Czujnik ruchu w inteligentnym domu. Jak wybrać i zainstalować lampę z czujnikiem ruchu?

0
1532
Czujnik ruchu
Czujnik ruchu to urządzenie, które wykrywa w polu swojego działania ruch i w reakcji niego uruchamia skojarzone urządzenie lub ich zestaw. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czujniki ruchu to bardzo przydatne urządzenia, mogące poprawić komfort użytkowania budynku i jego bezpieczeństwo. Możliwości ich zastosowania są szerokie, a najpopularniejszym zastosowaniem są systemy alarmowe i oświetlenie.

Czym są czujniki ruchu?

Czujnik ruchu to urządzenie, które wykrywa w polu swojego działania ruch i w reakcji niego uruchamia skojarzone urządzenie lub ich zestaw. Ze względu na mechanizm działania wyróżniane są dwie, podstawowe grupy: pasywne i aktywne. Czujniki pasywne rejestrują zmiany promieniowania podczerwonego w swoim otoczeniu i nastawione są na wykrywanie poruszających się źródeł ciepła o okresowych właściwościach, dzięki czemu unika się uruchamiania czujników przez podmuchy ciepłego wiatru, silnik samochodu czy drobne zwierzęta. Czujniki aktywne wykorzystują wysyłane przez siebie ultradźwięki lub fale elektromagnetyczne do wykrywania zmian w otoczeniu. Czasem w jednym urządzeniu łączone są obydwa mechanizmy działania, pasywny i aktywny, dzięki czemu zwiększa się dokładność jego działania. Czujnik ruchu doskonale wpisuje się w ideę inteligentnego domu.

Jak wybrać lampę z czujnikiem ruchu?

Wybierając lampę z czujnikiem ruchu, warto znać dokładnie swoje potrzeby i warunki, w jakich będzie ona użytkowana. Inne lampy stosuje się do wnętrz budynków, a inne na zewnątrz. Wybierając modele do użytku na zewnątrz budynku lub w dobrze doświetlonych w ciągu dnia pomieszczeniach, warto wybrać model, który jest dodatkowo zaopatrzony w czujnik zmierzchowy, dzięki czemu światło będzie włączane tylko w godzinach wieczornych i nocnych. Lampy do użytku zewnętrznego, zwłaszcza przeznaczone do instalacji na elewacjach budynków, powinny być co najmniej klasy szczelności IP44, czyli bryzgoszczelne. Na zewnątrz domu czujniki ruchu można zastosować też do zapalania oświetlenia chodników, ścieżek w ogrodzie lub podjazdów.

Jak zainstalować lampę z czujnikiem ruchu?

Lampa z czujnikiem ruchu musi być zainstalowana w taki sposób, by urządzenie rejestrowało ruch w otoczeniu już od poziomu gruntu. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której potencjalny intruz będzie chciał oszukać system np. czołgając się. Lampę należy zainstalować w miejscu, w którym nie będzie ona narażona na wstrząsy. Przewody zasilające należy podłączyć dokładnie wg zaleceń producenta – tak, by móc cieszyć się z pełnej jej funkcjonalności.

Zastosowania czujników ruchu

Czujniki ruchu stosowane są najczęściej do uruchamiania w lampach użytkowanych w pomieszczeniach takich jak korytarze, schody, piwniczki, garderoby czy spiżarki. W czasie pobytu w pomieszczeniu czujnik ruchu rejestruje obecność i utrzymuje światło, zaś po wykryciu bezruchu, wyłącza je po określonym czasie. Lampy z czujnikami ruchu są też dobrym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń zaopatrzonych w wiele drzwi lub w krętych korytarzach, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania wielu włączników. Daje to nie tylko wygodę, ale także wymierne oszczędności w kosztach oświetlenia mieszkania czy domu. Do czujników obsługujących lampy można też podłączyć inne urządzenia, np. wentylatory.

Inną areną wykorzystania czujników ruchu są systemy alarmowe, które po wykryciu ruchu załączają sygnał alarmowy lub wysyłają dyskretną informację do operatora firmy ochroniarskiej czy na telefon właściciela domu. Czujnik ruchu może uruchamiać kamery rejestrujące ruch na zewnątrz budynków, dzięki czemu nie ma konieczności ciągłej pracy tych urządzeń.

Czujniki ruchu można też wykorzystać w ogrodzie do czasowego zatrzymywania pracy instalacji zraszających po wykryciu poruszającego się człowieka.


Materiał partnera zewnętrznego