Z miłości do staroci, czyli vintage rules

0
1645
Styl vintage świetnie współgra z nowoczesnymi wnętrzami – wnosi do nich ciepło i nadaje im osobisty charakter | fot.: Fotolia

Paleta barw stylu vintage powinna być złożona z jasnych, neutralnych tonów szarości i beżu oraz subtelnych, pastelowych odcieni zieleni (bardzo popularny jest odcień „mint“ czyli miętowozielony), różu (najczęściej tzw. brudny róż) i koloru niebieskiego (delikatny turkus czy ażur). Barwy te sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i na meblach. Świetnym rozwiązaniem są też tapety z drobnymi, jakby wyblakłymi wzorkami.

Jeśli bazę wnętrza w neutralnym kolorze ożywimy dodatkami w wyrazistych barwach (obecnie wielką popularnością cieszą się nawet neonowe odcienie) koncept vintage pozostanie nienaruszony, a wnętrze zyska nowocześniejszy charakter.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/dekoracja-scienna-vintage-bike?v=402755

Meble w stylu vintage

Meble w stylu vintage są eleganckie, wygodne i solidne. Najczęściej spotykanym materiałem jest drewno i metal (łóżka z kutymi ramami, krzesła). Ciekawym aspektem wnętrza vintage mogą być niespotykane już dzisiaj sprzęty, które stanowiły niezbędny element w domach naszych przodków, takie jak kredens, gablotka lub specjalna półka na talerze w kuchni, skrzynie, komody i szklane witrynki w salonie, toaletka w sypialni czy stojący metalowy wieszak w przedpokoju. Drewno, z którego wykonuje się meble w stylu vintage, zazwyczaj bywa zachowane w swej naturalnej formie lub jest malowane na jasne kolory (biel, beż, szarość, pastele). Popularną metodą zdobienia mebli jest również patynowanie, które nadaje krzesłom czy stołom pożądany „lekko zużyty“ wygląd. Stylem, który najczęściej korzysta z tej techniki, jest tzw. „shabby chic“. Meble wypoczynkowe w klimacie vintage są wygodne i tapicerowane miękkimi tkaninami – materiałowe siedziska pojawiają się nawet na krzesłach do jadalni.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/patiomeble-eu-merano-037b-komoda?v=193132

Oprócz stylizowanych mebli w sklepach i studiach wnętrzarskich znajdziemy także lustra i akcesoria, dzięki którym nasza przestrzeń zyska staromodny charakter.

Dekoracje w stylu vintage

Styl vintage opiera się na szczegółach i dlatego w trakcie urządzania sypialni czy salonu nie powinniśmy lekceważyć roli dodatków. Jeśli nie planujesz aranżacji całego mieszkania w tym klimacie, ale chciałbyś po prostu nadać wnętrzom unikalny charakter, skup się na przedmiotach dekoracyjnych. To one tworzą prawdziwą atmosferę domu, sprawiając, że dobrze się w nim czujemy. Ozdób proste drewniane komody czy szafki kuchenne porcelanowymi lub patynowanymi uchwytami. Zrób z nich oryginalny wieszaczek do przedpokoju. Zdjęcia umieść w prostych drewnianych lub metalowych ramach (idealnie jeśli będą patynowane lub lekko zardzewiałe). Świetnie będą się w nich prezentować zwłaszcza czarno-białe fotografie z rodzinnego albumu lub zakupione w antykwariacie. W klasyczne ramy możemy włożyć większe lustro lub kawałek papieru czy tapety z delikatnym kwiatowym wzorkiem.

Źródło: https://favi.pl/produkty/kategoria/lustra/vintage-styl

Wzrok będą przyciągać również świeczniki ze szkła i patynowanego metalu, blaszane tabliczki reklamowe lub dekoracyjne klatki dla ptaków. Stylową dekorację stanowić będą również książki w starych, wiązanych okładkach. Klimat kuchni stworzą porcelanowe naczynia po babci, mosiężne i ceramiczne formy do pieczenia, moździerze do przypraw i emaliowane chlebaki. Wyliczać można właściwie w nieskończoność – wszystko zależy od Twojej fantazji i możliwości. Pamiętaj, że źródłem prawdziwych perełek może być nawet rodzinny strych. Pamiętaj jednak, by unikać przesady. Tylko w ten sposób nie nie stłumisz uroku przedmiotów, które tworzą styl vintage.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/stol-oneka-orzech-vintage-w-stylu-industrialnym?v=638206

Materiałowe dodatki w stylu vintage

Poduszki dekoracyjne, narzuty, koce, zwiewne firany, lekkie zasłony i tkane dywany – to wszystko jeszcze bardziej podkreśla przytulny charakter mieszkania w stylu vintage. Prym wiodą naturalne materiały. Oprócz bawełny coraz częściej stosuje się jedwab i aksamit w jasnych, pudrowych odcieniach. W pomieszczeniach o rustykalnym charakterze możemy spotkać również wzorzyste tkaniny – najczęściej są to drobne kwiatowe motywy, groszki, prążki lub kratka. Na tkaninach i tapetach coraz częściej pojawiają się wyraziste kolory, które przyjemnie ożywiają przestrzeń.

Czar starych czasów w mieszkaniu przywoła koronka – ozdób nią zasłony w sypialni, poduszki, obramuj obrus czy bieżnik na stole. Koronkowym materiałem możesz wyłożyć również szafę w garderobie.

Oświetlenie

W związku z tym, że styl vintage kładzie nacisk na detale i dodatki, byłoby wielkim błędem pominąć kwestię oświetlenia. Lampy i lampki odgrywają kluczową rolę w tworzeniu przytulnej, domowej atmosfery i doskonale podkreślają charakter pomieszczenia. Nad stołem kuchennym powieś lampę z ceramicznym lub metalowym abażurem w pastelowym kolorze. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu jak największej autentyczności, spróbuj znaleźć model z mechanizmem regulowania wysokości, który wynaleźli nasi przodkowie. Metalowe mogą być także lampki robocze. W sypialni i w salonie powinny się znaleźć stojące i stołowe lampy ze szklanymi lub tekstylnymi abażurami (zwłaszcza tymi zdobionymi koronką). Prawdziwą furorę w mieszkaniu zrobią także kryształowe lub metalowe żyrandole.

Vintage – jak zacząć?

Urzeka Cię styl vintage, ale nie wiesz od czego zacząć? Zacznij na FAVI! Mnóstwo dekoracji masz już pod ręką – któż z nas nie trzyma w domu pamiątek po babci lub chociaż jednej zabawki z dzieciństwa? Resztę z łatwością skomponujesz przy pomocy wyszukiwarki mebli i dekoracji – FAVI. Dzięki możliwości selekcji produktów wg stylów znajdziesz to, co potrzebujesz bez wychodzenia z domu. Polakieruj starą komódkę i zamontuj na niej nowe uchwyty z porcelany lub metalu. Na ścianach powieś zdjęcia w drewnianych ramkach. Tylko tyle wystarczy, by całkowicie odmienić swoje królestwo.

Nie musisz od razu planować remontu generalnego całego mieszkania. Styl vintage świetnie współgra z nowoczesnymi wnętrzami – wnosi do nich ciepło i nadaje im osobisty charakter dobrze komponuje się również ze stylem skandynawskim.


Materiał partnera zewnętrznego