przez zachodnią granicę jest niemal tak samo bogaty, jak przez wschodnią. Elastyczna oferta transportu drogowego jest gwarancją, że każdy, kto chce przekroczyć polsko – niemiecką granicę nie będzie miał problemu ze znalezieniem miejsca w autobusie czy mikrobusie. Ceny trzeba uznać za niskie. Jeśli za bilet autobusowy z Poznania do Berlina zapłacimy niecałe czterdzieści złotych, nietrudno zgadnąć, że podróż z Gorzowa Wielkopolskiego do Frankfurtu nad Odrą będzie tańsza. Za tego rodzaju podróżą przemawia też brak kolejek na granicy, która w momencie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej została otwarta.
Podobnie jak w przypadku podróży polsko – ukraińskich, tak i tu niekwestionowaną zaletą podróży autobusem jest możliwość dotarcia do wielu małych miejscowości, gdzie na pewno nie dostaniemy się pociągiem ani samolotem.
Autobusy z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski kursują praktycznie ze wszystkich większych miast, każdy z przewoźników oferuje kilka kursów w ciągu dnia. Wyszukanie najlepszego i najtańszego przewoźnika bez znajomości, choćby pobieżnie, rynku może być trudne. Dlatego warto korzystać z portali takich jak www.Transpomat.pl, gdzie inteligentne wyszukiwarki przeszukują miliony ofert w poszukiwaniu najtańszych i optymalnych, nie tylko do Niemiec, ale na cały świat.
Na stronie TRANSPOMAT można nie tylko znaleźć najtańsze bilety, ale także od razu je zarezerwować i kupić, wygodnie płacąc przelewem. Istnieje również możliwość zarezerwowania hotelu w wybranym mieście w Polsce i na świecie.
Materiał partnera zewnętrznego