Osoby starsze są szczególnie narażone na różnego rodzaju schorzenia i choroby. Nierzadko bywają nawet określane mianem chorób starczych. Postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawia, że są one diagnozowane znacznie częściej, zmienia się także ich leczenie. Niestety, ponad 50% seniorów skarży się na dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego opieka nad osobami starszymi wymaga pewnego zakresu wiedzy medycznej. Które choroby występują najczęściej u pacjentów po 60 roku życia?
Choroba Alzheimera
Alzheimer to choroba, która objawia się utratą pamięci, orientacji, a nawet zdolnością rozumowania. Może postępować bardzo powoli i z początku często jest ignorowana przez otoczenie chorego. Zazwyczaj pojawia się ok. 65-70 roku życia. Osoba zmagająca się z Alzheimerem wymaga stałej opieki, ponieważ nie jest zdolna do samodzielnego funkcjonowania. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi powyżej 450 tys. osób, a tendencja zapadania na nią jest wzrostowa. Wynika to również po części ze wspomnianego procesu starzenia się społeczeństwa.
Choroba Parkinsona
Ta choroba obejmuje układ nerwowy i może powodować zaburzenia mowy oraz drżenie kończyn. Jej przebieg jest bardzo powolny i wieloletni. Niestety, nawet skrupulatne leczenie nie jest w stanie cofnąć jej objawów i po dłuższym czasie doprowadza do trwałego inwalidztwa. Z tego też względu chorzy na Parkinsona muszą zostać poddawani regularnej rehabilitacji, dzięki której dłużej mogą zachować sprawność.
Nadciśnienie tętnicze
To najczęstsze schorzenie występujące u osób w podeszłym wieku. Występuje aż u 75% seniorów po 65 roku życia. Ma to związek z procesami zachodzącymi w naczyniach tętniczych, a dokładniej mówiąc, ze sztywnością tych naczyń, która zależna jest od upływu lat. Nadciśnieniu sprzyjają jednocześnie zaburzenia regulacji wydalania sodu.
Cukrzyca
Cukrzyca typu 2 pojawia się najczęściej po 60 roku życia i dotyka blisko 40% osób starszych. Z początku może przebiegać bez zauważalnych objawów, z czasem może jednak stać się dokuczliwa. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jej wystąpienia jest nadwaga oraz otyłość i zmniejszona aktywność fizyczna, a niekiedy także upośledzenie funkcji wątroby bądź nerek.
Osteoporoza
Osteoporoza wiąże się z obniżoną wytrzymałością kości, przez co zwiększa się ich łamliwość. Złamania powstałe w wyniku tej choroby mogą powodować umieralność (najczęściej poprzez powikłania, które powstają przez poważne złamania, np. kości udowej, szacuje się, że 20% tego rodzaju przypadków kończy się zgonem).
Osoby opiekujące się na co dzień osobami starszymi powinny zdawać sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie avoria.com.pl. Pielęgnacja seniorów nie polega jedynie na aspektach medycznych, ale i dotrzymaniu towarzystwa oraz rozmowie, ponieważ mnóstwo osób w podeszłym wieku cierpi na depresję, która w znaczniej mierze wynika z samotności.
Materiał partnera zewnętrznego